>

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 50-51-52-53. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

cevaplar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 50-51-52-53. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

2020-2021 Eğitim ve Öğretim  Senesi Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 50, 51, 52, 53 “KÜLTÜRÜMÜZÜ TANIYALIM” Etkinlik Cevapları

50. Sayfa

Bayramlarda insanoğlu niçin beraber zaman geçirmek ister? Düşüncelerinizi dost­larınızla paylaşınız.

Cevap: Bayramlar bizlerin kültürel özelliklerindendir.Bu nedenle bayramlarda insanoğlu mutlu günlerinde bir arada olmak ve bu mutluluğu paylaşmak isterler.

51. Sayfa

Bayramların bir arada yaşamamız açısından önemi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bayramların bütünleştirici, uzlaştırıcı bir özelliği vardır.Bayramlar toplumsal birlik ve beraberliğimize katkı sağlamaktadır.

52. Sayfa

Nişan ve düğün törenlerinin insanların bir arada yaşaması açısından önemi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İnsanları bir arada tutan en büyük özelliklerden biri de kültürel özellikleridir.Nasıl ki üzüntüde bir arda oluyorsak sevinçlerde de bir arada olmalıyız.Bu yüzden nişan ve düğünlerde toplanıp aynı duygular ile devinim ederiz.Bu da toplumsal birliğe katkı sağlar.

53. Sayfa

Yakın çevrenizde düzenlenen geleneksel şenliklerle ilgili araştırma yapınız. Araştırma sürecinde aşağıdaki soruların cevaplarını bulmaya çalışınız. Elde ettiğiniz detayları arkadaşlarınızla paylaşınız.

Bu şenliklerde neler yapılır?

Cevap: Hep birlikte aynı duygular ile toplanılır.Güzel giysiler giyilir.İnsanlar mutlu ve eğlenmiş şekilde olur.Müzikler çalar, danslar yapılır, çeşitli yarışmalar düzenlenir.

Bu şenlikler insanların bir arada yaşamasına katkı sağlar mı? Nasıl?

Cevap: Evet sağlar.Zira insanların beraber devinim etmeleri bununla birlikte beraber yaşamalarına katkı sağlar.

Sıra Sizde

Kültürel unsurlar insanların kaynaşması, dayanışması, birlik ve beraberlik içinde yaşaması açısından önemlidir. Aşağıda kültürel unsurlarımızdan bazıları verilmiştir. Bu günlerde siz ve çevrenizdeki insanoğlu neler yapmaktasınız? Gözlemlerinizi defterinize yazınız.

• Ramazan Bayramı
Cevap: Bayram namazı kılınır.İnsanlar birbirleri ile bayramlaşır.Küçükler büyüklerin ellerini öper.Büyükler harçlık verir.Çeşitli tatlı ve şeker ikramları yapılır.
• Askere uğurlama törenleri
Cevap: Askere gidecek olanlar aile büyükleri ve akrabaları ziyaret eder.Büyükler harçlık verir.Sonra otogara gidilir ve arkadaşları ile birlikte askere şenlikler ile uğurlanır.Askere gidecek olanın eline kına yakılır.
• 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Cevap: Bütün dünya çocuklarını vatanımızda ağırlar onlara ülkemizi tanıtırız.Çeşitli oyunlar, halk oyunları, gösteriler düzenlenir.Okullarda şiir ve anma törenleri yapılır.
• Düğünler
Cevap: İnsanlar düğün salonu yada düğün meydanında toplanır.Güzel giysiler giyilir.Müzik ya da davul zurna çalar.İnsanlar oynar eğlenir ve mutluluklarını paylaşırlar.


Etiket: Yakın çevrenizde düzenlenen geleneksel şenlikler

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat