>
  • MEBhaber.net
  • Sınavlar
  • BİR LGS (Merkezi Sınav)’NİN ARDINDAN BİR LGS (Merkezi Sınav)’YE DOĞRU: YAZIN …

BİR LGS (Merkezi Sınav)’NİN ARDINDAN BİR LGS (Merkezi Sınav)’YE DOĞRU: YAZIN …

20 Haziran 2020 Cumartesi günü Liselere Geçiş Imtihanı (LGS (Merkezi Sınav)) devletimizde gerçekleştirildi. Hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz hem velilerimiz hem de yöneticilerimiz için sıkıntılı geçen bir senenin sonunda üst düzey güvenlik önlemleri alınarak meydana getirilen bu sınavın sonuçlarının ilk olarak bütün öğrencilerimiz için hayırlı olmasını arzuluyorum. 

Bu sene sınavda çıkan soruları incelediğimizde MEB mevzu dağılımına ve kazanımlarına uygun hazırlanan sorular karşımıza çıkmaktadır. Yine soruların birinci dönem mevzularına ve kazanımlarına bağlı kalınarak sorulmuş olduğu ayrıyeten piyasaya çıkan misal sorularla, sınavda çıkan soru-ların paralellik gösterdiği görülmektedir.

Bu yazımızın başlığında geçen “Bir LGS (Merkezi Sınav)’nin Ardından” kısmını buraya kadar özetlemek gerekirse açıklama etmiş olduk. Şimdi yazımızın aslolan kısmına gelelim. Biten bir LGS (Merkezi Sınav) aslına bakarsak yeni bir LGS (Merkezi Sınav)’nin de başlangıcı anlamına gelir. Geçtiğimiz sene 7. derslik olan öğrencilerimiz artık 8. derslik öğren-cisi oldular ve LGS (Merkezi Sınav) yolculuğu artık onlar için başlamış oldu. Bu sene 8. sınıfa geçen bütün öğren-cilerimize de şimdiden başarılar arzuluyorum. Fazla sayıda ileti aldığım için bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim. Her öğrenci kardeşim “Yaz tatilinde ne yapmalıyım Hocam, sizce iyi mi bir yaz geçirmeliyim?” sorularıyla beni ablukaya almış durumdalar.

Ilk olarak şu iki hususu belirtmeliyim. Birincisi lütfen “yaz tatilinizi” tatillikten çıkar-mayın. Doyasıya, pandemi süreci izin verdiği seviyede ve tedbirlere uymak koşuluyla, yaz tatili-nizin tadını çıkarın. İkincisi de şunu ihmal etmeyin ki her fert kendi başına ayrı bir bireydir. Ne demek bu? Yani her insanın yolu, yöntemi, seçimi birbirinden farklıdır. Sonuçta hedeflenen hepimiz için aynıdır. “Başarılı olmak.” Ancak bu hedefe ulaşmanın yolu, yöntemi hepimiz için birbirin-den değişik olabilir. Ben bu yazımda hepimiz için ortak olması ihtiyaç duyulan esas noktalara ve branşım gereği Türkçe dersine daha çok değineceğim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  #Sınav #Açıköğretim psikoloji lisans programları, YKS tercih kılavuzundan çıka...

Ben kendi öğrencilerime her vakit devrin başlangıcında ilk derste hayallerinin olup olma-dığını sorar, hayaller kurmadan derse başlayamayacağımızı söyler ve şu sözü söyleyerek derse başlarım. “Hayaller, gerçeklerin yol haritasıdır.” Bu yüzden bu yaz tatilinde ilk olarak yapma-nızı istediğim şey: düş etmeniz, düş kurmanız. Hayallerinize ilk olarak kendiniz inanmalısı-nız. Kendinize mantıklı, ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler belirleyin. Bu hedeflerinizi lütfen bir kâğıda yazın ve odanızın bir köşesine asın. Her sabah kalktığınızda ve gece yatmadan evvel bu hedeflerinizi okuyun. Hayallerimiz tamamsa ve hayallerimizi başaracağımıza inanıyorsak yazı-mıza devam edelim. Hayal kurduktan sonrasında şunu derhal eklemek gerekir. Hayallerimiz gerçek-çi olmalı dedik doğrusu aç tavuk kendini buğday ambarında sanır hesabı değil. Hayallerimize ulaşmanın yolu, şüphesiz S. Keth Moorhead’ın “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.” sözünden de anlaşılacağı suretiyle “çalışmak” ile olur. Pekiyi yaz tatilinde iyi mi çalışacağız, ne yapacağız? Asıl sorumuzun cevabına artık gelelim.

7. sınıftan 8. sınıfa geçen siz öğrencilerimize ilk tavsiyem kesinlikle fakat kesinlikle mevzu eksiğiniz olmadan 8. sınıfa geçmenizdir. Bir de bu sene ikinci dönem derslerin pandemi sürecin-den dolayı yüz yüze, derslik ortamında yapılamadığını eklersek bu durumun önemi fazla daha artmaktadır. O halde önceliğiniz bu yıla kadarki konuların yine edilmesi, noksan görülen konu-ların tamamlanması. Bütün dersler için ortak olan tavsiyem budur. Bu sene çıkan sorulara da baktığımızda sınavın sorgulayarak öğrenen, yorum ve dikkat becerisi yüksek, öğrendiklerini günlük yaşam ile ilişkilendirebilen ve öğrendiği detayları yorum-layabilen öğrenciler tarafınca rahatça çözüldüğü görülmektedir. Yeni kuşak soruların uzun, yoruma dayalı, grafik, tablo ve görselleri yorumlayabilme enerjisini ölçer özellikte olduğu açıktır. Belirleyici olan esas derslerin ise Türkçe ve bilhassa de matematik olduğu görülmektedir. Ancak burada şunu da belirtmek gerekir ki sınavda aslolan belirleyici olan okuma becerisidir. So-ruların uzun, yoruma dayalı, yorumlama ve günlük yaşam ile ilişkilendirme becerilerini ölçtüğü ortadayken sadece kitap okuma alışkanlığına haiz, süratli okuyan ve süratli anlayabilen, sözcük dağarcığı geniş öğrencilerin bunu başarabileceği aşikârdır. Sizlere en mühim tavsiyem yaz tati-linde bol miktarda kitap okumanızdır. Kitap okurken bilhassa bu yaz tatilinde imtihan için daha akılcı okuma yapmanız gerekmektedir. Kitap okurken anlamını bilmediğiniz kelimelerle karşılaştığı-nızda ilk olarak metnin bağlamından devinim ederek tahmin etmenizi, ondan sonra kesinlikle söz-lükten anlamını araştırıp tahmininizin doğru olup olmadığını kontrol ederek o kelimeyi sözcük def-terinize yazmanızı öneriyorum. PISA 2015 raporuna bakılırsa kitap okumayan çocuklar düzgüsel bir cümleyi 45 saniyede anlayabiliyorken bu süre kitap okuma kültürü edinmiş çocuklarda 13 sa-niyeye düşüyor. LGS (Merkezi Sınav)’de öğrencilerin çoğunun zamanı yetiştiremedim söylediğini de düşünürse-niz kitap okumanın vakit açısından da önemini fazla daha iyi kavramış olmuş olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Açıköğretim Imtihan Merkezi Değişiklik İşlemleri

Türkçe dersi açısından nihayet olarak yaz tatili döneminde yapmanızı tavsiye ettiğim nokta Milli Eğitim Bakanlığının sene süresince yayımlamış olduğu misal soruları bilgisayardan yada telefondan indirerek “Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Paragrafta Anlam, Yazım Kuralları ve Noktalama İşaretleri” mevzularına ilişkin soruları çözmenizdir. Bu sorular bu zamana kadar gör-düğünüz derslerdeki bilgilerinizle fazla rahat çözebileceğiniz sorulardır. Böylece nitelikli sorular çözerek LGS (Merkezi Sınav) sual tarzına da kendinizi hazırlamış olacaksınız. 

Sonuç olarak toparlayacak olursak yaz tatilinizi ilk olarak dinlence tadında geçiriniz. Panik yapmayın. Hayal kurun, gerçekçi hedefler belirleyin ve bu tarz şeyleri başaracağınıza emin olun. Çalışın. Geçmiş dönemlere ilişkin mevzu eksiği bırakmayın, mevzu tekrarlarınızı yapın. Bol bolca kitap okuyun ve Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu misal soruları çözün. Prof. Dr. Necati Cema-loğlu’nun Yol Ayrımındaki Gençlik kitabını da bu yaz tatilinde okumanızı öneriyorum. Ve nihayet söz olarak da diyorum ki asla fakat asla umutsuz ve mutsuz olmayın. Daima müspet düşünün. Unutmayın ki “Olumlu düşünceler, müspet sonuçlar doğuracaktır.” Kalın sağlıcakla.

                      Erkin SAÇAR

       Eğitimci Yazar / Türkçe ÖğretmeniHaber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber.net'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.net'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.