>

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 162-163-164-165. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık

cevaplar

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 162-163-164-165. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık

2020-2021 Öğretim Senesi 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 5. Birim EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT Sayfa 162, 163, 164, 165 “Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri” Metni Etkinlik Cevapları

 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 162. Sayfa Cevapları

– İhtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizde imkânlar bulunduğunu düşününüz. Bu insanlara yardım etmek için neler yapardınız?

CEVAP: Bilhassa eğitim mevzusunda insanlara yardım etmek arzu ederdim. Ülkemizin şark bölgelerinde halen evler ile okul içinde fazla uzun ara olduğundan eğitimden yoksun öğrenciler bulunmaktadır. Onlar için özel servisler tutmak arzu ederdim. Kış mevsiminde yollar karla kaplı olduğundan okulun yanında kalabilecekleri yurtlar yaptırırdım. Böylece onlar da kolayca eğitim haklarından faydalanırdı.

– Günümüzde meydana getirilen yardımlaşma ve dayanışmaya dair uygulamalara örnekler veriniz.

CEVAP: Günümüzde kardeş okul terimi vardır. Bir okulun kardeş okulu vardır. Bu kardeş okula yardımlar yapılır. Ayrıca kermes etkinlikleri de yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Bundan dolayı, kermes belirli amaçlar için düzenlenir. Kermesten elde edilmiş gelirler desteğe gereksinim duyan birine yada bir kuruma bağışlanır.

 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 163. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK BÖLÜMÜ ZAMANI

A. www.kizilay.org.tr umumi ağ adresinden ya da başka kaynaklardan yararlanarak Türk Kızılayının ilk yardım ile göç ve sığınmacı hizmetleri alanındaki çalışmalarını araştırınız. Edindiğiniz detayları özetlemek gerekirse özetleyiniz. Boş bırakılan çerçevelere bu alanlardaki çalışmalarla ilgili fotoğraf yapıştırınız, fotoğraf çiziniz ya da şiir yazınız.

İlk Yardım: Kızılay, insanların acil durumlar karşısında doğru informasyon ve beceriyle ihtiyaç duyulan ilk yardım müdahalesini yapabilmelerini hedefler. Bu güne kadar 100.000’den çok insana ilk yardım eğitimi veren Kızılay, toplumda ilk yardım bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla farkındalık projeleri yürütür.

Göç ve Sığınmacı Hizmetleri: Vatanımızda kayıt altında bulunan ve desteğe muhtaç durumda yaşayan bütün yabancılara yönelik acil yardım ile ahenk ve bütünleşme hizmetleri verilmesi, ayni ve nakdi yardım sağlanması, proje ve programların geliştirilmesi ve uygulanmasından mesuldür. Çocuk dostu alanlar, cemiyet merkezleri ve sınır yardımları faaliyetlerinin yanı sıra kabul ve barınma ile sona gönderme merkezlerinde sunulan hizmetler gerçekleştirilmektedir.

B. Türk Kızılayının toplumsal dünyadaki yeri ve önemi ile alakalı düşüncelerinizi yazınız.

CEVAP: Türk Kızılayının Sosyal Hayattaki Yeri ve Önemi

Türk Kızılayı, ülkemizdeki en mühim yardımlaşma ve dayanışma kuruluşudur. Toplumsal dayanışmayı sağlamak, toplumsal refahın gelişmesine katkıda bulunmak için değişik alanlarda yürüttüğü çalışmalarla insanoğlu için güvenilir bir misal teşkil etmektedirler. Yoksul insanlara barınma ve beslenme yardımı ulaştırmak, kan bağışlarını kabul edip gereksinim duyanlara iletmek, afet durumunda insanlara destek sağlamak çalışmalarından bazılarıdır. Kızılay, senelerdir yürüttüğü yararlı emekler ile hem toplumun yaşamında kolaylıklar oluşturmuş hem de insanların yüksek itimatını kazanmıştır. Bu nedenler hepimiz birine yardım etmek istediğinde bunu Türk Kızılayı vasıtasıyla gönül rahatlığıyla yapabilmektedir. Kızılay, ülkemizin dayanışma sembolüdür.

 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 165. Sayfa Cevapları

– Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil cemiyet kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden?

CEVAP: Yaşadığım yerde insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla etkinlik gösteren bir müessese olmasını arzu ederdim. Bundan dolayı devletimizde kitap okuyan şahıs sayısı oldukça azdır. Okumamak hepimizi cahil ve kültürsüz hale getiriyor. Bu kuruluşun insanlara kitapları sevdirmesi için çalışmasını arzu ederdim. Ben de bu kuruluşta gönüllü olarak çalışırdım.

ETKİNLİK BÖLÜMÜ ZAMANI

Çeşitli sivil cemiyet kuruluşları, müessese amaçları gereği aşağıdaki faaliyetleri yürütmektedir. Bu faaliyetlerin her birinin toplumsal dünyadaki önemini tabloya yazınız.

Öğrencilere burs sağlamak: Öğrencilerin eğitim ve toplumsal hayatlarını daha basit yürütebilmesi ve eğitim kurumlarına ulaşabilmelerini sağlar.

Çevre temizliği kampanyası düzenlemek: İnsanların çevre kirliliği mevzusunda bilinçlenmesini ve tabiat ile ahenk içinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlar.

Engellilere tekerlekli iskemle almak: Engellilerin toplumsal hayata daha çok karışabilmelerini ve bağımsız devinim edebilmelerini sağlar.

Göçmen evlatların eğitimine katkı vermek: Evlatların eğitimden ırak kalmamalarını ve ülkemizdeki eğitime ahenk sağlamalarını sağlar.

Kütüphaneler açmak: İnsanların aradıkları bilgiye parasız ve basit halde ulaşmalarını, rahat çalışma alanları bulmalarını sağlar.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 158-159-160-161. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat