h Dolar 8,5658 %0.14
h Euro 10,1478 %0.14
h BIST100 1.359,55 %0.77
h Bitcoin 321036 %-4.50778
a Yatsı Vakti 02:00
İstanbul 28°
  • Adana
  • Adıyaman
  • Afyonkarahisar
  • Ağrı
  • Amasya
  • Ankara
  • Antalya
  • Artvin
  • Aydın
  • Balıkesir
  • Bilecik
  • Bingöl
  • Bitlis
  • Bolu
  • Burdur
  • Bursa
  • Çanakkale
  • Çankırı
  • Çorum
  • Denizli
  • Diyarbakır
  • Edirne
  • Elazığ
  • Erzincan
  • Erzurum
  • Eskişehir
  • Gaziantep
  • Giresun
  • Gümüşhane
  • Hakkâri
  • Hatay
  • Isparta
  • Mersin
  • istanbul
  • izmir
  • Kars
  • Kastamonu
  • Kayseri
  • Kırklareli
  • Kırşehir
  • Kocaeli
  • Konya
  • Kütahya
  • Malatya
  • Manisa
  • Kahramanmaraş
  • Mardin
  • Muğla
  • Muş
  • Nevşehir
  • Niğde
  • Ordu
  • Rize
  • Sakarya
  • Samsun
  • Siirt
  • Sinop
  • Sivas
  • Tekirdağ
  • Tokat
  • Trabzon
  • Tunceli
  • Şanlıurfa
  • Uşak
  • Van
  • Yozgat
  • Zonguldak
  • Aksaray
  • Bayburt
  • Karaman
  • Kırıkkale
  • Batman
  • Şırnak
  • Bartın
  • Ardahan
  • Iğdır
  • Yalova
  • Karabük
  • Kilis
  • Osmaniye
  • Düzce
a
X

Fazla Emek verme Karşılığı Memura Verilen İzin Gelecek Yıla Devreder mi ? 2021

Fazla Çalışma Karşılığı Memura Verilen İzin Gelecek Yıla Devreder mi ?

Fazla Emek verme Karşılığı Memura Verilen İzin Gelecek Yıla Devreder mi ? 2021

Fazla Çalışma Karşılığı Memura Verilen İzin Gelecek Yıla Devreder mi ?

Kamu kurumlarında vazife icra eden memurlar çeşitli nedenlerle haftalık çalışma saati olan 40 saatten daha çok süre ile çalışabilmektedirler.Normal çalışma süresinden daha çok çalışan memura yapmış olduğu bu çok çalışma karşılığı ya çok çalışma tutarı ödenmekte yada çok çalışma karşılığı her 8 saatlik çok çalışmaya karşılık 1 gün izin verilmektedir.Fazla çalışma karşılığı verilecek olan izinlerde memurun talebi ve amirinin takdiri üstüne kullanılabilmektedir.Ancak bazı durumlarda çok çalışma karşılığı memura verilecek olan izinler çeşitli nedenlerle sene sonuna kadar memurca kullanılamamaktadır.Sene sonuna kadar kullanılamayan çok çalışma karşılığı verilecek izinler ertesi yıla devreder mi? hususu idarelerde tereddüte sebep olmaktadır.Fazla çalışma karşılığı verilecek olan izinler ile ilgili düzenleme 657 sayılı kanunda yapılmıştır.İlgili kanunun 178. maddesinde yer edinen hükümlere baktığımızda

-Kamu kurumlarının gereksinim durumunda memurlarını günlük çalışma saati haricinde da çalıştırabileceği ve yapılacak olan bu çalışma için ücret vermeyeceği,

-Ücret vermeden mesai saati haricinde çalışan memura yapmış olduğu her sekiz saatlik kısmı için 1 gün izin verileceği,

-Fazla çalışma karşılığı verilecek olan bu izinlerin en fazla 10 günlük kısmının senelik izinle birleştirilebileceği,

hükümlerine yer verilmiştir.

657 sayılı kanunun 178. maddesinde yer edinen düzenlemelere gore çok çalışma karşılığı verilecek olan izinlerin ertesi yıla çağ edip etmeyeceği yönünde bir düzenleme olmadığı anlaşılmaktadır.

Konuya ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığınca verilmiş olan 01/02/2017 ve 679 sayılı görüşte çok çalışma karşılığı verilecek olan izinlerin çağ işlemleri ile ilgili meydana getirilen açıklamada;

-Fazla çalışma karşılığı olarak verilecek olan izinlerin çok çalışmanın yapıldığı sene içinde kullanılması gerektiği

-Fazla çalışma karşılığı olarak verilecek olan izinlerin ertesi yıla geçmesi durumunun sadece çok çalışmanın sene sonunda yapılmış olması ve ilgili yılda bu iznin kullanılmasının mümkün olmadığı durumlarda geçerli olacağını,

-Sene sonu meydana getirilen çok çalışma karşılığı memura verilecek olan iznin memurca yeni yılda en kısa sürede kullanılması gerektiği yönünde görüş vermiştir.

657 sayılı kanunun ilgili maddesi ve DPB nın görüşlerinin beraber değerlendirilmesi neticesinde çok çalışma karşılığı memura verilecek izinlerin ertesi yıla devretmesinin sene sonunda meydana getirilen çalışmalara karşılık verilecek olan izinler dış olmak suretiyle mümkün olmadığı ve çok çalışma karşılığı elde edilmiş izinlerin memurca ilgili sene içinde kullanılması gerektiği düşünülmektedir.

Bu yazının bütün hakları www.mevzuatinyeri.com a  aittir.. ” www.mevzuatinyeri.com” şeklinde etken bağlantı verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden meydana getirilen alıntılar için kanuni takip yapılacaktır


Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 08:46

Kaynak Mevzuatinyeri.com

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Senelik izine denk gelen tatil (dinlence) günleri hk DPB Görüşü 2021

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.