>
  • Ankara 16° KAPALI
    • Adana
    • Adıyaman
    • Afyonkarahisar
    • Ağrı
    • Amasya
    • Ankara
    • Antalya
    • Artvin
    • Aydın
    • Balıkesir
    • Bilecik
    • Bingöl
    • Bitlis
    • Bolu
    • Burdur
    • Bursa
    • Çanakkale
    • Çankırı
    • Çorum
    • Denizli
    • Diyarbakır
    • Edirne
    • Elazığ
    • Erzincan
    • Erzurum
    • Eskişehir
    • Gaziantep
    • Giresun
    • Gümüşhane
    • Hakkâri
    • Hatay
    • Isparta
    • Mersin
    • istanbul
    • izmir
    • Kars
    • Kastamonu
    • Kayseri
    • Kırklareli
    • Kırşehir
    • Kocaeli
    • Konya
    • Kütahya
    • Malatya
    • Manisa
    • Kahramanmaraş
    • Mardin
    • Muğla
    • Muş
    • Nevşehir
    • Niğde
    • Ordu
    • Rize
    • Sakarya
    • Samsun
    • Siirt
    • Sinop
    • Sivas
    • Tekirdağ
    • Tokat
    • Trabzon
    • Tunceli
    • Şanlıurfa
    • Uşak
    • Van
    • Yozgat
    • Zonguldak
    • Aksaray
    • Bayburt
    • Karaman
    • Kırıkkale
    • Batman
    • Şırnak
    • Bartın
    • Ardahan
    • Iğdır
    • Yalova
    • Karabük
    • Kilis
    • Osmaniye
    • Düzce
    • Lefkoşa
    • Bakü
    • Amsterdam
  • İMSAK'A 05:48

  • HABER GÖNDER

  • CANLI SONUÇLAR

#Haber KOVİD-19 TEMASLISI OLAN MEMURLARA, VERİLEN RAPORLAR 40 GÜNLÜK SÜREYE DAHİL Mİ?



Yönetmelikte ayrıyeten bir düzenleme yer almadığı için, CKovid-19 temaslısı olanlara verilen 10+4 günlük raporlar zami 40 günlük süreye iç midir?


Soru: Merhaba, Memurlara COVİD-19 kapsamında aile hekimlerince 10 artı 4 gün şeklinde temaslı olduklarına dair bir rapor veriliyor. Raporda ŞÜPHELİ HASTALIKLAR VE DURUMLAR IÇIN DİĞER GÖZLEM şeklinde tanı yer ediniyor. Verilen bu rapor tek doktor tarafınca verilebilecek toplam rapor süresi olan 40 gün kapsamındadır? Aile hekimleri iç olmadığını söylüyor.

Cevap:Bilindiği suretiyle, 657 sayılı Kanunun 12. maddesi gereğince, sıhhat kurulu rapor çalışmaları, kanser, verem şeklinde uzun soluklu tedavi gösteren hastalıklar ve hastanede yatılan süreler dış olmak suretiyle, bir takvim senesinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar%25 noksan ödenmektedir.

Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 6. maddesinin dört, altı ve yedinci fıkralarında, “(4) Memurlara tek doktor raporu ile bir defada en fazla on gün rapor verilebilir. Raporda denetim muayenesi öngörülmüş ise denetim muayenesi sonrasında tek doktor tarafınca en fazla on gün daha rapor verilebilir.

(6) Memurlara bir takvim senesi içinde tek doktor tarafınca verilecek raporların toplamı kırk günü geçemez. Bu süreyi geçen hastalık rapor çalışmaları sıhhat kurulunca verilir. Tek hekimlerin değişik tarihlerde düzenledikleri hastalık raporlarında gösterdikleri zorunluluk üstüne sene içinde toplam kırk gün hastalık izni kullanan memurların, o sene içinde bu süreyi aşacak şekilde tek hekimlerden aldıkları ilk ve müteakip raporların geçerli sayılabilmesi için bunların resmi sıhhat kurullarınca onaylanması gereklidir.

(7) Aile hekimi ve kurum tabiplerinin vereceği raporlar da tek doktor raporu kapsamında değerlendirilir.” hükümleri yer verilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  #Haber #Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz'ı katleden terör teşkilat...

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde 4/a kapsamındaki sigortalılar ile ilgili verilecek istirahat rapor çalışmaları için de benzer bir vaziyet söz mevzusudur. Yönetmeliğin 39/2 maddesinde, ayaktan tedavilerde sigortalıya tek doktor raporu ile bir defada en fazla 10 gün istirahat verilebileceği hükme bağlanmıştır. İlgili Yönetmelikte bir değişim yapılmamakla beraber Aile, Emek verme ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, corona virüs tedbirleri kapsamında, Z03.8- Şüpheli Hastalıklar ve Durumlar İçin Diğer Rasat” ve “Z03.0– Şüpheli Hastalık yada Durum İçin Rasat, Tanımlanmamış tanılarında tek doktor tarafınca 10 güne kadar rapor verme süresinin 14 güne çıkarıldığını açıklamıştır.

Diğer taraftan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu ise “Temaslı ya da pozitif vakalar evde izolasyonda oldukları vakit çalışacak mı çalışmayacak mı sorusu soruluyor. Bu kişilerin sistemimizde kaydı temaslı olarak alınmışsa, otomatikman o süre süresince, bu da 10 gün, arasıra 14 gün oluyor, çalıştığınız yerde izinli sayılacağınız anlamına geliyor. İşçi olsun işgören olsun ayrım etmiyor. Hususi sektörde de geçerli, halk sektöründe de geçerli bu.” ifadelerini kullanarak sistemde temaslı olarak kaydı bulunanların yönetimsel izinli sayıldığını belirtmiştir.

Diğer taraftan Gaziantep Valiliği, Gaziantep’te, yeni tip koronavirüs (COVID-19) hastalarıyla temaslı olduğu tespit edilen halk ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sıhhat kuruluşundan sıhhat raporu almaksızın 14 gün yönetimsel izinli sayılmasına karar vermiştir.

İstanbul İl Sağlık Müdürünün ifadesine gore bütün diyar genelinde rapor almaksızın yönetimsel izinli sayılan Kovid-19 temaslısı olan halk görevlileri, Gaziantepte il valiliği kararıyla yönetimsel izinli sayılmakta, başka taraftan bu kişilere aile hekimleri tarafınca aşağıdaki örnekte yer almış olduğu şeklinde yukarıda yer verdiğimiz Yönetmelik hükmüne uygun olarak 10 artı 4 gün rapor verilmektedir. Bu mevzuda tam bir uygulama birliği olmadığı anlaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  #Haber FİLİSTİNLİLER ARTIK ZEYTİN BAHÇELERİNE GİREMEYECEKLER

Sonuç olarak, aile hekimleri tarafınca Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik kapsamında verilen raporların tek doktor raporu olması karşısında Z03.8 Kodlu ŞÜPHELİ HASTALIKLAR VE DURUMLAR IÇIN DİĞER GÖZLEM tanısıyla verilen raporların da tek hekimlerce bir yılda verilebilecek azami 40 günlük rapor süresine iç bulunduğunu değerlendirmekteyiz. Bu bağlamda, 10+ gün olarak verilen rapoların, bir yılda verilebilecek azami 40 günlük rapor süresine iç olmaması için yönetmeliğe bir geçici madde konulmasında yarar bulunmamaktadır.

dahil #Haber KOVİD-19 TEMASLISI OLAN MEMURLARA, VERİLEN RAPORLAR 40 GÜNLÜK SÜREYE DAHİL Mİ?

MEMURLAR.NET



Haber Kayağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

#Haber 02 EKİM 2020 TARİHLİ VE 31262 SAYILI RESMİ GAZETE YAYIMLANDI

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.