>

2020 – 2021 Açıköğretim Yatay Geçiş Başvuruları

Örgün bir yüksek öğretim bölümünde okur iken Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler için 2019 – 2020 öğretim senesi için yatay geçiş başvuruları başladı.

Yatay geçiş başvuruları 1 Ağustos 2020‘de başlamış olacak olup Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapmak isteyenler için 15 Ağustos‘a kadar Kurumlar arası yatay geçiş yapmak isteyenler için 25 Ağustos evveliyatına kadar devam edecek.

Anadolu Üniversitesi Yatay Geçiş başvuruları için ilgili bilgilere yazının devamından ulaşabilirsiniz.

2020-2021 Öğretim Senesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine Yatay Geçiş ile müracaat yapmak isteyen adayların;

 • Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Başvurularını 1 Ağustos – 15 Ağustos 2020
 • Kurumlararası Yatay Geçiş Başvurularını ise 1 Ağustos – 25 Ağustos 2020 tarihleri içinde aşağıda belirtilen belgeleri ilgili Fakülteye posta, kargo vb. ile göndererek yapmaları gerekmektedir.

Yatay Geçiş müracaat şartları için yazının sonuna gidiniz.

Yatay Geçiş Başvurusu kabul edilen adayların sıralaması 11 Eylül 2020 tarihinde www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinde duyurulacaktır.

Yatay Geçiş Başvurusu Kabul Edilen Adayların Kayıtları 14 – 18 Eylül 2020 tarihleri içinde yapılacaktır.

Kayıtlı olunan üniversitelerden alınacak yatay geçişe engel bir vaziyet olmadığına dair vesika (kayıt hakkı kazanan öğrencilerden kayıtlar esnasında istenecek).

Yatay Geçiş Başvurusu için İstenilen Belgeler
 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Başvuru Formu ve/yada
 2. Kurumlararası Yatay Geçiş Başvuru Formu
 3. Öğrencinin Yerleştiği Yıldaki YKS Sonuç Belgesi
 4. Kayıtlı olduğu üniversitenin (Öğrenci İşlerinden alınacak e-imzalı yada ıslak imzalı)
  • Öğrenci Belgesi (nihayet bir ay içinde alınmış)
  • Ders İçerikleri
  • Not Durum Belgesi (Transkript)
  • Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge
  • Ders Planı
 5. Daha Evvel Merkezi Yerleştirme Puanına Gore Yatay Geçiş Yapmadığına Dair Belge (Sadece Merkezi Yerleştirme Puanı ile müracaat meydana getirecek adaylardan istenecektir)
 6. Uluslararası İlişkiler (İngilizce), İşletme (İngilizce) programlarına başvurularda özel şartlar için linke tıklayınız(Sadece Kurumlararası yatay geçiş için başvurulabilecek)
 7. İlahiyat (Arapça) programına başvuruda özel şartlar için linke tıklayınız.
İLGİLİ HABER OKU:  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Bahar Döneminde, web tabanlı ...
Evrakların Gönderileceği AdresAnadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Merkez Ofis Yöneticiliği Yunusemre Kampüsü 26470 Tepebaşı – ESKİŞEHİR

Evraklarınızın herhangi birinin tamamlanmamış olması durumunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır. 

Yatay Geçiş başvurusu kabul edilmeyen adaylara evrak iadesi yapılmaz.

“Anadolu Üniversitesi Önlisans Ve Lisans Programlarına Yatay Geçiş, Programlar Arası Yatay Geçiş, Dikey Geçiş, Çift Anadal Ve Yandal Programları İle Değişim Programlarında Öğrencilik, Özel Öğrencilik, Eşzamanlı Öğrenimde Öğrencilik, Ders Transferi Ve Dersten Çekilme Usul Ve Esaslarına İlişkin Yönerge”si için linke tıklayınız.

YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI

KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ

 • Yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer mezuniyet belgesi programları içinde ve Yükseköğretim Kurulu tarafınca gösterilen kontenjanlar dahilinde yapılır.
 • Öğrencinin kayıtlı olduğu programda tamamlamış olduğu dönemlere ilişkin Genel Not Ortalamasının minimum 100 üstünden 60 (4’lük sistemde 2,28) olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin kayıtlı olduğu programdaki geçiş yapacağı yarıyıla kadar olan derslerin tümünü düzgüsel süresi içinde başarmış olması (FF, YZ ve DZ harf notu olan öğrencilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.) ve disiplin cezası almamış olması gerekir.
 • Önlisans ve lisans mezuniyet belgesi programlarının hazırlık sınıfına;  önlisans mezuniyet belgesi programlarının ilk yarıyılı ile nihayet yarıyılına; lisans mezuniyet belgesi programlarının ilk iki yarıyılı ile nihayet iki yarıyılına, kurumlararası yatay geçiş yapılamaz.

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ

 • Öğrenci; kaydolduğu yıldaki ÖSYS merkezî yerleştirme puanının, geçmek istediği mezuniyet belgesi programının merkezî
  yerleştirme taban puanına eşit olması yada bu taban puandan yüksek olması durumunda yatay geçiş (önlisanstan lisansa yada lisanstan önlisansa) yapabilir.
 • Yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olan hazırlık sınıfı, birinci derslik, fasıla derslik ve nihayet derslik öğrencileri; ÖSYS merkezî yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilir.
 • ÖSYS merkezî yerleştirme puanıyla yatay geçiş başvurularının değerlendirilmesinde, öğrencinin kayıtlı olduğu programa yerleştiği yıldaki ÖSYS merkezî yerleştirme puanı haricinde başka şart aranmaz. Ancak ÖSYS merkezî yerleştirme puanıyla yatay geçişe başvuran öğrencinin, ÖSYS Kılavuzundaki programa kayıt olabilmesi için öngörülen özel koşullar var ise bu koşulları da sağlaması gerekir.
 • Öğrenci, ÖSYS merkezî yerleştirme puanıyla yalnız bir kez yatay geçiş yapabilir.
İLGİLİ HABER OKU:  2020-DGS Başvurularının Alınması 19356/2020-dgs-basvurularinin-alinmasi-0906202...

blank
2020 yatay geçiş 2020 – 2021 Açıköğretim Yatay Geçiş Başvuruları

Kaynak: Anadolu Üniversitesi

Sıkça Sorulan Sorular

Yatay geçiş başvuruları 1 Ağustos 2020’de başlamış olacak olup 15 ve 25 Ağustos tarihlerine kadar devam edecek.

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Başvuru Formu ve/yada Kurumlararası Yatay Geçiş Başvuru Formu Öğrencinin Yerleştiği Yıldaki YKS Sonuç Belgesi Kayıtlı olduğu üniversitenin (Öğrenci İşlerinden alınacak e-imzalı yada ıslak imzalı) Öğrenci Belgesi (nihayet bir ay içinde alınmış) Ders İçerikleri Not Durum Belgesi (Transkript) Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge Ders Planı

Başvuru tarihleri içinde aşağıda belirtilen belgeleri ilgili Fakülteye posta, kargo vb. ile göndererek yapmaları gerekmektedir.

Kaynak: Aof.com. tr

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2020 Senesi İl İçi Atama Sonuçlarını Açıklayan İllerin Tam Listesi

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
MEBhaber.net'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.net'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.