>

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 81-82-83-84-85. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

cevaplar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 81-82-83-84-85. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

2020-2021 Eğitim ve Öğretim Senesi Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81, 82, 83, 84, 85 “AFETLER VE ÇEVRE SORUNLARI” Etkinlik Cevapları

81. Sayfa

Hazırlık Emek harcaması

Doğal afet kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Doğal afet kavramından zelzele,sel, tsunami, çığ, heyelan, aşınma şeklinde doğada kendiliğinden olan mal ve can kayıplarına sebep olan vakalar gelmektedir.
82. Sayfa

Aşağıda Türkiye Deprem Bölgeleri haritası verilmiştir. Haritayı inceleyerek aşağıda verilen soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

deprem haritası

Yaşadığınız il, kaçıncı aşama zelzele bölgesinde yer almıştır?

Cevap: 1. Derece zelzele bölgesinde yer almıştır.
Vatanımızda zelzele riski en çok olan iller hangileridir?

Cevap: Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Bingöl, Muş,Bitlis, Siirt, Hakkari, Tunceli, Erzincan, Tokat, Amasya, Samsun, Kastamonu, Çankırı, Karabük, Düzce, Bolu, İzmit, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Muğla, Denizli, Aydın, Isparta, Burdur, Kırşehir, Kırıkkale.

Vatanımızda zelzele riskinin minimum olduğu iller hangileridir?

Cevap: Aksaray, Karaman.

83. Sayfa
Yaşadığınız çevrede görülen tabii afetler ile ilgili data biriktirerek bir poster emek vermesi hazırlayınız. Hazırladığınız emek vermeyi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Yaşadığım çevrede çoğu zaman sel vakası görülmektedir.Selin olma sebebi ani ve fazla yağmur yağışlarının olması.

85. Sayfa

Doğal afetler ve çevre sorunlarının zararlarından korunmak için bizlere düşen görevler nedir? Düşüncelerinizi aşağıdaki boş bırakılan bölgelere yazınız.

Cevap:
Deprem.:Depremden korunmak için ilk evvel sağlam binalara yapmak gerekir.Binaların depreme dayanıklı olması zelzele zararlarının ve can kayıplarının en üye inmesini sağlar.

Orman Yangınları: Orman yangınlarının çıkma sebeplerinin en başlangıcında insan faktörü gelmektedir.İnsanların bu mevzuda aydınlatılması gerekmektedir.halk spotları, toplumsal medyada fazlaca data vermek gerekir.Ormanlarda mangal yakmamalı, izmarit ve cam şişeleri atmamalıyız.Ormanlarımızı korumalı ve fazla dikkatli olmalıyız.
Hava Kirliliği: Hava kirliliğine sebep olan faktörleri en üye indirmek gerekir.Araçların egzoz muayeneleri yapılmalı,yapınak bacalarına filtre konmalı, daha çok ağaç ekilmeli ormanlar korunmalı,evde ısınmak için doğalgaz kullanılmalı.

Global Isınma: Global ısınmaya sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak için savaşım ermek gerekir.Sera gazı salınımı, yapınak bacaları, şeklinde etkenler için dünya genelinde devletlerin ortak çalışma yapması gerekir.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 75-76-77-78-79-80. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat