2 3
a

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması-2023

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması

Yarışmanın Amacı

Yarışmalar ile hedeflenen yarışmacıların tasarım ve inovasyon kabiliyetini arttırmak, yarışmacıların küresel trendleri yakından takip etmelerini ve perspektiflerini geliştirebilme şansını sağlamak, yarışmacıların “işi yerinde öğrenme fırsatını” elde etmelerini sağlamak; bu sayede Türk tekstil sektörünün kumaş tasarım ve inovasyon algısını yükseltmek ve nitelikli tasarımcı, proje mensubu ihtiyacına yanıt vermektir.

Yarışma Müracaat Koşulları

 • 01/01/2023 zamanı itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak. (Doğum zamanı 01/01/1988 ve sonrasında olanlar.)
 • Üniversite, yüksekokul yada münhasıran tasarımla ilgili eğitim veren öteki derecelerdeki okullarda eğitim görüyor olmak yada bunlardan mezun olmak. Yarışma ek olarak tekstil alanında çalışan profesyonellere de açıktır.
 • İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği ve bağlı birliklerin çalışanı yada çalışanların birinci dereceden akrabası olmamak.
 • İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafınca daha ilkin düzenlenmiş olan Kumaş Tasarım Yarışmalarında ve öteki İhracatçı Birlikleri tarafınca düzenlenmiş olan Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmemiş olmak.

Tasarımlarda Aranan Şartlar

Yarışmaya sunulacak tasarımların aşağıdaki şartlara haiz olması gerekmektedir.

 • Her bir dosyada yarışma temasına ve teknik şartlara uygun dört değişik tasarım sunulmalıdır.
 • Tasarımlar ticarete mevzu olmamış, 3. kişilerin fikri iyelik haklarını ihlal etmeyen, endüstriyel olarak üretilebilir ve uygulanabilir özellikte olmalıdır.

BAŞVURU

 • Başvurular 20 Ağustos 2023 günü mesai bitimine kadar (17:30) https://www.futuretexistanbul.com/ web sitesi üstünden oluşturulacak müracaat dosyası ile yapılmalıdır.
 • İnternet sitesinden meydana getirilen başvuruda tasarımlar PDF yada MS Powerpoint dosyası biçiminde sunulmalıdır.
 • Tasarım, moodboard ve teknik detaylar üstünde adayların isim ve adres şeklinde kişisel
 • detayları bulunmamalıdır. Adayların kişisel detayları web sitesi müracaat aşamasında girilmelidir. Ek olarak özgeçmiş dosyası sisteme yüklenmelidir.
 • Başvurusu esnasında tasarımların yanı sıra teknik detaylar ve moodboard da sunulmalıdır.

Yarışma Aşamaları

Birinci Değerlendirme
1 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan ön jüri değerlendirmesinde, adayların web ortamında sundukları müracaat dosyaları, adayların adları ve detayları gizli saklı olacak şekilde incelenerek birinci değerlendirme yapılacak ve ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilecek 20 aday belirlenecektir. Değerlendirme neticeleri https://www.futuretexistanbul.com/ web sitesinde duyuru edilecektir.

20 Finalist İçin Numune Üretim Aşaması
Ön jüri tarafınca ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilen 20 adayın tasarımlarının 1515, 1717, 2020, 4040 yada 50*50 ebatlarında fiziki numune haline getirildikten sonrasında elden ya da karşı ödemeli kurye vasıtasıyla İTKİB Genel Sekreterliğine en geç 12 Eylül 2023 zamanı mesai bitimine kadar gönderilmesi
gerekmektedir.

İkinci Değerlendirme
Jüri, fiziki numuneler üstünden ikinci değerlendirmesini 20 Eylül 2023 tarihinde yapmış olacaktır. İkinci değerlendirmede, adaylar tasarımlarını jüriye sözlü olarak sunacaklardır. Adaylar ile görüşme, taleplerine istinaden telekonferans şeklinde yapılabilecektir. Jüri ikinci değerlendirme sonucunda finale duracak 10 talibi belirleyecektir. Sonuçlar aynı gün web sitesinde duyuru edilecektir.

10 Finalist İçin Üretim Aşaması
Final aşamasına kalan 10 adayın tasarımları, İTHİB tarafınca belirlenecek üreticilerin yardımı ile endüstriyel özellikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile birlikte çalışabilmeleri için gezi ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafınca karşılanacaktır.

Final Aşaması
Yarışma finalinin Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 10 finalistin giysiye dönüştürülen 4’er tasarımı, ilk olarak final jürisine {özel} bir ön sunum ile gösterilecektir. Jüri {özel} sunumundan sonrasında tasarımlar aynı gün gerçekleştirilecek final gecesinde jüri ve davetlilere sunulacaktır. Jüri tarafınca ödüle kıymet bulunan tasarımlar duyuru edilecektir. 10 finalistin final günü için İstanbul’a geliş gidiş ve konaklama giderleri İTHİB tarafınca karşılanacaktır.

Katılımcı Yükümlülükleri

Finale kalan yarışmacılar, yarışmaya sundukları projelerin fikri iyelik hakları ile her türlü telif, marka ve lisans haklarının tamamının bizzat kendilerine ilişik bulunduğunu ve işbu projeleri yayınlama ve çoğaltma dâhil olmak suretiyle, sınırsız şekilde, hiçbir şart ve karşılık talep etmeksizin İTHİB tarafınca tanıtım amaçlı kullanılmasına muvafakat ettiklerini peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.

Yarışma sonrası dereceye giren finalistler, verilecek ödüller haricinde İTHİB’ den hiçbir talepte bulunamazlar. Herhangi bir yerde yayınlanmış yada herhangi bir şahıs ya da kuruluşa ilişik projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ek olarak her bir yarışmacı, yarışmaya gönderilmiş olduğu tasarımların kendilerine ilişik bulunduğunu, daha ilkin bir başka yarışmada, söz mevzusu proje/iş fikrinin ödül almadığını ve sergilenmediğini, hiçbir şekilde daha ilkin ustalaşmış anlamda kullanılmadığını beyan eder ve lüzumlu özelliklerini şartnamelere uygun şekilde belirtirler. Projenin kendisine ilişik ve tamamen emsalsiz bulunduğunu, daha ilkin bir başka yarışmaya katılmadığını ve ticari anlamda kullanılmadığını taahhüt eder. Aksinin ispatı halinde tasarım ödül almış ise ödül geri alınır ve İTHİB bu yüzden uğramış olduğu zarar ve ziyanları rücuen tazmin etme hakkına haizdir.

İTHİB belirtilen ödüllerde, yarışma takviminde, jüri üyelerinde ve öteki tüm yarışma esasları ve koşullarında lüzumlu görmüş olduğu değişimleri yapma hakkını saklı meblağ.

Organizatör Yükümlülükleri

Futuretex İstanbul markası altında yer edinen yarışmalar, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafınca organize edilmektedir. Adaylar tarafınca müracaat esnasında İTHİB’ e teslim edilen dosyalar adayların talebine istinaden iade edilebilecek olup, final gecesi organizasyonundan itibaren 6 ay
içinde geri alınmayan müracaat dosyaları Birlik tarafınca imha edilebilecektir. Final gecesinde sergilenmesi olasılığına karşın elbise, kumaş ve öteki tüm yarışmaya ilişkin materyaller finalistlere 1 yıl içinde teslim edilecektir. Teslim alınmayan kumaş, numune ve öteki ürünlere karşı yarışmacının hiçbir hakkı bulunmamakta olup söz mevzusu ürünlerin akıbeti İTHİB’ in tasarrufunda olacaktır.

Yarışma İletişim

 • İTKİB Genel Sekreterliği, Tekstil Sektör Şubesi
 • Yenibosna Merkez Mahallesi Endüstri Caddesi No:3 Bahçelievler / 34197 İSTANBUL
  (Dış Tecim Kompleksi İTKİB B Blok)
 • Tel: +90 212 454 0200
 • contest@ithib.org.tr
 • https://www.futuretexistanbul.com/

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması Ödülleri

Yarışma ödülleri Tecim Bakanlığı onaylarına tabiidir. Söz mevzusu yarışmanın yurt haricinde eğitim hakkına ilişkin detaylı informasyon için 5973 Sayılı kararın Uygulama Usul ve Esasları Genelgesine bağlantı linki üstünden erişilebilmektedir: https://www.tecim.gov.tr/destek sunar/ihracat-destekleri/5973-sayili-ihracat-destekleri-hakkindakarara-iliskin-genelgeler/tasarim-organizasyonu-destegi Dereceye giren ilk 3 finalist 2 yıl içinde yurtdışı eğitim ödülü kullanabilirler.

Maddi Ödüller

Birincilik Ödülü: 200.000 ₺
İkincilik Ödülü: 150.000
Üçüncülük Ödülü: 100.000 ₺
Onur Ödülü: 60.000 ₺ (1 tane)

Para Ödülleri, ödüllerin açıklanmasını takip eden bir ay içinde sahiplerine iletilecektir.

Yarışma {Özel} Ödülleri:

İlk üç Finalist arasından Tecim Bakanlığı tarafınca uygun görülen yarışmacılara, İTHİB tarafınca belirlenecek, tasarımla ilgili bir eğitim kurumunda, %90 devamlılık ve başarı şartıyla yurt dışı eğitim hakkı tanınacaktır.

Öteki Ödüller:

İlk üçe giren yarışmacılara 6 ay yabancı dil eğitimi imkânı, ilk 5’e giren tasarımcılara İTHİB’in belirleyeceği bir yurtdışı fuar ziyareti ve 10 finaliste İstanbul Moda Akademisi’nde burslu ders imkânı sağlanacaktır.

Yarışma Takvimi

Yarışma duyuru zamanı: 19 MAYIS 2023
Son sual sorma zamanı: 2 HAZİRAN 2023
Soruların yanıtlarının ilanı: 9 HAZİRAN 2023
Son katılım zamanı: 10 TEMMUZ 2023
Ön seçici kurul değerlendirme toplantısı: 12-17 TEMMUZ 2023
Finale kalan başvuruların duyuru edilmesi: 18 TEMMUZ 2023 (e-posta ile duyurulacaktır)
Seçici kurul değerlendirme toplantısı: 18 – 24 EYLÜL 2023
Ödül töreni ve sergi: EKİM 2023 (detaylar internet sayfasında duyurulacaktır)

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması Detaylı Informasyon ve Müracaat için: https://www.futuretexistanbul.com/

Futuretex İstanbul Tasarım Yarışması-2023

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

DENİB DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması…-2023

HIZLI YORUM YAP