>

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

cevaplar

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

2020-2021 Öğretim Senesi 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 2. Tema MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Sayfa 67, 68, 69, 70, 71 “Atatürk” Dinleme/İzleme Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 67. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

1. Atatürk’ün öğrencilik yaşamı ile ilgili neler bildiğiniz gibi?

CEVAP: Mustafa Kemal, annesinin ısrarı sonucu evvel Mahalle Mektebine başlamış, kısa bir süre sonrasında da Şemsi Efendi’nin yeni metotlarla eğitim öğretim yapmış olduğu özel okula devam etti.  Asker olmasını istemeyen annesine haber vermeden Selanik Askerî Rüştiyesinin imtihanlarına girerek başarıya ulaşmış oldu. Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesini dördüncü olarak bitirdikten sonrasında Manastır Askerî İdadisine girdi. İdadiden de ikinci olarak mezun oldu ve İstanbul’a Harp Okulu’na gitti. 3 senelik Harbiye öğrenimini Teğmen rütbesiyle tamamlamış oldu ve Harp Akademisi’ne devam etti. Buradan da Kurmay Yüzbaşı olarak mezun oldu.

2. Atatürk’ü büyük bir insan icra eden koşullar nedir?

CEVAP: Atatürk’ün kişiliği onu büyük bir insan yapmıştır. Vatanseverliği yardımıyla yurdu kurtarma isteği duymuştur. Çalışkan ve disiplinli biri olduğundan gece gündüz demeden çalışmış, parlak fikirler üretmiştir. İleri görüşlü olması sebebiyle pek fazla inkılap gerçekleştirmiştir. İyi bir önder olması onun iyi bir komutan ve yönetici olmasını elde etmiştir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 68. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Ön sayfadaki görsellerden hareketle dinleyip izleyeceğiniz metinde, Atatürk’le ilgili olarak yer alabilecek detayları tahmin ederek aşağıya yazınız.

CEVAP: Metinde Atatürk’ün ailesi, tahsil yaşamı, asker olarak yapmış olduğu görevler ve gerçekleştirdiği inkılaplar ile ilgili bilgilerin yer aldığını düşünüyorum.

2. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Metni seyredip dinlerken size enteresan gelen detayları aşağıya yazınız.

CEVAP: Mustafa Kemal’in askerlerin giydirilmiş olduğu üniformayı görmesi üstüne subay olmaya karar vermesi, vatanı kurtarabilmek için askerlik görevini bırakıp Bandırma gemisiyle Samsun’a gitmesi, TBMM binasının tamamlanması için Ankaralıların kendi evlerinin çatısındaki kiremitleri getirmesi bilgilerini fazla enteresan buldum.

3. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Aşağıda bazı kelimeler ve bu kelimelerin anlamları verilmiştir. İzlediğiniz metinden hareketle kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Ardından anlamlarıyla kelimeleri eşleştiriniz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 68. Sayfa Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 69. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

a. İzlediğiniz videoda Atatürk’ün yaşamı ile milletimizin özgürlük ve bağımsızlık için verdiği Millî Savaşım anlatılmaktadır. Metinde Atatürk’le ilgili bilgilerin kafi düzeyde ve alaka çekici bir halde verildiğini düşünüyor musunuz? Nedenleriyle açıklayınız.

CEVAP: Bilgileri kafi ve alaka çekici buldum. Atatürk’ün vatana olan bağlılığı ve yurdu kurtarma isteğinin ufak yaşlardan beri varlığını, Kurtuluş Savaşı’nda yaptıklarını ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurması güzel şekilde anlatılıyor. Anlatımda görsellerin kullanılması ve Atatürk’ün sözlerine yer verilmesi ifade için yararlı olmuş.

b. Siz olsaydınız metinde başka hangi data ve görüntüleri kullanırdınız? Nedenleriyle yazınız.

CEVAP: Ben olsaydım Atatürk’ün ses kayıtlarından birine de yer verirdim. Böylece onun kendi anlatımından düşüncelerini duyardık. Atatürk’ün aile yaşamından birazcık daha bahsederdim. Onun evlat edinmiş olduğu evlatları ve onlarla çekilmiş fotoğrafları kullanırdım. Bu sebeple o bir tek bir asker değil, hem de tinsel bir babaydı. Onun bu yönünün de bilinmesi gerekmektedir.

c. Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Bu fotoğraflar Atatürk’ün yaşamının değişik dönemlerine aittir. Bu fotoğraflardan hareketle Atatürk’ün yaşamının çeşitli dönemlerindeki çalışmalarına örnekler veriniz.

CEVAP: Atatürk asker olduğu zamanlarda Çanakkale Savaşı’nda komutan olarak göreve getirilmiş ve fazla başarıya ulaşmış olmuştur. TBMM kurulduğunda çeşitli toplantılar yaparak ülkenin kurtuluşu için çareler aramıştır. Cumhurbaşkanı olduğunda halkın gereksinimlerine kulak vermiş ve çeşitli inkılaplar yapmıştır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 70. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Atatürk’e karşı his ve düşüncelerinizi dile getirdiğiniz kısa bir metin yazınız. Sayfanın sağ alt kısmında yer edinen yere imzanızı öğretmeninizden de lüzumlu desteği alarak atınız.

CEVAP: Atam, sen yıkılmak suretiyle olan bir devletin kurtarıcısı oldun. Vatan ve ulus sevgin, çalışkanlığın, kararlılığın ve cesaretin yardımıyla Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Hem bir asker hem de devlet adamı olarak büyük başarılar sağladın. Yenilikçi fikirlerinle ülkemizi ileriye taşıdın. Kurduğun bu devletin gelişmesi için her birimiz fazla çalışacağız. Seni saygıyla yad ediyoruz. Ruhun şad olsun.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 71. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

a. “29 Ekim” temalı şiir, kompozisyon ve fotoğraf yarışmasına ilişik aşağıdaki gazete haberini okuyun.

b. Siz de öğretmenlerinizin rehberliğinde okulunuzda “Atatürk ve Cumhuriyet” temalı bir şiir, fotoğraf ya da kompozisyon yarışması düzenleyiniz. Bunun için başka sınıflardan, öğretmenlerinizden, okul idaresinden yada mevzuyla ilgili resmî kurumlardan yardım alabilirsiniz. Yarışmada ilk üçe giren yarışmacılar için çeşitli ödüller belirleyiniz. Ortaya çıkan ürünlerin değerlendirilmesi için öğretmenlerden ve öğrencilerden oluşan bir komisyon oluşturunuz. Yarışmanız için afişler hazırlayarak okulunuzun çeşitli yerlerine asabilirsiniz.

CEVAP: Atatürk ve Cumhuriyet Konulu Kompozisyon

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. O, Cumhuriyet’i kurarak halkın kendi kararlarını almasını elde etmiştir. Onun bu devrimi ile ülkemiz büyük ilerlemeler katetmiştir.

Vatan toprağı yıkılma tehlikesindeyken Mustafa Kemal kurtuluş planları yapmış oldu. Onun yurt ve ulus sevgisi yardımıyla yurdumuz düşmanlardan arındı. Halkın problemlerine kulak verdi ve çözüm aradı. Yenilikçi fikirleri ile pek fazla inkılap yaparak ülkemizi ileriye taşıdı. Bu yenilikler içinde bizlere en büyük armağanı kurduğu Cumhuriyet’tir. Kendisi de “Benim en büyük eserim Türkiye Cumhuriyeti’dir.” demiştir. Halkın kendini yönetmesi olan Cumhuriyet ile demokratik bir devlet anlayışına kavuştuk. Atatürk’ün her adımı fazla değerlidir, sadece kurduğu Cumhuriyet her vakit başka bir öneme haiz olacaktır.

Atatürk’ün çabaları ile ulusal bağımsızlığımızı elde etmenin mutluluğu içindeyiz. Onun bu armağanına sahiplenmek hepimizin başlıca görevi olmalıdır. Bize düşünce özgürlüğü kazandıran Ata’mıza sonsuz teşekkürler.


Etiket: 4 derslik türkçe ders kitabı cevapları 68 69

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 61-62-63-64-65-66. Sayfa Cevapları Koza Yayınları

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat