>

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 17-18-19-20-21-22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları

cevaplar

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 17-18-19-20-21-22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları

Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 “Bizi Biz Yapanlar” Etkinlik Cevapları Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 17. Sayfa Cevapları MEB

1. Millî takımlarımızın galibiyetlerinde ulus olarak duyduğumuz ortak luğu, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl ne şekilde değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.

Cevap: Milli ekip ülkemizi temsil etmektedir. Bu nedenle milli (ulusal) takımın almış olduğu yengi milletçe her insanın sevinmesine ve gurur duymasına sebep olur.Bu duygular insanların birlik ve beraberliğine katkı sağlar.Milli birliğimize müspet katkılar sağlar.Vatan sevgimizi pekiştirir.

2. Gelenek ve göreneklerimizden bildiklerinizi söyleyiniz.

Cevap: Düğün, nişan, asker uğurlama, sünnet törenleri, kına geceleri, bayramlaşma, büyüklerin elini öpmek.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 19. Sayfa Cevapları MEB

Komşuluk ilişkilerinin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Komşuluk ilişkileri toplumumuzda fazla önemlidir.Zira komşularımız en yakın olduğumuz insanlardır. En ufak sıkıntıda komşularımıza gider yardım isteriz.Devamlı komşularımızla kontakt halinde oluruz. Bu vaziyet topluma da yansır.Sokaklar mahalleye mahalleler topluma dönüşür.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 20. Sayfa Cevapları MEB

Türkçenin önemine dair afişler taraf tarafta verilmiştir. Afişleri inceleyip düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: Türkçemizi daha etkin kullanmalı, dilimizi yabancı kelimelerden ayrıştırmalıyız.Zira lisan bir milletin en mühim ögelerinden biridir.Dil milletin birlik ve beraberliği için oldukça ehemmiyet taşımaktadır.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 21. Sayfa Cevapları MEB

Aşağıdaki afişleri inceleyerek Türkçenin toplumsal birlik oluşturmadaki görevi üstüne bir kompozisyon yazınız.

Cevap: Türkçemizi Korumak

Dil insanların iletişimi için lüzumlu ve önemlidir.Aynı dili konuşan insanoğlu bununla birlikte bir ortak kültürü paylaşmaya başlarlar. Milli birliği ayakta tutmanın en mühim yollarında biri de aynı dili konuşmaktan geçmektedir.Türkçe dili toplumun birlik ve beraberliğinde, halkın sıhhatli kontakt kurmasında, ortak kültürü yansıtmasında önemlidir.Zira Türkçe sade ve öz olmalıdır.Türkçe diline yabancı kelimeler girmiş olduğu vakit kültürümüzden de uzaklaşmış, yabancılaşmış oluyoruz.
İşte bütün bunlar dilin ne kadar mühim bulunduğunu karşımıza çıkartmaktadır.Dil de aynı kendimiz, vatanımız benzer biçimde korunması ihtiyaç duyulan fazla mühim bir unsurdur.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 22. Sayfa Cevapları MEB

Çanakkale Şehitliği’nde yurdumuzun her tarafınca şehitlerimizin bulunmasını, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl ne şekilde yorumlarsınız? Söyleyiniz.

Cevap: Vatan söz mevzusu olduğu vakit yurdumuzun her yerinden insanoğlu canlarını feda etmek için Çanakkale’ye gitmişler ve en güzel milli (ulusal) birlik ruhunu göstermişlerdir.Bütün askerler ve insanoğlu aynı fikir ve duygularla devinim etmişlerdir.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 23. Sayfa Cevapları MEB

Gelenek ve göreneklerimizin mühim bir parçası olan düğünlerimizin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkısı ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Düğünler yakınlarımızın mutlu gününe ortak olmak ve onlarla dayanışma içinde olmamıza katkı sağlamaktadır.İnsanların yardımlaşma ve dayanışmasına da düğünler katkı sağlarlar.Takılan takılar, alınan hediyeler insanları yakınlaştırmakta ve bunlar da milli (ulusal) birliğimize katkı vermektedir.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 25. Sayfa Cevapları MEB

“Bu evlerde yaşayan insan, bununla birlikte sokağı takip edebilir, neredeyse gelen geçen her insana slm verme imkânına haizdir.” ifadesinden yola çıkarak bu şekilde bir evin toplumsal birliktelikteki görevi ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.

Cevap: Bu tip evlerin olması insanoğlu arasındaki iletişimi arttırır.Bu da toplumsal birliğe katkı verir. İyi ve güzel kontakt halinde olmak insanların içten olmasına katkı sağlar.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 26. Sayfa Cevapları MEB

Aşağıda, Türk milleti olarak bizi “biz” meydana getiren özelliklerimizi özetleyen ifadeler verilmiştir. Bu ifadelerin kültürümüzün hangi ögesine ilişkin bulunduğunu işaretleyiniz.

Cevap:

26.sayfa

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 14-15-16. Sayfa Cevapları

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat