>

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ek ders tutarı … 2020

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ek ders ücreti ödenir mi?

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ek ders tutarı … 2020
 

Ilk olarak, Milli Bayram terimine hangi günlerin girdiğine dair mevzuatta yer edinen hükümlere bakalım. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Hakkında Kanunda yer edinen düzenlemeye nazaran, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Zafer Bayramı, 23 Nisan, ve 19 Mayıs günleri bizim ulusal bayramlarımız kabul edilerek dinlence edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Ders Görevinin Yapılmış Sayılacağı Hâller” başlıklı 16. Maddesinde; “ …

İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz mevzusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf yada okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim görmüş olduğu eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar sebebiyle dinlence edilen günlerde(1) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu zamanlarda üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, var ise {{ek}} ders, ders durumunda yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.” hükmü yer almıştır.

Yukarıdaki karar hükmünden anlaşılacağı suretiyle, {{ek}} ders görevinin yapılmış sayılacağı haller milli (ulusal) (ulusal) ve mahalli bayramlara denk gelmelidir. Bunun haricinde kalan, sorun yılbaşı ya da 1 Mayıs günü için {{ek}} ders görevinin yapılmış sayılmasına imkan bulunmamakta olup bu g-ünler için kişilere {{ek}} ders tutarı ödeme şansı bulunmamaktadır.

Milli bayramlara denk gelen günlerde ise ders görevini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, var ise {{ek}} ders, ders durumunda yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacağı mevzuatta yer almıştır. Burada dikkat edilmesi gereksinim duyulan iki husus var. Birincisi resmi dinlence duyuru edilmiş olduğu günde ilgili ilgili kişinin uhdesinde ders, {{ek}} ders, ders durumunda yönetim ve hazırlık ve planlama görevinin olması gerektiğidir. Eğer tatile denk gelen günde bu görevlerden herhangi birisi yok ise kişiye {{ek}} ders tutarı ödeme imkanı bulunmamaktadır. İkincisi ise, milli (ulusal) (ulusal) bayramlarda görev yapması sebebiyle öğretmenlere {ek} {{ek}} ders ödenme imkanının bulunmamasıdır.

Kaynak

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sözleşmeli öğretmen olarak atanıp göreve başl… 2020

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat