2 3
a

100. Yılda Bir Kartpostalın Düşündürdükleri Metin…-2023

100. Yılda Bir Kartpostalın Düşündürdükleri Metin Yarışması

Yılda Bir Kartpostalın Düşündürdükleri Metin Yarışması

Yarışmanın Mevzusu ve Amacı

Görsel kültür ve bilincin gelişiminde kentlerin modernleşme pratiklerinin büyük tesiri vardır. Benjamin’in Paris pasajlarında, Tati’nin oyunlaşan mekanlarında, Toulouse-Lautrec’in revülerinde görülen imgelem dünyası, hızla modernleşen kentsel mekânı ve yaşamı daha iyi kavrayabilmemizi elde etmiştir. Fotoğraf, beyazperde, poster şeklinde değişik görselleştirme biçimleri birer sanat ürünü olmanın ötesinde geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran mühim kontakt araçlarıdır. 150 senelik bir geçmişi bulunan kartpostal ise fotoğraf, fotoğraf, metin, adres, damga pulu şeklinde değişik temsil biçimlerini bir arada barındırarak bu araçlar içinde örneksiz bir yer edinmiştir.

Kartpostal, günümüz dijital çağlarında artık kitlesel bir kontakt aracı olma hususi durumunu yitirmiş; çoğunlukla koleksiyoncuların tozlu arşivlerinde yer edinen bir nostalji objesi, iki boyutlu bir hafıza ortamı haline gelmiştir. Ön yüzündeki fotoğraf ya da görsel, arka yüzündeki kutlama ve dileklerle görsel bir temsilden fazlasını sunar; kartı gönderen ve alanın zihin dünyasını kimi zaman buluşturan kimi zaman de çatıştıran bir kalite kazanır. Kartpostalın, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de mühim bir yeri vardır. Bilhassa değişik kentlerin popüler mekanlarını gösteren kartpostallar, artık gezgin büfelerinde ucuz hediyelik olarak satılmış olduğu 80’li yıllara kadar bir kentin kimliğinin ve belleğinin ne şekilde inşa edildiğine dair ipuçları da sunar.

Bu yarışmada katılımcılardan son 100 yılda üretilmiş bir İzmir kartpostalı üstüne kentin belleğini yaratıcı bir yaklaşımla yorumlayan en fazla 750 kelimelik Türkçe bir metin yazmaları beklenmektedir. Kartpostal siyah beyaz ya da renkli olabileceği şeklinde ilgili kentin yapılı ya da naturel çevresinden bir dış ya da iç mekânı izah edebilir; birine gönderilmiş ya da gönderilmemiş olabilir. Kartpostal seçimi ve metin muhteviyatında şu ölçütlere uyulması beklenmektedir:

 • Kartpostalın kentin kolektif belleğinde yer etmiş bir mekânı gösteriyor olması
 • Kartpostalın kullanımına dair iznin ilgili bireysel/kurumsal arşivden alınmış olması
 • Metnin açıklayıcı ve betimleyici olmaktan oldukca kartpostalı yaratıcı ve eleştirel bir tavırla aktarması
 • Lüzumlu olduğunda metnin döneme dair kuramsal, mekânsal, ideolojik, vs. söylemlere referans vermesi
 • Kartpostal ve metinde etnik köken, {sınıf}, dini inanç, cinsiyete, vb. dair ayrımcı bir görsel ya da yazılı ifade olmaması

Yarışma Kapsamı

Bu yarışmaya üniversitelerin yüksek lisans ya da doktora programına kayıtlı her talebe katılabilir. Iştirakçilerin bu programlardan birine kayıtlı olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.

Müracaat Şekli

Yarışmacılardan 2 Ekim 2023 tarihinde saat 18:00’e kadar aşağıdaki belgeleri Google Formuna ilgili bölümleri doldurarak yüklemeleri beklenmektedir:

 • Metin Belgesi: 5 karakterli bir rumuz, kartpostalın ön ve arka yüzlerini gösteren 300 dpi çözünürlükte görseller ile Times New Roman 11 punto yazılmış metnin ilgili şablona eklenmesi gerekmektedir ( Metin Şablonu ). Belgenin boyutu 10 MB’ı geçmemelidir.
 • Kimlik Belgesi: Rumuz ile yarışmacıya ilişik kimlik bilgilerinin ilgili şablonda doldurulması gerekmektedir ( Kimlik Belgesi).
 • Tahsil Belgesi: Yarışmacıların bir yüksek lisans/doktora programına kayıtlı olduklarını gösteren belge

Değerlendirme Komitesi

 • Gülsüm Baydar (Yaşar Üniversitesi)
 • Meltem Gürel (Yaşar Üniversitesi)
 • Deniz Hasırcı (İzmir Iktisat Üniversitesi)
 • Kıvanç Kılınç (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)
 • Burkay Pasin (Yaşar Üniversitesi)

Yarışma İletişim

Yarışmaya dair her tür sual ve görüşlerinizi yuzuncuyil.mimarlik@yasar.edu.tr eposta adresine iletebilirsiniz.

Yılda Bir Kartpostalın Düşündürdükleri Metin Yarışması Mimari Proje Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 3.000 ₺ Armağan Çeki
Mansiyon Ödülü: Yakın Kitabevi’nden İzmir Kitapları Seti (2 Tane)

Yarışma Takvimi

Son Müracaat Zamanı: 2 EKİM 2023

Netice Açıklanma Zamanı: 13 EKİM 2023

Ödül Töreni: 20 EKİM 2023

Yılda Bir Kartpostalın Düşündürdükleri Metin Yarışması Detaylı Informasyon ve Müracaat için: https://farch.yasar.edu.tr/100-yil/

100. Yılda Bir Kartpostalın Düşündürdükleri Metin...-2023

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir’e Renk Ol Uluslararası İllüstrasyon Yarışması-2023

HIZLI YORUM YAP