>

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 114-115-116-117-118-119. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

cevaplar

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 114-115-116-117-118-119. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

2020-2021 Öğretim Senesi 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 4. Tema MİLLÎ KÜLTÜRÜMÜZ Sayfa 114, 115, 116, 117, 118, 119 “Tarihî Eserleri ve Mutfağıyla Meşhur Kentimiz Hatay” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 114. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

“Sonraki Derse Hazırlık” emek vermesi olarak defterinize yazdığınız detayları arkadaşlarınıza okuyun.
4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 116. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Metinden alınan aşağıdaki kelimeleri ve sözcük grubunu okuyun. İçlerinde anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını, metinde içinde geçmiş olduğu cümleden hareketle tahmin ediniz.

Yukarıdaki kelimelerden birini seçiniz. Seçtiğiniz kelimeyi arkadaşlarınızla paylaşmayınız. Öğretmeninizin kontrolünde tahtaya çıkarak seçtiğiniz kelimeyi konuşmadan, kelimenin yapmış olduğu çağrışımları çizerek arkadaşlarınıza anlatmaya çalışınız. Doğru tahminlerden sonrasında kelimenin anlamını sözlükten denetim ediniz. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız. Öğretmeninizin uygun görmüş olduğu süre süresince oyuna devam ediniz.

 • GÖZLEM: Bir nesnenin, olayın yada bir gerçeğin, niteliklerinin bilinmesi amacıyla, dikkatli ve planlı olarak ele alınıp incelenmesi, müşahede
 • MOZAİK: Türlü renklerde, minik küp biçiminde mermer, taş yada pişmiş toprak parçalarının taraf yana getirilmesiyle meydana getirilen fotoğraf ve bezeme işi.
 • ENDÜSTRİ: Sanayi.
 • MİTOLOJİK: Bir ulusa, bir dine, bilhassa Yunan, Latin uygarlığına ilişik mitlerin, efsanelerin bütünü ile ilgili.
 • DEFNE: Defnegillerden, yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan bir ağaç.

Cümlelerim:

 • Araştırmam için bu ormanda rasat yapmalıyım.
 • Bu mozaikleri doğru birleştirirsek ortaya gizemli bir fotoğraf çıkacak.
 • Burada sanayi geliştiği için yeni fabrikalar yapılıyor.
 • Kütüphanede mitolojik kitaplara bakacağım.
 • Bahçedeki defne ağacının gölgesinde oturacağım.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 117. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Aşağıdaki soruları metne nazaran cevaplayınız.

• Hatay, ülkemizin hangi bölümünde bulunmaktadır?

CEVAP: Hatay, Ülkemizin cenup bölümünde, Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır.
• Hatay’ın en verimli toprakları nerededir?

CEVAP: Hatay’ın en verimli toprakları Amik Ovası’ndadır.

• Asi Nehri’ne sebep “ters akan ırmak” denilmektedir?

CEVAP: Bölgede güneyden kuzeye doğru akan tek ırmak olduğundan “ters akan ırmak” denilmektedir.

• Hatay üstünden geçen göçmen kuşlar nereden gelip nereye giderler?
CEVAP: Afrika’dan gelip Avrupa’ya ve Asya’nın batısına giderler.

• Antakya Arkeoloji Müzesi nasıl ne şekilde bir özelliğe haizdir?

CEVAP: Antakya Arkeoloji Müzesi, dünyanın en varlıklı ikinci mozaik koleksiyonuna haizdir.

• Hatay’da bulunan ve Anadolu’da inşa edilen ilk cami olarak malum caminin adı nedir?

CEVAP: Tarihî Habib-i Neccar Camii.
• Hatay hangi yemekleriyle bilinmektedir?

CEVAP: Hatay mutfağı et yiyecekleri, dolmaları, sebze yiyecekleri, reçelleri, turşuları, pilavları, aşları ve salataları, doğadan toplanan bitkilerle meydana getirilen yiyecekleri, tatlıları, pasta ve börekleri, süt ürünleri, kuru yiyecekleri ile bilinmektedir.

• Antakya’daki Uzun Çarşı’nın içinde neler bulunmaktadır?

CEVAP: İçinde camiler, hanlar ve hamamlar vardır. Çarşıda semerciler, demirciler, bakırcılar, sepetçiler, fırıncılar, künefeciler ve buğday pazarı da bulunmaktadır.

3. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Metnin görsellerini inceleyiniz. Sizce bu görseller metinde anlatılan bilgiler için uygun ve kafi midir? Açıklayınız. Aşağıdaki alana metnin içeriğine uygun bir fotoğraf de siz çiziniz.
CEVAP: Görseller bilgiler için uygundur. Metinde Amik Ovası, Asi Nehri, göç eden kuşlar, Arkeoloji Müzesi, Habib-i Neccar Camii, Hatay yiyecekleri ve Uzun Çarşı’dan bahsedilmektedir. Görseller de bu tarz şeyleri anlatmaktadır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 118. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının resmî İnternet sitesine ilişik aşağıdaki görseli inceleyiniz ve verilen detayları okuyun.
“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yaptığınız emek vermeden hareketle millî kültürümüz ile ilgili informasyon veren İnternet adreslerini aşağıdaki yazma alanına yazınız. Bu sitelerden hangilerinin güvenilir bulunduğunu nedenleriyle açıklayınız.

 • ktb.gov.tr
 • basin.ktb.gov.tr
 • meb.gov.tr
 • kultursurasi.ktb.gov.tr
 • tmkv.org.tr

CEVAP: Bu sitelerden hepsi güvenilirdir. Şu sebeple ilk dört site resmî kurumlara aittir. Sonuncu ise ise bir vakfın sitesidir ve güvenilir bilgiler vermektedir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 119. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Kültürümüz içinde yardımlaşma ve paylaşmanın mühim bir yeri bulunduğunu hatırlayınız. Suriye’den göç eden fazla sayıdaki insana Hatay ilimiz konut sahipliği yapmaktadır. Aşağıdaki paragrafı okuyun. Ardından elinizde büyülü bir sopa bulunduğunu düşününüz. Yardıma gereksinim duyan insanoğlu için neler yapabileceğiniz ile ilgili bir konuşma yapınız. Konuşmanızda, kurallara uygun devinim etmeyi unutmayınız.

CEVAP: Sevgili dostlarım ve kıymetli öğretmenim,
Elimde büyülü bir sopa olsaydı bunu dünyadaki bütün savaşları bitirmek için kullanırdım. Böylece insanoğlu vatansız kalmazdı. Fakir ülkelere yardım etmeyi fazla arzu ederdim. Bazı ülkelerde insanoğlu su bulmak için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyorlar. Her insanoğlunun evi, yiyeceği, giyeceği olmasını sağlardım. Bütün evlatların okula gitmesini sağlardım. İş arayanların iş bulmasına yardım ederdim. Bunların haricinde dünyayı da çiçeklerle, ağaçlarla güzelleştirirdim. Şu sebeple dünya güzelleştikçe hepimiz daha mutlu olur. Umarım bigün başkalarına yardım edebilirim.
Dinlediğiniz için teşekkür ederim.

6. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Yaşadığınız yada gezip gördüğünüz yerlerden birini özetleyen bir {yazı} yazınız.
CEVAP: GAZİANTEP

Birkaç sene evvel Gaziantep’e gitmiştim. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi burada bulunuyor. Burayı ziyaret etmek beni fazla mutlu etti. Hayatımda tekrar göremeyeceğim hayvanları gördüm. Gördüğüm hayvanlar içinde fil, zürafa, maymun, aslan ve flamingo beni en fazla heyecanlandıranlar arasındaydı. Gaziantep’e gittiğimde bahar mevsimiydi. Bu nedenle Botanik Bahçesi’ni de görmeye gittim. Burada renk renk laleler yer alıyordu. Onların fotoğrafını çektim. Bu şehri fazla sevdim.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Toplumlar ve ülkeler için bayrağın önemini araştırınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz detayları defterinize yazınız. Edindiğiniz bilgilerden hareketle “Bayrağın Bir Millet İçin Önemi” ile ilgili bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızda vurgulayacağınız detayları belirleyiniz. Konuşmanızı birkaç kez prova ediniz.
CEVAP: Merhaba dostlar,
Bayrak bir milletin bağımsızlığının sembolüdür. Ayrıca bayrak, ulusun milli (ulusal) değerlerini yansıtır. Bayrak bir tek bir kumaş parçası değildir. Bayrağı olmayan bir milletin kendi geleceğini belirleme şansı yoktur. Dünyada meydana getirilen savaşların tümü bayrak içindir. Bayrak, kutsaldır. Türk milleti, bayrağını dalgalandırabilmek için sayısız şehit vermiştir. Bu nedenle Türk milleti için bayrak fazla kıymetlidir. Bayrağımız için fazla şahıs şehit yada gazi düşmüştür. Biz de devletimizde bayrağımız için çalışmalı, onun kıymetini bilmeliyiz.
Teşekkür ederim.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 108-109-110-111-112-113. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat