>

7. Sınıf Türkçe 254-255-256-257-258-259-260. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

cevaplar

7. Sınıf Türkçe 254-255-256-257-258-259-260. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

2020-2021 Eğitim senesi 7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260 “YAŞAYAN İNSAN HAZİNELERİ” Metni Etkinlik Cevap Anahtarı

254. Sayfa

“Geleceğe aktarılan sanatla alakalı miraslar” söz grubundan ne anlıyorsunuz?

Cevap: Günümüzde mevcud ve eskiden beri gelen sanatların istikbal kuşaklara aktarılması yaşatılmasını anlıyorum.

“Minyatür, ten sanatı, sedef kakma, keçecilik, âşıklık” sanatlarıyla ilgili bilginiz var mı? Varsa bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Minyatür sanatını biliyorum.Osmanlı Devleti zamanında bir tür fotoğraf sanatı olan minyatür yaşanmış olan vakaları resmetmedir.

Yaşadığınız çevrede el sanatları ile ilgili neler yapılmaktadır?

Cevap: Çinicilik, ebru sanatları yapılmaktadır.

255. Sayfa

1.Etkinlik

İzlediğiniz belgeselde geçen aşağıdaki kelimelerin ve sözcük grubunun anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe sözlükten denetim ediniz.

Cevap:

Tezhip

Tahmin: Süsleme sanatı
Lügat anlamı: Yazma kitaplarda, sayfaların yaldız ve boya ile bezenmesi, yaldızlama

idealist

Tahmin: Gerçekçilik
Lügat anlamı:Ülkücü

ordinaryüs

Tahmin: Fazla bilgili olan.
Lügat anlamı: Türk üniversitelerinde 1960 öncesinde, minimum beş sene profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilen unvan

kaligrafi

Tahmin: Sanat dalı
Lügat anlamı:Güzel {yazı} sanatı

restorasyon

Tahmin: Tamir etme, yenileme
Lügat anlamı: mimarlık Yenileme

nadide

Tahmin: Az bulunan
Lügat anlamı: Az görülür, görülmedik, seyrek görülen

icazet almak

Tahmin: İzin almak
Lügat anlamı:Onay almak.

istişare

Tahmin: Fikir fikir toplantısı
Lügat anlamı:Danışma

sedef

Tahmin: Parlak bir ahşap
Lügat anlamı:Midye, istiridye vb. deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan sedefçilikte kullanılan, pırıltılı, ak, sert bir madde.

256. Sayfa

2.Etkinlik

Aşağıdaki cümleleri okuyun. İzlediğiniz belgesele nazaran doğru olan ifadelerin başına “D”, yanlış olan ifadelerin başına “Y” yazınız.

Cevap:

(D) Klasik kitap sanatçısı İslam Seçen, uzun yaşamının sırrını bu sanata bağlamıştır.
(D) Minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, bu sanatı kültür ve sanatı yaşatmak için ele almıştır.
(D) İslam Seçen’e nazaran dünya genelinde sanat zirvelerine ulaşmış sanatkârlar hâlâ yaşamaktadır.
(D) Sedefkâr Salih Balakbabalar, Türk tezhinatına ilişik seçkin desenleri ve Türk hat sanatının nadide örneklerini ahşap, sedef, bağa, fil dişi, altın, gümüş, yakut, pirinç şeklinde malzemelerle uygulamaktadır.
(D) Salih Balakbabalar’a nazaran sedef kakma sanatını iyi yapabilmek için ahşabı fazla sevmek, makine kullanmayı bilmek, malzemeyi tanımak, hat sanatı mevzusunda data sahibi olmak ve bu işi fazla iyi bilenlerle sürekli istişare hâlinde olmak gerekir.
(D) Kalem işi çalışmalarını meydana getiren Muammer Semih İrteş’in ilk hedefi eski eserlerin, geleneksel sanatların en iyi şekilde restore edilmesi ve bu mevzuda iyi ustaların yetişmesidir.
(D) Keçecilik sanatıyla uğraşan Ahmet Yaşar Kocataş, yalnız katılmış olduğu sergilerle geleneğe ilişkin toplumsal farkındalığın artmasına katkı elde etmiştir.
(D) Aşıklık geleneği temsilcilerinden İsmail Nar’a nazaran birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk ve barışı sağlayacak davranışlar içinde olunmalıdır.
(D) Atma türkü sanatına yeni başlamış olan Osman Efendioğlu’na nazaran atma türkü; hiciv, nükte, latife, kinaye şeklinde oluşumların bir neticesidir.
(D) Fazla sesli şarkı söyleme geleneğinin temsilcisi olan Macahel Yaşlılar Korosu; Artvin Borçka’nın Camili köyünde, yok olmaya yüz tutan geleneksel fazla sesli halk şarkılarını yaşatmak suretiyle 2001 senesinde kurulmuştur.
(D) Macahel Yaşlılar Korosu üyeleri; ustalaşmış müzik eğitimi almamış ve köy imecelerinde, düğünlerinde icra edilen fazla sesli şarkı söyleme geleneğini kendileri öğrenmişlerdir.
(D) Minyatür sanatı; ebru, hat ve fotoğraf sanatlarıyla dahil içedir.

3.Etkinlik

“Yaşayan İnsan Hazineleri” adlı belgeseldeki sanatlar içinde en fazla ilginizi çeken sanat dalı hangisidir? Nedenleriyle beraber anlatınız.

Cevap: Kalemkarlık sanatını beğendim.Şundan dolayı kendime yakın bulduğum bir sanat dalı.

257. Sayfa

4.Etkinlik

“Yaşayan İnsan Hazineleri” adlı belgeselde konuşmacıların sözlü olmayan mesajlarını (ses tonu ve vurgu, gövde dili, jest, mimik, giyim kuşam…) belirleyerek anlatmak istediklerini boşluklara yazınız.

Cevap:

257. Sayfa

5.Etkinlik

İzlediğiniz belgeselde başvurulan düşünceyi geliştirme yolu/yollarını (tanımlama, karşılaştırma, benzetme) bularak kullanıldığı bölümlerdeki misal cümleleri aşağıya yazınız.

Cevap: Benzetme, tanımlama, karşılaştırma vardır.

258. Sayfa

6.Etkinlik

Yaptığınız araştırmalar doğrultusunda unutulmaya yüz tutmuş sanatları, bu sanatların unutulma nedenlerini ve ortaya çıkan sorunla ilgili çözüm önerilerinizi aşağıdaki boşluklara yazınız.

Cevap:

Sorun: Bakırcılık mesleğinin azalması.

Sorunun Nedenleri: Kullanım alanlarının azalması, kafi ustaların yetişmemesi.

Çözüm Önerilerim: Turizm açısından bile olsa bu sanatın gelişmesi için kursların açılması, gezinsel eşyaların yapılması.

7.Etkinlik

Aşağıda, ifade bozukluğu olan cümlelerle ifade bozukluğunun sebepleri verilmiştir. Bu cümlelerdeki ifade bozukluklarını sebepleri ile eşleştiriniz. (Birden çok eşleştirme yapabilirsiniz.)

Cevap:

7.Etkinlik

259. Sayfa

8.Etkinlik

a) Aşağıdaki metni okuyun.

Sevgili Öğrenciler,
Gündelik yaşama ilişik kısa ömürlü, minik, geçici, basit, değersiz şeklinde görünen ıvır zıvır materyalleri biriktirmeye efemera denir.
Okul diplomalarınızı, beyaz perde ve tiyatro biletlerinizi, davetiyeleri, mühim günlere ilişik broşürleri, çeşitli objeleri, gazete kupürlerini, name ve zarfları, eski fotoğrafları, kartpostal şeklinde geçici materyalleri bir araya getirip saklıyorsanız sizin de “efemerist” bir yönünüz var anlamına gelir.

b) Verilen bilgilerden hareketle alaka alanınıza nazaran aşağıya bir efemera panosu hazırlayarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

8.Etkinlik

260. Sayfa

9.Etkinlik

Aşağıda, giriş kısmı verilmiş metni içeriğine uygun şekilde tamamlayınız. Metninize uygun bir başlık belirleyiniz.

TİYATRO GÜNÜ

Günlerden pazar ve hava fazla güzel görünüyor. Arkadaşlarla “Bugün nasıl yapsak?” diye düşünürken aklımıza geri sokaktaki tiyatro geldi. Hep beraber tiyatroya doğru güle oynaya yürümeye başladık. Evvel oyunlar ile ilgili data sahibi olmak için afişlere göz attık.
Birden arkamda beliren bir karartıya dikkat ettim.Bu benim ağabeyim Hasan’dı. O da tiyatroya gelmiş ve ikimiz için bilet almıştı.Fazla sevindim ve hep beraber tiyatroya girdik.Fazla mutlu bigün geçirdik.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

7. Sınıf Türkçe 246-247-248-249-250-251-252-253. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat