>

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 46-47-48-49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

cevaplar

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 46-47-48-49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

2020-2021 Öğretim Senesi 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 2. Tema MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Sayfa 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 “Müstecip Onbaşı” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 46. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

Çanakkale Savaşları esnasında büyük başarılar göstermiş kimleri bildiğiniz gibi? Bunlarla ilgili detayları nerelerden öğrendiniz?

CEVAP: Seyit Onbaşı’yı biliyorum. Onun 215 kilo topu taşıması ve düşman gemilerinin parçalanması fazla mühim bir gelişmeydi. Bunu Çanakkale Savaşı’nı özetleyen bir çizgi filmden öğrenmiştir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 49. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Aşağıda, metinden alınan bazı kelimelerle bunların lügat anlamları verilmiştir. Kelimelerin anlamlarını metinden hareketle tahmin ediniz. Kelimelerin başlangıcında bulunan numaraları uygun bölgelere yazarak kelimelerle anlamlarını eşleştiriniz. Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanarak aşağıdaki bölüme yazınız.

1. anlaşmazlık
2. periskop
3. danışma
4. koğuş
5. batarya
6. boğaz
7. onbaşı

( 4 ) Kışla, okul, tutukevi, hastane vb. kalabalık yerlerde, içinde birçok kimsenin yatmış olduğu yada barındığı büyük oda.
( 3 ) Bilgi toplama, haber alma.
( 6 ) İki siyah arasındaki dar deniz.
( 2 ) Denizaltılarda, tanklarda, siperlerde kullanılan, gözlemcinin güvenli bir halde çevreyi araştırmasını elde eden mercekli vasıta.
( 7 ) On ere kumanda eden asker, erin üstündeki ilk aşama.
( 5 ) En ufak topçu birliği.
( 1 ) Anlaşma, uyuşma, uzlaşma.

Cümlelerim;

  • İtilaf devletleri bir kez daha hücum etti.
  • Tankın periskopundan bakınca gözlerine inanamadı.
  • Fazla güvenilir bir danışma aldık.
  • Onun başka hastalarla aynı koğuşta kalması doğru değil.
  • Bu bataryadaki askeri alarak yola çıktık.
  • İki boğazı bu köprü birleştirecek.
  • Onbaşının emrini derhal yerine getirdim.

2. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Metnin mevzusu olan ifadeyi işaretleyiniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 49. Sayfa

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 50. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Aşağıdaki soruları metne bakılırsa cevaplayınız.

Müstecip sebep gözlerini, boğazın sularından ayırmıyor?

CEVAP: İtilaf devletlerine ilişik denizaltılar, Marmara’ya geçip İstanbul’u bombalamak isteyebilirler. Müstecip denizaltıyı görüp ona ateş etmek için gözlerini boğaz sularından ayırmıyor.

Müstecip denizaltılar hakkında detayları nasıl ne şekilde öğreniyor?

CEVAP: Müstecip detayları gece derslerinde komutanından öğreniyor.

Denizaltıyı batırmanın en basit yolu nedir?

CEVAP: Denizaltıyı batırmanın en basit yolu perikopuna ateş etmektir. Böylece suyun yüzüne çıkmak zorunda kalır, hatta teslim bile olur.

Müstecip denizaltının hangi hususi durumunu aklına kazıyor?

CEVAP: Müstecip denizaltının balinaya benzeyen şeklini aklına kazıyor.

Müstecip rüyasında neler görüyor?

CEVAP: Müstecip rüyasında beklediği denizaltını gördüğünü, onu vurduğunu ve denizaltının sahile çıktığını, denizlatının gövdesinde “Müstecip Onbaşı” yazdığını görüyor.

Müstecip uyandığında rüyası ile ilgili ne düşünüyor?

CEVAP: Rüyasının gerçek olmasını istiyor.

Müstecip Onbaşı ve onun şeklinde davranan askerlerimiz olmasaydı sizce Çanakkale Zaferi’ni kazanabilir miydik? Neden?

CEVAP: Kazanamazdık. Şu sebeple Çanakkale Savaşı’nda düşmanın büyük orduları, donanmaları, gelişmiş silahları vardı. Türk milleti için yoksulluk ve bitkinlik içindeydi. Bu savaşı kazanmak için bir silahtan daha kuvvetli bir kalp gerekiyordu. Bu da kahraman askerlerimizde vardı. Onların cesareti, yurt sevgisi ve gücü ile bu harp kazanıldı.

4. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Okuduğunuz metni, anne hatlarıyla anlatınız. Anlatımınızın arkasından metinde geçen hayalî ögeleri aşağıdaki yazma alanına yazınız.

CEVAP: Müstecip, boğazdan anlaşmazlık devletlerine ilişik denizaltının geçme ihtimaline karşı nöbet meblağ. Bu denizaltının şeklinin balinaya benzediğini ve periskopuna ateş etmesi icap ettiğini gece derslerinde öğrenmiştir. Nöbet değişimi olduğunda uyumaya gider. Uykusunda görmüş olduğu rüyada denizaltını vurmuştur. Böylece denizaltı sahile çıkmış, askerler teslim olmuştur. Denizlatının gövdesinde “Müstecip Onbaşı” yazmaktadır. Sonraki gece denizaltı hakikaten boğaza gelir. Müstecip denizaltıyı periskopundan vurur ve bu başarısından dolayı ona”Onbaşı” rütbesi verilir.

Hayalî Ögeler: Müstecip’in rüyasında gördüklerinin tamamı (Denizaltının boğaza gelmesi, Müstecip’in denizaltıyı vurması, denizaltının gövdesinde “Müstecip Onbaşı”yazması. )

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 51. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

a. “Müstecip Onbaşı” metninden alınan aşağıdaki konuşmaları okuyun. Konuşmalarda kullanılan noktalama işaretlerine dikkat ediniz.

Noktanın nerelerde kullanıldığını söyleyiniz. Diğer noktalama işaretlerinin görevleri hakkında aşağıda verilen detayları okuyun.

Noktanın Kullanıldığı Bazı Yerler:

1. Cümlenin sonuna konur.
2. Bazı kısaltmaların sonuna konur.
3. Sayılardan sonrasında sıra bildirmek için konur.
4. Tarihlerin yazılışında gün, ay ve senesi gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur.
5. Saat ve dakika gösteren sayıları birbirinden ayırmak için konur.

b. Aşağıdaki paragrafta ( ) içine uygun noktalama işaretlerini koyunuz.

Başını kaldırıp masadaki saate baktı( . ) Saat hâlâ ikiyi gösteriyordu( . ) Yanındaki
adama dönerek:
( ) Saatiniz var mı( ? ) diye sordu.
Adam masadaki saati göstererek:
( ) Bunu beğenmedin mi( ? ) diye karşılık verdi( . )
Adamın sebep sinirlendiğini anlayamamıştı:
( ) Bozuk bulunduğunu düşünüyorum( , ) dedi( . )

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 52. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Okuduğunuz metinde Müstecip Onbaşı’nın rüyası anlatılmaktadır. Daha evvel içinde buna benzer hayalî ögeler barındıran metinler okudunuz mu? Söyleyiniz. Siz de arkadaşlarınıza gördüğünüz enteresan bir rüyanızı anlatınız. Rüyanızı enteresan bulma nedenleriniz ile ilgili konuşunuz. Konuşmanızı yaparken işitilebilir bir ses tonu kullanmayı ve göz teması oluşturmayı unutmayınız. Arkadaşlarınızı dinlerken nezaket kurallarına uyunuz. Onları, sözlerini kesmeden sabırla dinleyiniz.

CEVAP: Hayalî ögeler barındıran fazla metin okudum. Harry Potter kitaplarını fazla sevrerim. Bu kitaplarda Harry Potter adlı büyücünün başından geçenler anlatılıyor. Bir defa rüyamda başka bir gezegene gitmiştim. Bu gezegende tek başımaydım ve teknolojik gelişmeler yapıyordum. Kendi kendime feza gemileri inşa ediyordum. Keşke gerçek olsaydı…

7. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

a. Törenle ilgili aşağıda verilen gazete haberini okuyun.

b. İhtiyaç duyduğumuz bir mevzu ile ilgili gazete, mecmua, İnternet şeklinde birçok kaynaktan data edinebiliriz. Fakat seçtiğimiz data kaynaklarının zararı dokunan içerikler barındırmamasına dikkat etmeliyiz. Yukarıda yer edinen haber, devletimizin resmî tv kanalı olan TRT’nin haber sitesinden alınmıştır. Bir mevzuda data toplamak için siz hangi kaynaklardan faydalanıyorsunuz? Bu data kaynaklarının güvenilir olup olmadığını nasıl ne şekilde anlıyorsunuz? Açıklayınız.

CEVAP: Ben data toplamak için kitap, mecmua, web şeklinde kaynaklardan faydalanıyorum. Kitap ve dergide araştırma yaparken yazarın birikimini dikkate alırım. Böylece onun ne kadar bilgili bulunduğunu ölçerim. İnternette araştırma yaparken devlete ilişik sitelere bakmaya itina gösteririm. Birden çok kaynağa bakarak bilginin güvenilirliğinden güvenilir olurum.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 53. Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Kurtuluş Savaşı’nda ülkemizin özgürlüğü ve bağımsızlığı için savaşan askerlerimizi düşününüz. Savaşta neler yaptıklarını, neler hissettiklerini düşünerek aşağıdaki yazma alanına bir {yazı} yazınız. Yazınızı bitirdikten sonrasında gözden geçirerek imla ya da noktalama yanlışlarınızı düzeltiniz. Ardından yazınızı arkadaşlarınıza okuyun.

CEVAP: Kurtuluş Savaşı o şekilde bir mücadeleydi ki bu mücadelede hanım, adam, genç, ihtiyar hepimiz savaştı. Herkes yurt kurtulmadan, bağımsız olmadan yaşanamayacağının bilincindeydi. Tek seçenekleri kazanmaktı. Askerler cephede canlarını feda ederek çarpıştı. Kadınların kimisi cepheye mermi taşıdı, kimisi orduya hayvanlarını verdi. Çocuklar orduya data taşıdı. Bu yüzden Kurtuluş Savaşı’nın askerleri yalnız cephede savaşanlar değil, bununla beraber cephe ardında türlü fedakarlık yapanlardır. Topraklarımız kanla boyandı, gözyaşıyla ıslandı. Her şeye karşın kazanan ulu gönüllü Türk milleti oldu. Şu anda bu topraklarda huzurla, güvenle yaşamamızı onlara borçluyuz. Onları hep şükranla anacağız. Ruhları şad olsun.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Güvenilir data kaynaklarından yararlanarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlama nedenlerimiz ile ilgili araştırma yapınız. Sınıfa 30 Ağustos Zafer Bayramı törenine ilişik çeşitli görseller getiriniz.

CEVAP: Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır.

Zafer Bayramı    Zafer Bayramı


Etiket: türkçe 4 derslik sayfa 46

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 42-43-44. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat