>

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 240-241-242-243-244-245. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

cevaplar

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 240-241-242-243-244-245. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

2020-2021 Öğretim Senesi 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 8. Tema BİLİM VE TEKNOLOJİ Sayfa 240, 241, 242, 243, 244, 245 “Beyin Ne İş Yapar?” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 240. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

1. Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl ne şekilde denetim ediyor olabilir?

CEVAP: İnsan beyni duyu organlarından gelen ikazları değerlendirir ve tepki verir. Alınan kararların iletilmesi omirilik ve sinir sistemi yardımıyla gerçekleştirir. Bu sistem ile beyin vücudumuzdaki organları yönetebilir.

2. Sizce bilgisayarlar insan beyninden daha akıllı midir? Neden?

CEVAP: Bence bilgisayar insan beyninden daha akıllı değildir. Şu sebeple bilgisayar da insan beyninin bir ürünüdür. Bilgisayarı insanoğlu yapmıştır. Bilgisayarlar kendi kendine çalışmaz. İçindeki yazılım ve programlar ile çalışır. Bu yazılımları da insanoğlu hazırlar ve bilgisayara yükler.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 242. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Metni okumanızı aşağıdaki ölçütlere nazaran değerlendiriniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 242. Sayfa

2. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Aşağıda, okuduğunuz metinden alınan bazı sözcük ve sözcük grupları verilmiştir. Kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Ardından aşağıdaki oyunu oynayınız.

sinir sistemi – İnternet ağı – organ – ileti – duyu – ikaz
bellek – ses – göz – burun – koku – yürek
tost – koz – yönetmek – işlem – hücre – kabuk
kafatası – bilgisayar – klavye – adale – kol – parmak

Dörder kişilik gruplara ayrılınız. İş birliği içinde grubunuza bir ad belirleyiniz, sonrasında bir arkadaşınızı grubunuzun sözcüsü olarak seçiniz. Öğretmeninizin yönlendirmesiyle tahtaya çıkarak taraf yana sıralanınız.
Sözcü olarak seçilen şahıs dışındaki üç şahıs, yukarıdaki sözcük ya da sözcük gruplarından birini seçer ve bu tarz şeyleri söylemeden sözcük ya da sözcük gruplarının çağrıştırdığı bir kelimeyi grubun sözcüsüne söyler. Sözcü, arkadaşlarının söylediklerinden hareketle seçilen kelimeyi bulmaya çalışır. Gruplar buldukları her sözcük için 1 puan alırlar. En fazla puanı alan grup oyunu kazanır.
Oyuna tüm kelimeler bitinceye kadar devam ediniz. Metinde anlamını bilmediğiniz başka kelimeleri de oyuna dâhil edebilirsiniz. Oyun sonrasında kelimelerle ilgili tahminlerinizi lügat anlamlarıyla karşılaştırmayı unutmayınız. Anlamını öğrendiğiniz sözcük ve sözcük gruplarını anlamlarıyla beraber sözlüğünüze yazınız.

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 243. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Aşağıdaki soruları metne nazaran cevaplayınız.

• Vücudumuzdaki iletişim ağının adı nedir?

CEVAP: Sinir sistemidir.

• Sinir sitemindeki mesajlar kaç kilometre hızla devinim eder?

CEVAP: Saatte 240 km bir hızla devinim eder.

• Vücudumuzun fonksiyonlarını yöneten ve denetleyen organ hangisidir?

CEVAP: Beynimizdir.

• Kafatası kaç parçadan oluşmaktadır?

CEVAP: Sekiz parçadan oluşmaktadır.

• Sinir sitemi beyinle nasıl ne şekilde yazışma kurar?

CEVAP: Vücudumuzun her organından ve her bir noktasından beynimize mesajlar gider. Gözümüze gelen görüntüler, kulağımıza gelen sesler, burnumuza gelen kokular, dilimizin tattığı tatlar… Hepsini sinir sistemimizin, beynimize yollamış olduğu mesajlar vesilesiyle bilebiliriz.

• Metnin mevzusu nedir?

CEVAP: Beynin çalışma sistemi

• Metnin anne fikri nedir?

CEVAP: Beynimiz bütün vücudumuzu yöneten ve denetleyen organdır.

4. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Okuduğunuz metne değişik iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları ve bu tarz şeyleri seçme nedenlerinizi yazınız.

Birinci başlığım: YÖNETİCİ BEYİN
Bu başlığı seçme nedenim: Beynimiz vücudumuzu yöneten organdır.

İkinci başlığım: SESSİZ MESAJ
Bu başlığı seçme nedenim: Sinir sistemi vesilesiyle beynimiz ve vücudumuz içinde süratli bir ileti alışverişi vardır.

5. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Metinden hareketle beynimizin çalışma şeklini düşününüz. Çevrenizde gördüğünüz teknolojik vasıta ve gereçlerden hangisi ya da hangileri bu şekilde çalışıyor? Nedenleriyle beraber aşağıdaki yazma alanına yazınız.

CEVAP: Bilgisayar beynimiz şeklinde iş yapmaktadır. Bilgisayara bir sual sorduğumuzda cevaplar yada bir ekranı açmasını istediğimizde bunu algılar ve yapar. Daha evvel kaydettiğimiz detayları saklar ve gerektiğinde ulaşmamızı sağlar.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 244. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) “06-15 Yaş Grubu Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya” araştırması sonucunda verilen aşağıdaki detayları okuyarak grafiği inceleyiniz. Grafikle ilgili soruları cevaplayınız.

1. En fazla bilgisayar kullanan yaş grubu hangisidir?

CEVAP: 11-15 yaş grubudur.

2. En azca cep telefonu kullanan yaş grubu hangisidir?

CEVAP: 06-10 yaş grubudur.

3. İnterneti en fazla kullanan yaş grubu hangisidir?

CEVAP: 11-15 yaş grubudur.

4. Cep telefonunu en fazla kullanan yaş grubu hangisidir?

CEVAP: 11-15 yaş grubudur.

5. Evlatların bu yaşlarda İnternet ve cep telefonunu kullanarak vakit geçirmelerini doğru buluyor musunuz? Neden?

CEVAP: Doğru bulmuyorum. Şu sebeple bu yaşlarındaki çocuklar için öğrenme ve oynama çağıdır. Çocuk oyun oynayarak vakit geçirmeli ve doğru davranışlar öğrenmelidir. Ayrıca ekrana bu kadar uzun süre bakmak çeşitli göz hastalıklarına sebep olabilir. İnternet sebebiyle çocuklar gerçek dünyadan uzaklaşabilir.

6. Siz zamanınızın ne kadarın İnternet kullanarak geçiriyorsunuz? Gereğinden çok İnternet kullanmanın zararları ile alakalı düşüncelerinizi açıklayınız.

CEVAP: Ben gün çoğu zaman 2-3 saat İnternet kullanıyorum. Gereğinden çok İnternet kullanmak insanı sosyalleşmekten ve dünyadan uzaklaştırır. Göz hastalıkları ortaya çıkar. Ayrıca insanoğlu öğrenme ve okuma için vakit ayıramaz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 245. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

“Bilim ve teknolojideki gelişmeler sonucunda gelecekte insan beynine benzer bir makine yapılabilir mi? Eğer yapılırsa bu makine hangi alanlarda kullanılabilir? Sizce bu şekilde bir buluş yapılmalı mı?” sorularından hareketle bir yazma mevzusu belirleyiniz. Yazınızı sonraki sayfada yer edinen alana yazınız. Yazmaya başlamadan evvel yazmak istediğiniz mevzuda yer vereceğiniz bölümleri zihninizde tasarlayınız. Yazınıza başlık koymayı unutmayınız.

CEVAP: SAĞLAM HAFIZA

Gelecekte insan beynine benzeyen bir makine yapılabilir. Bu makinenin en mühim özelliği hafızası olmalıdır. Şu sebeple, insanların problemlerinden birisi bazı detayları acele unutmalarıdır. Bu makine ise hiçbir vakit hiçbir şeyi unutmamalıdır. Yani yüz sene evvel öğretilen bir bilgiyi yüz sene sonrasında hatırlamalı ve insanlara anlatmalıdır. Böylece bir mevzuda doğru bilgiye erişmek mümkün olacaktır. Zaman vakit savaşlar, afetler ve göçler yaşanmaktadır. Bu şekilde mevzularla ilgili geçmişe dönük araştırma yaptığımızda kafi ve doğru bilgiye ulaşmakta zorlanıyoruz. Bu detayları kaydeden makine öğrencisine anlatır şeklinde anlatmalı ve insanlara ışık tutmalıdır.

Yazınızın içeriğine uygun bir fotoğraf yapınız.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 245. Sayfa

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Dünyaca meşhur ilim insanımız olan Aziz Sancar ile ilgili güvenilir kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz detayları kullanarak Aziz Sancar ile ilgili bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızı hazırladıktan sonrasında birkaç kez prova yapınız.

CEVAP: Prof. Dr. Aziz Sancar Mardin’in Savur ilçesinde 8 çocuğun 7.si  olarak dünyaya geldi ve asla eğitimi olmayan anne ve babası  evlatları için eğitimin mühim bulunduğunun bilinciyle onların okumalarını sağlamış oldu. Prof. Sancar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuduktan sonrasında ABD’ye lisansüstü eğitim için gitti ve doktora derecesini Moleküler Biyoloji alanında aldı. Prof. Sancar DNA tamiri ve hücre döngüsü şeklinde alanlarda uzmanlaştı. 2015 senesinde Kimya alanında Nobel ödülünü DNA tamirinin mekanik emek harcamaları ile ilgili yaptıkları çalışma ile aldı.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 232-233-234-235-236-237-238-239. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat