>

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 196-197-198-199. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık

cevaplar

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 196-197-198-199. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık

2019-2020 Öğretim Senesi 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 6. Birim YAŞAYAN DEMOKRASİ Sayfa 196, 197, 198, 199 “Daha Fazla Demokrasi” Metni Etkinlik Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 196. Sayfa Cevapları

– Çevrenizde demokratik ilkelere uygun bulduğunuz 2 uygulama tespit edip bu uygulamaların hangi durumlarda demokratik olamayacağını aşağıya yazınız.

CEVAP: Borçlanan insanlara bir süre sonrasında haciz gelmesidir. Bu kişiler borcuna sadık kalmadığı için cezalandırılmaktadır. Bu demokratik bir uygulamadır. Ancak haciz gelen evde bir tek borçlu şahıs değil, ailesi yaşamaktadır. O evde yaşayan bir çocuğun eşyası alındığında masum biri cezalandırılmış olur ve bu demokratik değildir.

– Antidemokratik uygulamalardan daha başka hangi şahıs ya da gruplar etkilenmektedir? Neden?

CEVAP: Bu uygulamalar bilinçsiz ve korunmasız oldukları için evlatları ve yaşlıları etkilemektedir. Bundan dolayı, demokrasinin onlara sundukları haklar mevzusunda ya cahil ya da kuvvetsiz kalmaktadırlar.

– Savaş sebebiyle vatanından edilen ve bir sığınmacı kampında yaşamına devam eden evlatların bu süreçte karşı karşıya kaldıkları insan hakları ihlalleri neler olabilir?

CEVAP: Bu evlatların en çok ihlal edilen hakları eğitim hakkıdır. Bundan dolayı, her çocuğun eğitimine devam edebilmesi gerekmektedir. Ancak kamplarda alabildikleri eğitim oldukça kısıtlıdır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 197. Sayfa Cevapları

– Haber başlığındaki “sertlik ortamı” ifadesi ile anlatılmak istenenleri haber metninden tespit ediniz. Bu unsurların zararlarını tartışınız.

CEVAP: Sertlik ortamı ile ailelerin ilgisizliği, aile içindeki sertlik, istismar, haber içeriklerinde, film ve dizilerde sertlik unsurlarının fazlaca yer alması, sokakta ve okulda sertlik olaylarının yaygınlaşması şeklinde durumlardan bahsedilmektedir. Bu unsurlarının en büyük ziyanı çocuğun gelişirken bunlara fazla tanık olması ve etkilenmesidir.

– Haberde Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin öğrencilere yönelik eğitim emek harcamaları yapmasının sebebi nedir?

CEVAP: Öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve kabahat işleme oranının düşürülmesi mevzusunda farkındalık yaratmaktır.

– Haberde geçen mobbing durumlarının iş yerlerinde yaşanmaması için neler yapılabilir? Açıklayınız.

CEVAP: Ilk olarak mobbing mevzusunda bilgilenmek gerekir. Bu mevzu ile ilgili yasa ve atik unsurları öğrenmek faydalıdır. Mobbing icra eden kişileri üzerine ve savcılığa yakınma etmek, bu mevzuda delil toplamak yapanların işten çıkarılması ve ceza alması bakımından mühimdir. Mobbing yapanların cezalandırılması bu mevzunun yaygınlaşmasını önleyecektir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 198. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK BÖLÜMÜ ZAMANI

Aşağıdaki metni okuyup soruları cevaplayınız.

1. Bu üç anne başlık altında toplanan tutum ve davranışlar neler olabilir? Bu tutum ve davranışları antidemokratik bulup bulmadığınızı emareniz.

Oyuncuların maç içindeki tutum ve davranışları: Oyuncular kurallara uygun olmayan söz ve davranışlar sergilemiş olabilir. Bu antidemokratik bir tutumdur.

Hakemin kararları: Hakem kararlarını yansız bir halde vermemiş olabilir. Bu antidemokratik bir tutumdur.

Okul yöneticilerinin yargıcı kararlarına itirazı: Okul yöneticileri hakemin doğru kararlarına itiraz etmiş, yanlış kararlarına itiraz etmemiş olabilir. Bu antidemokratik bir durumdur.

2. Maçın sorunsuz ve kurallara uygun olarak bitirilebilmesi için oyunculara, hakeme ve yöneticilere düşen vazife ve sorumlulukların neler bulunduğunu yazınız.

Oyunculara düşen vazife ve sorumluluklar: Oyunu kurallarına uygun oynamaları ve hakemin kararlarına saygı göstermeleri gerekmektedir.

Hakeme düşen vazife ve sorumluluklar: Hakem maçı yansız bir gözle yorumlamalı, buna gore kararlar vermelidir.

Okul yöneticilerine düşen vazife ve sorumluluklar: Yöneticiler maçın doğru yönetilmesini sağlamalı ve hakemin kararlarını saygıyla karşılamalıdır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 199. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK BÖLÜMÜ ZAMANI

Görseli inceleyiniz. Görselde verilmek istenen mesajı bırakılan boşluklara yazınız.

CEVAP: Resimdeki çocuk müzik ile ilgili bir mesleği öğrenmek istemektedir. Ancak anne babaları onun kararlarını kendileri vermektedir. Halbuki çocuklarımız bir bireydir ve kendi gelecekler ile ilgili karar verebilir.

ETKİNLİK BÖLÜMÜ ZAMANI

Ailenizdeki demokratik uygulamalar ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ailenizde hangi kararların sizin de görüşlerinize başvurularak alınmasını istersiniz? Neden?

CEVAP: Benim hayatıma tesir edecek bütün kararlarda görüşlerimin alınmasını isterim. Bundan dolayı, yaşamımı etkileyecek bir mevzuda söz sahibi olmam gerekir.

2. Aile içinde sizi de ilgilendiren mevzularda görüşünüzün alınmaması demokratik bir uygulama mıdır? Neden?

CEVAP: Demokratik bir uygulama değildir. Bundan dolayı beni ilgilendiren bir mevzuda görüş belirtmek benim hakkımdır. Bu olmadığında hakkım elimden alınmış olur.

3. Kendinizi bir çok meselede demokratik davranan birisi olarak tanımlayabilir misiniz? Neden?

CEVAP: Tanımlayabilirim. Bundan dolayı, insanların fikirlerine saygı duyuyorum ve her insanoğlunun kendi yaşamını kendi tercihlerinin belirlemesi icap ettiğini düşünüyorum.

4. Aile içinde demokratik ilkelere ehemmiyet vermek ve bunlara uymak mühim midir? Neden?

CEVAP: Fazla önemlidir. Bir ailede demokratik ilkelere ehemmiyet verilmezse aile üyeleri mutsuz ve görevli bir hayat sürer. Herkes fikirlerine kıymet verilmesini ister.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 192-193-194-195. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat