>

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 154-155-156-157-158-159-160-161. Sayfa Cevapları

cevaplar

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 154-155-156-157-158-159-160-161. Sayfa Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 “HALKA HİZMET VEREN KURUMLAR” Etkinlik Cevap Anahtarı

154. Sayfa

Hazırlık Emek vermesi

Bireysel gereksinimlerimiz nedir? Bu gereksinimlerimiz nasıl ne şekilde karşılanmaktadır? Düşün­celerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Eğitim, sıhhat, barınma, beslenme, komünikasyon, ulaşım, güvenlik, hak.

158. Sayfa

Düşünelim Tartışalım

Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne benzer biçimde problemler yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Salgın hastalıklar olur ve sağlığımız tehlikeye girerdi, hak olmazdı hepimiz kendi adaletini sağlamaya çalışırdı, eğitim alamazdık, güvenliğimiz olmazdı, haberleşemezdik, ulaşımı sağlayamazdık.

Araştıralım Paylaşalım

Yaşadığınız yerdeki belediye yetkililerine “Sokakta yaşamak zorunda kalan kişilerin kış mevsiminde barınma gereksinimlerini karşılamak için bir hizmetiniz var mı?” sorusunu sorunuz. Bu şekilde bir hizmetleri var ise sokakta kalan kişileri barınma mekânına yönlendirmek için neler yapılması icap ettiğini öğreniniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Eğer yaşadığınız yerdeki belediyenin bu şekilde bir hizmeti yoksa belediyeye dilekçe yazarak bu hizmeti vermelerini talep ediniz. Dilekçe yazma sürecinde Türkçe öğretmeninizden yardım alabilirsiniz.

Cevap: Kış aylarında fazla soğuklarda kapalı spor salonu benzer biçimde yerlerde hizmet vermektedirler.Onlara yiyecek, giyecek ve barınmalarına yardım edecek çözümler üretmektedir.

161. Sayfa

Çevrenizde bulunan resmî kurumların ve sivil cemiyet kurumlarının faaliyetleri ile ilgili çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda seçeceğiniz bir resmî kurum ve bir sivil cemiyet kuruluşu ile ilgili kazanmış olduğunuz bilgilerle bir poster emek vermesi yapınız. Yaptığınız emek harcamayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

lösev

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız.

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü nihayet zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu probleminin giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?

Cevap: Belediye yetkililerine haber verip durumun düzeltilmesini isterim.

2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun süreden beri tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde gereksinimlerini karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu mevzuda Ayşe teyzeye nasıl ne şekilde muavin olabilirsiniz?

Cevap: Sosyal Yardımlaşma Kurumlarına haber veririm.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?

Cevap: İlk evvel ailesi ile görüşüp ikna etmek gerekir.Bu olmadığı vakit yetkililere haber veririm.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 149-150-151-152. Sayfa Cevapları

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat