>

2020 YKS neticeleri bu tarihte açıklanacak…açıklanacak 2020 YKS neticeleri bu tarihte açıklanacak...

İyi bir üniversite imgesel ile milyonlarca öğrencinin katılım gösterdiği Yükseköğretim Kurumları Imtihanı, geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Aday öğrenciler, üniversite hayallerini gerçeğe dönüştürmek için üniversite imtihanı oturumlarına (TYT, AYT ve YDT) girerek kendilerine yöneltilen sorulara cevap verdi. Temmuz ayının ortalarına yaklaşılırken de 2020 YKS neticeları için heyecanlı bekleyiş başladı. Zira, öğrencilerin üniversiteye girmeye hak kazanıp kazanmadıkları YKS imtihan neticeleri neticesinde belli olacak.

YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Aday öğrenciler için müjdeli haber ÖSYM’den geldi. Kurum tarafınca meydana getirilen açıklamada, 2020 YKS imtihan neticeleri açıklanma zamanı duyuruldu.

YKS SONUÇLARI ERKEN AÇIKLANIR MI?

ÖSYM tarafınca üniversite imtihanı sual ve cevaplarının erişime açılmasının arkasından YKS netice zamanı de merak mevzusu oldu. Peki, sonuçlar erken açıklanır mı?

İşte, 2020 YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih;

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM’nin resmi web sitesinden yayınladığı takvime nazaran iki milyonu aşkın adayın katılım sağlamış olduğu YKS neticeleri için tarih verildi.

YKS imtihan neticeleri, 28 Temmuz 2020’de açıklanacak.

SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAKTIR?

TYT’de 150 ve üstü puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.TYT’de 150 ve üstü puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üstü olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile beraber TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üstü puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üstü olmayan adayların bir tek ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel kabiliyet sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üstü (Engelli öğrencilerde 100 ve üstü puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  LGS (Merkezi Sınav) neticeleri ne vakit açıklanacak? İşte LGS (Merkezi Sınav) için netice zamanı...

SINAV SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?

Adaylara netice belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar imtihan neticelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr web adresinden yada mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara bildiri hükmündedir.Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber.net'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.net'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.