>

6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 84-85-86-87-88-89. Sayfa Cevapları

cevaplar

6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 84-85-86-87-88-89. Sayfa Cevapları

2020-2021 Eğitim Senesi 6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 84, 85, 86, 87, 88, 89 3. TEMA BİLİM VE TEKNOLOJİ “İnsanlar Zamanı Eskiden Nasıl Ölçerdi?” Etkinlik Cevapları

84. Sayfa

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Zamanla ilgili bulduğunuz atasözü ve deyimleri arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP:

ATASÖZLERİ

Sakla samanı gelir zamanı: Bugün işimize yaramayacak bir şeyi atmak yerine onu bir köşeye kaldırmak gerekir. Bu sebeple neye ne vakit ihtiyacımız olacağını bilemeyiz. Yararsız görünen o şey bigün gerektiğinde onu kullanabiliriz.

Vakit nakittir: Zaman sürekli ileriye doğru akar. Zamanı geriye döndürmek mümkün değildir. Bu nedenle dönemin kıymetini bilmek gerekir. Her hatıra güzel değerlendirmek, geçmişe gidilmeyeceğini bilmek gereklidir.

DEYİMLER

Zaman kazanmak: İnsan yapılması ihtiyaç duyulan bir işi tamamlamak için ihtiyaç duyulan zamana haiz olmayabilir. Bu durumda daha çok zamana haiz olmak için uğraşır. Bu uğraşlarının tümü vakit kazanmaktır.

Zaman öldürmek: İnsanın boş vakitlerin daha acele geçmesi için oyalanması lazımdır. Bu durumda fazla mühim olmayan işlerle uğraşır. Zaman geçirmek, vakit öldürmek anlamına gelmektedir. Bu sebeple vakit akıp gitmektedir.

2. İnsanoğlu sebep zamanı ölçme ihtiyacı hissetmiş olabilir? Açıklayınız.

CEVAP: İnsanlar günleri, ayları, yılları, mevsimleri öğrenme ihtiyacı hissederler. Bu sebeple haiz oldukları anları nasıl ne şekilde değerlendireceklerini bilmeleri önemlidir. Tarlası olan bir ziraatçi ekinini ne vakit ekmesi icap ettiğini, ne vakit toplaması icap ettiğini mevsimleri, ayları bilerek en doğru şekilde yapabilir. Uzay bilimi adına meydana getirilen bütün emek harcamalar; Dünya’nın ve Ay’ın dönüşü, Mars’taki kum fırtınaları ve daha pek çoğunun bir zamanı vardır. Bunların gerçekleşme zamanını bilmek bilime ışık meblağ. Saat terimi bizleri aynı saatte okulda bir araya getirir. Birbirimize vakit üstünden bir şeyler anlatabiliriz. Bu şeklinde sebepler insanoğlunun zamanı ölçmesine sebep olmuştur.

86. Sayfa

1. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Metinde geçen bazı kelimelerin anlamları aşağıda verilmiştir. Bu anlamlardan ve bulmacadaki ipuçlarından hareketle bulmacayı örnekteki şeklinde doldurunuz.

86.sayfa

2. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Tarih öncesi çağlarda yaşayan insanoğlu zamanı kaç bölüme ayırırdı? Açıklayınız.

CEVAP: İnsanlar zamanı iki bölüme ayırırdı: Gece ve gündüz. Bu sebeple vakit ile ilgili tek detayları güneşin doğuşu ve batılı ile ilgiliydi.

2. Güneş saatleriyle vakit nasıl ne şekilde belirlenirdi? Bu saatin kullanımındaki zorluklar nelerdi?

CEVAP: İnsanlar nesnelerin boyunun gün içinde değiştiğini ayrım edince toprağa bir çubuk sapladılar. Bu çubuğun gölgesinin boyu onlara zamanı gösteriyordu. Ancak gece ve havalı kapalı olduğu zamanlar güneş olmadığı için zamanı öğrenemiyorlardı.

3. Metinde hangi saat türlerinden bahsedilmektedir? Bu saat türleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları açıklayınız.

CEVAP: Metinde; güneş saati, su saati, mum saati, kum saati, mekanik saatler, sarkaçlı saatler, cep saatleri, kol saatleri, kuvars saatler ve atom saatinden bahsedilmektedir. Bu saatlerden mum saati, kum saati ve su saati benzerlik göstermektedir. Bu sebeple bu saatler zamanı içindeki maddenin azalması ile gösteriyordu. Cep ve kol saatleri de insanoğlunun yanında taşıyabildiği saatler olması sebebiyle benzerlik göstermektedir.

4. Bir saat tasarımı yapsaydınız saatinizin hangi özelliklere haiz olmasını isterdiniz? Nedenleriyle açıklayınız.

CEVAP: Saatimin yer altında devasa bir saat olmasını arzu ederdim. Bu saatin özelliği yüzyıllar süresince çalışacak kadar kuvvetli pillere haiz olması olurdu. Amacım seneler sonrasında dünyada mevcud medeniyetlerin bu saati bulmaları ve bu saati nasıl ne şekilde yaptığımızı düşünmeleri olurdu. Geçmişte yaşayan insanoğlu bizlere nasıl ne şekilde bir şeyler bıraktılarsa ben de istikbal nesillere bu şekilde bir saat bırakmak arzu ederdim.

5. Bir saat 60 dakika, bigün 24 saattir. Zaman ölçülerinin bütün dünyada aynı olmasının yararları neler olabilir? Açıklayınız.

CEVAP: Bütün dünyada bigün bilimsel anlamda tam 24 saat değildir. Ancak internasyonal antlaşmalarla bigün bütün ülkelerde 24 saat kabul edilmiştir. Bunun ülkeler içinde seyahat eden insanoğlu için kolaylık olması şeklinde sebepleri vardır. Böylece bir ülkeden başka bir ülkeye gezi ettiğimizde orada da bir günü 24 saat yaşarız. Saatimizi ülkeye gore ileri yada geriye alırız ve mesele kalmaz.

6. Zamanı etkili ve verimli kullanmaktan ne anlıyorsunuz? Anlatınız.

CEVAP: Zamanı etkili kullanmak benim için her şeyi zamanında yapmaktır. İnsan zamanında çalışmalı, zamanında uyumalı ve zamanında eğlenmelidir. Böylece yaşantımız daha anlamlı ve güzel geçer.

3. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Zamanı ölçen araçların olmadığı bir dünya düş ediniz. Bu şekilde bir dünyada yaşamın nasıl ne şekilde olacağı ile ilgili düşüncelerinizi açıklayan bir konuşma yapınız.

CEVAP: Zamanı ölçen araçlar olmadığı bir dünyada insanoğlu işe ya da okula gittiğinde büyük problemler yaşardı. Zamanı bildiğimiz için çoğumuz aynı saatte okulda olabiliyoruz. Bu olmasaydı hepimiz değişik saatlerde okula gelirdi ve ders işlememiz mümkün olmazdı. İşe giden insanoğlu çalışma saatlerini net bilmedikleri için istedikleri kadar çalışırdı. Ayrıca özel günleri, milli (ulusal) bayramları ve dini bayramları da vakit vesilesiyle biliriz. Bu günlerin bizim için anlamlı olması için zamanı bilmeye ihtiyacımız vardır.

87. Sayfa

4. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

A) Aşağıda bazı buluş tasarım örnekleri verilmiştir. Metinleri sessiz okuyun.

Silecekli Gözlük
Ben olsam gözlüğüme otomatik bir silecek tasarlardım. Camı kirlendiğinde silerdi. Buğulandığında silici onu temizlerdi. Böylelikle her şey fazla güzel ve net olurdu.

Seyyar Ev
Bir konut buluş etmek isterim. Ama öyleki bu şekilde bir konut değil! Bu evin altında tekerlekleri olmalı. Seyyar evimi balkondaki direksiyondan denetim edebilmeliyim. Böylece konut istediğim yere gitmeli. Bazen bir deniz kıyısına, arasıra bir parka, arasıra kırlara evimi götürebilmeli ve oralarda yaşayabilmeliyim.

Yan Silecekli Araba
Arabanın geri koltuğunda oturduğum için dışarıyı hep taraf camlardan seyrediyorum. Ancak yağışlı havalarda dışarıyı görmekte zorlanıyorum. Arabalarda ön ve geri camlarda bulunan sileceklerden, taraf camlar için de yapmak isterim.

Su Toplayan Şemsiye
Ben bir şemsiye buluş etmek isterim. Bu şemsiyenin üstüne birkaç adet pet şişe yapıştırırdım. Yağmurda yürürken bu pet şişelerin içi yağmur suyuyla dolardı ve bu suyu kullanırdık.

B) Siz olsaydınız nasıl ne şekilde bir buluş yapardınız? Aşağıdaki yönergeleri izleyerek yazınız.

İcadımın adı: Kendini Üfleyen Mangal

İcadım için kullanacağım malzemeler: Mangal, pilli rüzgargülü, pil

İcadım ne işe yarayacak? Pikniğe sıkça giden insanoğlu mangal ile sürekli ilgilenmek durumundadırlar. Bu insanoğlu sürekli olarak mangalı yellemek zorundadır. Ancak duman onları rahatsız eder. Bu nedenle mangalın kendi kendine bu işi yapması daha iyi olur. Mangalın bir köşesine pil ile çalışan bir rüzgargülü yerleştirmek gerekir. Bu rüzgargülü mangala doğru hava verecektir. Böylece mangal başlangıcında beklemek zorunda kalınmayacak.

İcadımın çizimi:

 icat yapalım

88. Sayfa

5. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Aşağıdaki metni okuyun ve verilen yönergelerden hareketle yaşamınızdan örnekler yazınız.

Bir kuyrukta sıra beklemek ne kadar uzun geliyor. Oysa bigün bir bakıyoruz ki koskoca seneler uçup gitmiş bile! Hem de nasıl ne şekilde bulunduğunu anlamadan… Bazen de öyleki anlamış olur oluyor ki sanki bütün duygularımızla yaşadığımız o birkaç saniye bizlere sonsuzmuş şeklinde geliyor. Şaşırdınız mı? Siz de daha evvel asla bu şekilde hissetmiş miydiniz?

Gülizi ÖZEN

Zamanın fazla yavaş geçtiğini hissettiğim bir an: Sevmediğim dersleri dinlemek zorunda kaldığımda vakit fazla yavaş geçiyor.

Zamanın fazla süratli geçtiğini hissettiğim bir an: Bilgisayar oyunu oynadığımda yada kitap okuduğumda vakit fazla süratli geçiyor.

Zamanı durmuş şeklinde hissettiğim bir an: Okuldan eve erişince annemin en sevdiğim yemeği yaptığını gördüğüm anlamış olur 🙂

6. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Zamanda seyahat yapma şansınız olsaydı hangi zamana gidip neler yapmak isterdiniz? Düşüncelerinizi hikâye edici bir metin olarak yazınız. Yazınıza uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

KIRMIZI DİNOZOR

Bu sabah gözümü tekrar dinozorların sesiyle açtım. Ne acele acıkıyorlar. Bahçeye çıkıp kanatlı dinozoruma birazcık üzüm yaprağı yedirdim. Kendisi otobur. Onunla kısa bir yolculuğa çıkmamız gerekiyordu. Bu yüzden tüm gece uyudu. Kahvaltı yapmak için eve döndüm. Kapının önündeki odunlardan yeni bir ateş yaktım. Akşamdan kalma bir kaplumbağam vardı. Bu iri kaplumbağalar arasıra dinozorlara saldıracak kadar kendini kaybediyor. Benim kanatlı dinozorum da her zamanki şeklinde onu bana getirdi. Pişirip bir güzel yedim. Hazırlandım, baltamı ve yayımı yanıma aldım. Artık çıkabilirdim. Kanatlı dinozoruma bindim. Uzun süre uçamaz fakat beni gölün ardındaki tepeye götürebileceğini biliyordum. Oraya sık sık giderim. Orada yaşayan ve benim olmasını fazla istediğim sırtı al dikenli ufak ve yırtıcı bir dinozor vardı. Oldukça yabani bir tür. Onu evcilleştirmeyi fazla istiyordum. Dinozorum beni tepeye havalandırdı. İndikten sonrasında onu derhal gördüm. Al dinozora doğru ilerlemeye başladım. Bir ağacın dallarını kemiriyordu. Sırtımdan okumu ve yayımı çıkardım. Bu bayıltıcı oktu. ona doğru nişan aldım ve fırlattım. Bir anda kafasını çevirdi. Gözlerinden ateş fışkırıyordu. Bana doğru koşmaya başladı. Hemen ikinci oku fırlattım. Acele edip üçüncü oku da fırlattığımda yavaşladı ve bayıldı. Yanına gittim. Çantamdan çıkardığım leziz etleri ve bu dinozorların en sevilmiş olduğu böğürtlenleri önüne koydum. Biraz sonrasında gözlerini açtığında önündekilerin kokusunu aldı. Henüz kalkamıyordu. Yemeye başladı. Sonra durup bana baktı. Ben de ona baktım ve gülümsedim. Bir süre sonrasında onu okşamaya başladım. Ayağa tam olarak kalktığında bana saldırmadı. Ona binmek istediğimde bana izin verdi. Sırtına atladım ve bir süre gezindik. Sonra onu evime götürdüm. Kanatlı dinozorum da bizi izleyerek eve doğru uçtu. Onu diğerlerinin yanına bıraktım. Sonunda başarmıştım. Bu güzel, al dinozor artık benimdi.

88. Sayfa

7. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

Şehrinizde düzenlenecek olan ilim şenliğine katılacaksınız. Ancak evinizdeki saatlerin hiçbiri doğru zamanı göstermiyor. Bu sebeple saatlerin ayarları bozulmuş. Saatlerden biri gerçek saatten 3 dakika, biri 14 dakika, diğeri de 20 dakika sona kalmıştır. Saatleri karşılaştırıp gerçek saatin kaç bulunduğunu bularak arkadaşlarınızla paylaşınız.

88.sayfa

8. ETKİNLİK BÖLÜMÜ

A) Aşağıdaki metni okuyun. Metni okurken şahıs adlarının yerine kullanılmış olan kelimeleri bularak altlarını çiziniz.

Arkadaşlarım her yerde beni arıyormuş. Hâlbuki onlara: “Siz parka gidin, benim eve uğramam gerekiyor. Ben otuz dakika sonrasında gelip sizi bulurum.” demiştim. Onlar da bana: “Tamam, o hâlde biz gidiyoruz, sen bizlere yetişirsin.” demişlerdi. Anlaştığımızı zannediyordum. Şimdi nasıl ne şekilde oldu da onları bulamadım, anlayamıyorum. Acaba saatim mi bozuldu? Bazen bu şekilde problemler yaşıyorum. Sizin de başınıza geliyor mu bu şekilde şeyler?

B) Yukarıdaki metinde şahıs adlarının yerine kullanılan üç kelimeyi seçerek bu tarz şeyleri birer cümlede kullanınız.

BEN – Bu işin nasıl ne şekilde bulunduğunu yalnız ben anlamadım sanırım.

SEN – Geriye yalnız senin ödevin kaldı.

ONLAR – Geçen gün onlarla lokantada karşılaştık.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 74-75-76-77-78-79-80-81-82-83. Sayfa Cevapları

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat