şişli eskort - izmir eskort

>

Analık iznindeki öğretmen eğitime hazırlık ödene… 2020

Analık iznindeki öğretmen eğitime hazırlık ödeneği alabilir mi?

 

Analık iznindeki öğretmen eğitime hazırlık ödene… 2020




 

Analık iznindeki öğretmen eğitime hazırlık ödeneği alabilir mi?

657 sayılı sayılı kanununun EK 32 maddesine gore eğitim öğretim hizmetleri sınıfında yer alanlara öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmektedir.Bu ödenek fiilen görev gerçekleştiren öğretmenlere ödenmektedir. 657 sayılı kanunun 104 maddesine gore doğum öncesi ve sonrası analık izni kullanan öğretmenlerin bu ödenekten faydalanıp faydalanmayacağı merak mevzusu olmaktadır.657 sayılı yasada öğretim yılına hazırlık ödeneği ödeneği ile alaklı kanun maddesine aşağıda yer verilmiştir.

Öğretim yılına hazırlık ödeneği 657 sayılı Kanunun {{ek}} 32. maddesinde düzenlenmiştir. Madde hükmünde, “Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici,eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) her öğretim senesinde bir defaya mahsus olmak suretiyle ve öğretim senesinin başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafınca belirlenecek tarihte Cumhurbaşkanınca belirlenecek oranda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir.

Bu ödenek damga vergisi dış başka vergi ve kesintilere tabii olarak tutulmaz.” denilmektedir.

Kanun maddesinden de anlaşılacağı suretiyle bu ödenekten yararlanmak isteyenlerin fiilen görev yapmış olmaları gerekmektedir. Analık izni süresince fiilen görev yapmayan öğretmenlerin bu ödenekten faydalanmaları mümkün değildir. Analık izni bitiminden sonrasında göreve başlamış olan öğretmenlere bütçe kanununda yer edinen düzenlemelere gore eğitime hazırlık ödeneği ödenmelidir.Bütçe kanununda yer edinen düzenleme aşağıda yer almıştır.

2020 Senesi Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun K Cetvelinin IV Diğer Ödemeler başlıklı bölümünün 3. maddesinde ise, “657 sayılı Kanunun {{ek}} 32 nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim senesinin başladığı aydan sonrasında ve birinci dönem ders senesinin sonundan önce göreve başlayanlara %75’i, birinci dönem ders yılından sonrasında ve ikinci dönem ders senesinin sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50’si oranında yapılır.” hükmü yer almıştır.

Kaynak

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Öğretmenlerin hizmet puanlarını etkileyen faaliy… 2020

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat