>

HES kodu nasıl alırım?

HES kodu nedir?

HES kodu nasıl alırım?

Tüm yurt içi uçuşlarda güvenle uçmanız için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır.

Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafınca gösterilen kurallara bakılırsa; tüm yurt içi uçuşlarda seyahat edecek yolcuların uçuşlarını sağlıklı bir halde gerçekleştirebilmesi için HES Kodu ile kontroller sağlanacak ve uçuşa 24 saat kala tüm yolcuların risk durumları HES kodu üstünden sorgulanacaktır.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır?

1- “Hayat Eve Sığar” uygulaması üstünden, “HES Kodu İşlemleri” kısmına girilir.

“HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

HES uygulamasını AppStore’dan indirmek için tıklayın.

HES uygulamasını Google Play’den indirmek için tıklayın.

 

2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır  ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üstünden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Mesele uçuşunuz 10 gün sonrasında ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken gezi geçmişine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Misal; HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

3-  e-Devlet sistemi üstünden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

e-Devlet sistemi üstünden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

-Belli bigün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmamaktadır.

-Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, yazışma bilgilerinizin tamamlanmamış yada hatalı olması, doğum zamanı vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar sebebiyle seyahatinize izin verilmeyebilir.

 

HES kodu alırken belirtilen Paylaşım Süresi nedir?

Paylaşım Süresi, talep ettiğiniz HES kodunuzun aktiflik süresini belirler. HES kodunuzu tayyare bileti alımlarında kullanabilmeniz için, Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Mesele uçuşunuz 10 gün sonrasında ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresi ile bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken gezi geçmişine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Uygulama üstünden Paylaşım Süresi’ni sınırsız olarak da belirleyebilirsiniz. SMS’le HES kodu talep etmeniz durumunda da en nihayet girilen gün sayısı Paylaşım Süresi’ni ifade eder.

SMS’le HES boşluk T.C. Kimlik No boşluk Kimlik Seri No nihayet 4 hanesini girdikten sonrasında bu alanı boş bıraktığınızda Paylaşım Süreniz 1 yıl olacaktır.

HES Kodu ile ilgili bilinmesi gerekenler nedir?

• HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tüm yurt içi uçuşlarda zorunludur.

• HES kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz var ise HES kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır.

• Eğer ilk uçuşa 25 saatten azca kalmış ise HES kodu üstünden yolcunun sağlık durumu kontrol edilecektir.

• HES kodu 0-2 ıslak aralığında olan bebek yolcular için zorunlu değildir.

• Bu işlem her yolcu için ayrı ayrı uygulanacaktır.

HES Kodu ile ilgili ilgili kişinin Sağlık Bakanlığı sistemleri üstünden, sağlık durumu sorgulanır, risk var ise seyahati onaylanmaz. Yapılan bu sorgulamalarda Corona sebebiyle uçmanıza engel bir durum belirlenirse uçuşa kabul edilmeyeceksiniz.

Seyahat esnasında herhangi bir risk taşımayan yalnız, sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanır.

HES kodunuz ile ilgili aşağıdaki durumlar söz mevzusu olduğunda, seyahatiniz onaylanmayacaktır.

• COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,

• Yeterli süreli HES koduna haiz olmama durumu,

• Hatalı T.C. Kimlik Numarası girilmesi durumu.

Bilet satın alırken HES kodu girişimi nasıl ne şekilde ne şekilde yapacağım?

• Seyahat öncesinde, kişiye özel üretilecek HES ( Hayat Eve Sığar ) kodunun temin edilmesi ve bilet satın alma aşamasında, rezervasyona eklenmesi gerekmektedir.

• HES kodu, Sağlık Bakanlığınca yapılacak kontroller için sorgu amaçlı kullanılacaktır. HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), yazışma bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum zamanı benzer şekilde alanların doğru ve tam olarak girilmesi zorunludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDEKİ UYGULAMALAR HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

* Web sitemiz yada mobil uygulamamız üstünden, bilet satın alımı esnasında, yolcu ayrıntıları sayfasında bulunan, kişisel bilgilerinizin hemen altında HES Kodu girişi ile ilgili alana her yolcu için ayrı ayrı HES kodunuzu girebilirsiniz.

* HES kodunuzu check-in esnasında da göstermeniz gerekmektedir! Check-in esnasında HES kodunuz tekrar kontrol edilecektir.

* Check-in kontrolleri sonrasnda sağlık durumunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri doğrultusunda uçuşa elverişli olmaz ise kurallar gereği uçuşa kabul edilemezsiniz.

Satın aldığım bilete HES kodumu sonradan nasıl ne şekilde ne şekilde ekleyebilirim?

Satın alınmış biletler için HES kodu online check-in işlemleri aşamasında ilgili alana  girilecektir.

Uçuşunuz online check-in’e açıldığında, HES kodunuzu, online check-in yolcu ayrıntıları sayfasında bulunan, HES kodu giriş alanına girebilirsiniz.

HES kodum yoksa, uçuşumu gerçekleştirebilir miyim?

Check-in işleminizden önce ne olursa olsun HES kodunuzu almanız gerekmektedir. En geç check-in işleminiz süresince, online check-in yada check-in kontuarında, HES kodunuzu bildirmeniz gerekmektedir. Aksi halde, uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Alınan önlemler kapsamında, HES kodunuz olmadan;

• Bilet satın alamazsınız,

• Online ya da havalimanında check-in yapamazsınız,

• Seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz

a- Seyahat öncesinde, kişiye özel üretilecek HES ( Hayat Eve Sığar ) kodunun temin edilmesi ve bilet satın alma aşamasında, rezervasyona eklenmesi gerekmektedir.

HES kodu, Sağlık Bakanlığınca yapılacak kontroller için sorgu amaçlı kullanılacaktır. HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN), yazışma bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum zamanı benzer şekilde alanların doğru ve tam olarak girilmesi zorunludur.

Web sitemiz yada mobil uygulamamız üstünden, bilet satın alımı esnasında, yolcu ayrıntıları sayfasında bulunan, kişisel bilgilerinizin hemen altında HES Kodu girişi ile ilgili alana her yolcu için ayrı ayrı HES kodunuzu girebilirsiniz.

HES kodunuzu check-in esnasında da göstermeniz gerekmektedir! Check-in esnasında HES kodunuz tekrar kontrol edilecektir. Check-in kontrolleri sonrasnda sağlık durumunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri doğrultusunda uçuşa elverişli olmaz ise kurallar gereği uçuşa kabul edilemezsiniz.

b- Uçuş gününüze kadar HES kodunuzu almadıysanız, havalimanında check-in işlemlerinden önce HES kodunuzu temin edebilirsiniz.

Check-in işlemleri esnasında HES Kodunuzu göstermeniz gerekmektedir.HES kodunuz check-in işlemleri esnasında kontrol edilecektir. Check-in kontrolleri sonrasında, Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri kapsamında,, sağlık durumunuz uçuşunuza elverişli eğer eğer olmazsa, kurallar gereği uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Detaylı informasyon için tıklayınız! 

HES kodu ile havalimanında alınması gereksinim duyulan önlemler nedir?

HES kodunuzu havalimanında check-in esnasında da göstermeniz gerekmektedir!

Uçuştan önce;

Uçuştan önce rezervasyonunuza girmiş olduğunuz HES kodunuz Check-in esnasında tekrar kontrol edilecektir. Eğer meydana gelen bu kontrol sonrası durumunuz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yönlendirmeleri doğrultusunda uçuşa elverişli olmaz ise kurallar gereği uçuşa kabul edilmeyeceksiniz.

Detaylı informasyon için tıklayınız!

Havalimanında Check-in’de ;

Uçuş tarihinize kadar HES kodunuzu almadıysanız, havalimanında check-in işlemlerinden önce HES kodunuzu temin edebilirsiniz.

Check-in işlemleri esnasında HES Kodunuzu göstermeniz gerekmektedir.Hes kodunuz check-in işlemleri esnasında kontrol edilecektir. Check-in kontrolleri sonrasında, Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri kapsamında,, sağlık durumunuz uçuşunuza elverişli eğer eğer olmazsa, kurallar gereği uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.

HES kodumla, uçuşa kabul edilecek miyim nasıl ne şekilde ne şekilde öğrenebilirim?

Uçuşunuzdan 14 gün önce tertipli olarak T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan HES kodunuzu kontrol etmeye başlayacaktır. Durumunuzda bir değişiklik olması halinde, mevzuyla ilgili olarak hava yolu tarafınca en kısa zamanda sizinle iletişime geçilecek ve bilgilendirme yapılacaktır.

Detaylı informasyon için tıklayınız!

HES Kodumun olması uçuşumu gerçekleştirmem için yeter mi?

HES Kodu ile ilgili ilgili kişinin sağlık durumu sorgulanır, risk var ise seyahati onaylanmaz. Yapılan bu sorgulamalarda Korona sebebiyle uçmanıza engel bir durum belirlenirse uçuşa kabul edilemezsiniz.

Detaylı informasyon için tıklayınız.

1- Genel Bilgiler;

• Tüm yurt içi uçuşlarda HES kodu zorunludur.

• HES kodunuzun süresi seyahatinizin toplam süresi kadar olmalıdır. Gidiş-dönüş bir bilet almak istiyorsanız ya da gidiş-dönüş bir biletiniz var ise HES kodunuz dönüş tarihinizi de kapsamalıdır.

• Eğer ilk uçuşa 25 saatten azca kalmış ise HES kodu üstünden yolcunun sağlık durumu, Sağlık Bakanlığı sitemleri üstünden kontrol edilecektir.

• HES kodu 0-2 ıslak aralığında olan bebek yolcular için zorunlu değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  10 soruda memurların refakat izni ile ilgili bilmesi gerekenler

• Kıbrıs (Ercan Havalimanı) uçuşlarında HES kodu zorunlu değildir

• Bu işlem her yolcu için ayrı ayrı uygulanacaktır.

Seyahat esnasında herhangi bir risk taşımayan yalnız, sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanır.

2- HES Kodu Sorgulama;

• Seyahat öncesinde, kişiye özel üretilecek HES ( Hayat Eve Sığar ) kodunun temin edilmesi ve bilet satın alma aşamasında, rezervasyona eklenmesi gerekmektedir.

• HES kodu, Sağlık Bakanlığınca yapılacak kontroller için sorgu amaçlı kullanılacaktır

. HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN), yazışma bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum zamanı benzer şekilde alanların doğru ve tam olarak girilmesi zorunludur.

• Web sitemiz yada mobil uygulamamız üstünden, bilet satın alımı esnasında, yolcu ayrıntıları sayfasında bulunan, kişisel bilgilerinizin hemen altında HES Kodu girişi ile ilgili alana her yolcu için ayrı ayrı HES kodunuzu girebilirsiniz.

• HES Kodu ile kontroller sağlanacak ve uçuşa 24 saat kala tüm yolcuların risk durumları HES kodu üstünden sorgulanacaktır.

• HES kodunuzu check-in esnasında da göstermeniz gerekmektedir! Check-in esnasında HES kodunuz tekrar kontrol edilecektir.

Eğer meydana gelen bu kontrol sonrası durumunuz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sorgusu ve yönlendirmeleri doğrultusunda, uçuşa elverişli eğer eğer olmazsa, kurallar gereği uçuşa kabul edilmeyeceksiniz.

3- HES Kodunun Onaylanmadığı Durumlar;

HES kodunuz ile ilgili aşağıdaki durumlar söz mevzusu olduğunda, seyahatiniz onaylanmayacaktır.

• COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,

• Yeterli süreli (Paylaşım Süresi) HES koduna haiz olmama durumu, Mevcut olan HES kodunuzun geçerlilik süresi sonlandıysa, HES Kodu uygulaması üstünden, tekrardan kod temin edebilirsiniz.

• Hatalı T.C. Kimlik Numarası bilgisi girilmesi durumu.

HES kodum yok lakin uçuşum bugün. Ne yapmalıyım?

Uçuş gününüze kadar HES kodunuzu almadıysanız, havalimanında check-in işlemlerinden önce HES kodunuzu temin edebilirsiniz.

Check-in işlemleri esnasında HES Kodunuzu göstermeniz gerekmektedir.HES kodunuz check-in işlemleri esnasında kontrol edilecektir. Check-in kontrolleri sonrasında, Sağlık Bakanlığı’nın sorgu ve yönlendirmeleri kapsamında,, sağlık durumunuz uçuşunuza elverişli eğer eğer olmazsa, kurallar gereği uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Detaylı informasyon için tıklayınız! 

HES kodu hangi uçuşlarda zorunludur?

Tüm yurt içi uçuşlarda uçuşlarda zorunludur.

T.C. vatandaşı değilim. HES kodumu nasıl ne şekilde ne şekilde alırım?

Sağlık Bakanlığı talimatları uyarınca, yurt içi ve seyahat başlangıcı Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda, yabancı uyruklu yolcularımız için Hes Kodu zorunlu hale getirilmiştir.

06 Haziran 2020 tarihinden başlayarak Pasaport ayrıntıları ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk (Mesele; TUR – Pasaportta belirtildiği benzer şekilde), Pasaport Seri Numarası, Doğum senesi, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alınabilecektir.

HES kodu alırken uçuş zamanı yanlışsa, ne olur?

Bu şekilde bir durumda, Paylaşım Süresi’nin seyahat sürenizi kapsadığı yeni bir kod almanız gerekiyor.

Mevcut olan HES kodunuzun geçerlilik süresi sonlandıysa, HES Kodu uygulaması üstünden, tekrardan kod temin edebilirsiniz.

HES kodumun süresi var mı?

HES kodunuz belirli bir süreliğine geçerlidir. HES kodunuzun geçerlilik süresinin uçuş tarihinizi kapsadığından güvenilir olunuz.

HES kodunun bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Kod temini esnasında belirlenmekte olan bu sürenin dönüş uçuşunun tarihinden başlayarak en az 7 gün süresince daha geçerli olması gerekmektedir, ters durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.

Belli bigün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Mesele; uçuşunuz bugünden 10 gün sonrasında ise, seyahatten sonrasında 7 gün daha kodunuzun geçerli olması gerektiğinden, paylaşım süresi için belirtilen gün sayısına en az 17 yazmalısınız.

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde HES kodunun geçerlilik süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmıyor. Mevcut olan HES kodunuzun geçerlilik süresi sonlandıysa, HES Kodu uygulaması üstünden, tekrardan kod temin edebilirsiniz.

Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, yazışma bilgilerinizin tamamlanmamış yada hatalı olması, doğum zamanı vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar sebebiyle seyahatinize izin verilmeyebilir.

HES kodu süresi biterse, tekrardan alabilir miyim?

Evet, HES kodu edinme işlemini tekrar gerçekleştirerek kodu tekrardan temin edebilirsiniz.

HES kodu bir kez mi alınabiliyor?

HES kodunuzu isterseniz her gezi için ayrı ayrı, isterseniz tüm yolculuklarınızı kapsayacak şekilde tek kod olarak alabilirsiniz.

Tüm seyahatleriniz için tek bir HES kodu ile almak istediğinizde, HES kodu taleplerinizde, paylaşım sürenizi tüm seyahatlerinizi kapsayacak şekilde belirtmeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Öğretmen İl Dışından Rapor Alabilir Mi?

HES kodu haricinde başka belge gerekli mi?

Uçuş yasakları kaldırılıp uçuşlar başladıktan sonrasında, seyahatinizin başladığı yada bittiği şehirde giriş-çıkış kısıtlaması bulunmuyorsa, engelleme uygulanan ıslak yada sağlık durumu grubunda değilseniz, HES Kodu haricinde seyahat izini almanız gerekmiyor.

Yalnızca, giriş çıkış yasağı olan şehirler için ve 65 ıslak üstü (derhal derhal sokağa çıkma yasakları kalkmadığı için ) yolcular için seyahat izin belgesi istenmektedir.

Bu istisnalar haricinde kalan durumlarda, HES kodu haricinde seyahat izin belgesi, sağlık raporu vb. başka bir belgeye ihtiyacınız bulunmamaktadır.

HES kodu var ise, seyahat izin belgesi gerekir mi?

Uçuş yasakları kaldırılıp uçuşlar başladıktan sonrasında, seyahatinizin başladığı yada bittiği şehirde giriş-çıkış kısıtlaması bulunmuyorsa, engelleme uygulanan ıslak yada sağlık durumu grubunda değilseniz, HES Kodu haricinde seyahat izini almanız gerekmiyor.

Yalnızca, giriş çıkış yasağı olan şehirler için ve 65 ıslak üstü (derhal derhal sokağa çıkma yasakları kalkmadığı için ) yolcular için seyahat izin belgesi istenmektedir.

65 ıslak ve üzeriyim. HES kodu almam gerekir mi?

29 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığınca piyasaya çıkan genelge doğrultusunda, Seyahat İzin Belgesine sahipseniz ya da Genelge kapsamında belirtilen şartlara uygunsanız şehirlerarası seyahat edebilir ve uçuşlara katılabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgenizin yanı sıra HES kodu da almanız gerekmektedir.

65 ıslak ve üstü tüm yolcular, aşağıda belirtilen detaylar üstünden HES kodunu alabilirler.

1- “Hayat Eve Sığar” uygulaması üstünden, “HES Kodu İşlemleri” bölümünden,

2- SMS Yönetmi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üstünden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Mesele uçuşunuz 10 gün sonrasında ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken gezi geçmişine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Misal; HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

3- e-Devlet sistemi üstünden;

e-Devlet sistemi üstünden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

18 yaşından küçüğüm, HES kodunu nasıl ne şekilde ne şekilde alırım?

1 Haziran 2020 tarihiyle beraber 18 yaşından küçük tüm yolcular, yalnızca yanlarında yalnızca yanlarında ebeveynleri (anne-baba) olması koşuluyla uçuş yapabileceklerdir

Uçuş öncesi 2-18 ıslak aralığındaki tüm yolcularımızın da erişkin yolcularımız benzer şekilde geçerli bir HES koduna haiz olması gerekmektedir.

 

18 ıslak altı yolcular, aşağıda belirtilen detaylar üstünden HES kodunu alabilirler.

1- “Hayat Eve Sığar” uygulaması üstünden, “HES Kodu İşlemleri” bölümünden,

2- SMS Yönetmi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üstünden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi’nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Mesele uçuşunuz 10 gün sonrasında ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken gezi geçmişine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Misal; HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

3- e-Devlet sistemi üstünden;

e-Devlet sistemi üstünden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

İleri tarihindeki uçuşum için, HES kodu almalı mıyım?

HES kodu alırken uçuş tarihinizi kapsayacak şekilde informasyon girdiğiniz için ileri tarihindeki uçuşlarınız için de kod alabilirsiniz.

Paylaşım Süresi’nin geçerli olması için gün sayısının, uçuş tarihinizden en az 7 gün sonrasını da kapsaması gerekiyor. Mesele; 15 gün sonrasında seyahat edecekseniz kod alırken uçuş tarihinizi en az 21 gün sonrası için seçmeniz yeter.

hes HES kodu nasıl alırım?Hayat Eve SığarUygulmasını Hemen İndirin

hes HES kodu nasıl alırım?

hes HES kodu nasıl alırım?Hayat Eve SığarUygulmasını Hemen İndirin

hes HES kodu nasıl alırım?

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDEKİ UYGULAMALAR HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.