2 3
a

If Wedding Fashion İzmir 2023 Gelinlik Tasarım…-2023

If Wedding Fashion İzmir 2023 Gelinlik Tasarım Yarışması

If Wedding Fashion İzmir 2023 Gelinlik Tasarım Yarışması

Yarışmanın Amacı ve Mevzusu

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ), Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) işbirliğiyle; IF Wedding Fashion İzmir 2023 Fuarı etkinlikleri kapsamında “Gelinlik Tasarım Yarışması “ düzenlenecektir. “Gelinlik Tasarım Yarışması”, Türkiye’de gelinlik sektörüne genç tasarımcılar katmak ve sektöre ivme kazandırmak amacıyla düzenlenen bir tasarım yarışmasıdır. Genç tasarımcılar kostüm dikim süresince kazanacağı edinim ile beraber 1 yıl süresince dikeceği abiye-gelinlik kostümlerinin defilesini yapma fırsatını elde edecektir.

Yarışma Teması

“AKIŞ” “FLOW” Akış, bir etkinliği gerçekleştiriyor olan kişinin enerjik bir halde odaklandığını, tamamen dahil bulunduğunu ve etkinlik süresince keyif aldığını hissederek kendini tamamen etkinliğe verdiği zamanki zihinsel durumdur. Akış, kişinin ustalaştığı ve anlamlı bulmuş olduğu bir iş yaparken zamandan ve mekândan kopacak kadar kendinden geçme hali anlamına gelir. Tasarım, beyinde bir şeyin kurgulanma, planlanma, hazırlanma sürecidir. Pamuktan, ipliğe, iplikten kumaşa evrilen süreçte tasarım ve tasarımcı başkahramandır. Tasarımcının yarattığı tasarımdan ziyade konsantrasyon halindeki tasarlama süreci kişiye haz vermektedir. Akışta Mutluluk Senin Gözünde Ne şekilde?

Yarışmaya Katılım Koşulları

 • 18 yaşını doldurmuş ve 35 yaşını aşmamış olmak (Yarışmacının ödül törenine kadar 35 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.),
 • Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Moda Tasarım Bölümlerinde, Moda ve Tekstil Tasarımı Meslek Yüksekokulları, Sahne tasarımı ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulları, Olgunlaşma Enstitülerinde, minimum 2 senelik Moda Tasarımı bölümlerinde talebe yada mezun olmak, MEB onaylı Moda Tasarımı kurslarından sertifika sahibi olmak,
 • Jüri üyeleri, yarışma raportörleri, İZFAŞ çalışanları ile bu kişilerin birinci dereceden yakını (eş ve kayın hısımlar da dahil) olmamak,
 • Daha ilkin İZFAŞ ve EGSD tarafınca düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışmalarının herhangi birinde ilk üç dereceye girmemiş olmak,
 • Moda sektöründe tanınmış bir isim yada marka olmamak, sektöre yönelik ürünlerle ilgili kendi adına kayıtlı bir iş yerine haiz olmamak,
 • Sektör ile ilgili bir kurum ya da kuruluşta eğitimci yada akademisyen olmamak.

Yarışmacıların Yükümlülükleri

 • Yarışmaya katılan her proje için “özgünlük “ şartı aranmaktadır. Proje mevzusu eserin daha ilkin başka bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir. Jüri ve kurum ispatladığı durumda, yarışmadan uzaklaştırma ve tek taraflı fes etme hakkına İZFAŞ tam yetkilidir. Teslim edilen ürün, Türk Patent Enstitüsü’nce daha ilkin korumaya alınmamış ve tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır. Seçici kurul tarafınca kopya olduğu anlaşılan tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır. Tasarımın kopya olduğu anlaşılan eserlere ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi iade edecektir. Oluşacak her türlü probleminin hukuki yaptırımı ve süreçlerin maddi yaptırımı yarışmacıya ilişik olup, doğabilecek sorunlardan İZFAŞ ve EGSD görevli tutulamaz.
 • Yarışmaya katılan hepimiz şartnamede belirtilen koşulları kabul etmiş sayılır.
 • Herhangi bir yerde yayınlanmış yada herhangi bir kuruluşa ilişik tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya katılan projelerin daha ilkin herhangi bir yarışmaya gönderilmemiş olması zorunludur.
 • Yarışmaya katılan tüm kişiler, taahhütname (EK1) ile katılım koşullarını harfiyen kabul ettiğini ve uygun koşulları yerine getirdiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar. 4.6. Müracaat formunun katılımcı tarafınca imzalanmasıyla beraber bu biçim, yarışmacı ve İZFAŞ içinde yapılmış bir antak kalma olarak kabul edilecektir.
 • Yarışma sonrası, dereceye giren finalistler verilecek ödüller haricinde İZFAŞ, EGSD ve destekleyen öteki kurumlardan hiçbir talepte bulunamazlar.
 • Yarı finale kalan tasarımların telif hakları 1 yıl süre ile İZFAŞ’ ta olacaktır. Arşiv, sergi, yayımlamak vb. sebepler ile İZFAŞ talep etmiş olduğu takdirde tasarımlar geri teslim edilecektir. Telif hakkı şimdiden İZFAŞ’a verilmiş kabul edilir.
 • Yarı finale kalan yarışmacılar, mentörlerinin ön görmüş olduğu malzemeler haricinde (kumaş, taş, {özel} üretim ve kesim teknikleri, {özel} taş, {özel} ayakkabı ve üretimleri vb…) şeklinde tasarım için lüzumlu görmüş olduğu malzemeleri yarışmacı kendi temin etmekle yükümlüdür.
 • İZFAŞ’ ın, dikim için sponsor atölyesi bulması durumunda, tasarımların yarı finale kadar tamamlanması ve takibinin yapılması yarışmacının sorumluluğundadır. İZFAŞ’ ın sponsor bulmuş olduğu atölyede diktirmek istemeyenler, bu sonucu yazı ile müracaat yaparak İZFAŞ’ a bildirmekle yükümlüdür. İstediği yerde üretim hakkı tüm harcamaları ile yarışmacıya aittir.
 • Yarı finalistler gelinliklerini, daha evvelinde e-posta yolu ile duyurulan saatte duyurulan yere getirmekle yükümlüdürler. Zamanında ve uygun koşullarda getirilmeyen gelinlikler teslim alınmayacağı şeklinde finalde de yarışmayacaktır. Maddi ve içsel tüm sorumluluklar yarışmacıya aittir.
 • Tasarımlarını kent dışından getirecek olan yarışmacılar kargo gönderimlerini kendi karşılayacaktır. Yarışma sonrası fuarda sergilenen gelinliklerin talep edilmesi durumunda geri gönderimi, karşı ödemeli olarak İZFAŞ tarafınca yapılacaktır.
 • Yarışmacılar yukarıda belirtilen tüm maddeleri ve üretim aşamasında İZFAŞ ve EGSD’ nin herhangi bir mesuliyet taşımadığını baştan kabul etmektedir.
 • Final defilesi bitiminde, ilk 15 tasarım fuar alanında sergilenmek suretiyle belirtilen yarışmacılar tarafınca sergi alanına getirilecek ve sergilenebilir hale getirilecektir. (Gelinliğin giyim gösterisi alanından sergi alanına getirilmesi ve sergi alanında cansız mankene giydirilmesi ve bu süreçte yaşanabilecekler yarışmacının sorumluluğu altındadır.)
 • Finale kalan yarışmacılar tasarımlarının fuarın son gününe kadar sergilenmesini kabul eder ve fuar bitiminde teslim almak ile mesuldür, teslim alınmaz ise fuar bitiminden sonraki 10 iş gününden sonrasında İZFAŞ hiçbir mesuliyet kabul etmemektedir.
 • Yarışmacılar, gönderilen paftaları yarışma bitiminden itibaren 10 iş günü içinde geri almalıdırlar, 10 iş günü sonunda alınmayan paftalar imha edilecektir.

Yarışmacılardan İstenenler

Katılımcılar müracaat dosyasında yarışmanın ilk elemesinde kullanılacak tasarım paftasına yer vermelidir. Yarı Finale kalan yarışmacılardan dikili ürünler ondan sonra ek olarak talep edilecektir.

Yarışmacıların Dosyalarında Bulunması Gerekenler:

 • Tasarımın esin kaynağından ürün haline gelmesini açıklayan ve muhteviyatında görünen bölümlerde şantuk, tafta, saten, dantel, tül, organze, iplik, kumaş, boyarmadde, aksesuar ve destek araç-gereç v.b. renk, teknik çözümleme vs. bilgilerinin yer almış olduğu genel konsept içindeki en fazla 3 değişik tasarımdan oluşan A3 boyutunda sunum paftası.
 • Yarışmacının, tasarımında anlatmaya çalmış olduğu duygu/düşünceyi ifade eden en fazla 100 kelimeden oluşan A3 boyutunda kavramsal yaklaşım paftası. (Kavramsal yaklaşım tercih doğrultusunda fotoğraflarla da desteklenebilir.)
 • Kullanılacak kumaş ve tamamlayıcı aksesuar örneklerinin yer almış olduğu bir tane A3 boyutunda pafta.

Tasarımların Sunumu ve Teslim Şekli

 • Yarışmacılar, madde 5.1. belirtilen şekilde hazırlanmış tasarımlarını büyük harf ile “13. Gelinlik Tasarım Yarışması” ibaresi yazılı A3 boyutunda karton ya da plastik proje çantası içinde teslim edeceklerdir. Yarışmacı herhangi bir RUMUZ kullanmayacaktır.
 • Çizilen tasarımların, yarışma eleme süreçlerindeki led ekran ve projeksiyon sunumunda kolay görünür ve belirgin olması için sınır çizgilerinin koyu kalem ile çizilerek konturleme yapılması gerekmektedir. Tasarımların beyaz perdeye yansıtılacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Yarışmacılar, çantanın içine üstünde büyük harf ile yazılmış “13. GELİNLİK TASARIM YARIŞMASI” ibareli Kimlik Zarfı koyacaklardır. Kimlik zarfının içinde aşağıdaki informasyon ve belgeler olacaktır: – İnternetten temin edilecek yarışma müracaat formu ve ıslak imzalı taahhütname, – Nüfus cüzdan fotokopisi, – Son {mezun olduğu} kuruma ilişik mezuniyet belgesi ya da halen talebe ise talebe belgesi, – Yarışmacının fotoğraflı özgeçmişi, – Tasarımın PDF formatında kaydedildiği CD,( arka fonu beyaz olmalıdır.)

Projelerin Teslim Süresi ve Yeri

Projeler en geç, 15.09.2023 zamanı saat 17.00’a kadar elden yada kargoyla aşağıda yer edinen adrese teslim edilecektir. İletişim ve Adres Detayları: İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş. (İZFAŞ) Zafer Mahallesi, Sakarya Caddesi, 35410 Gaziemir/İzmir Tel: 0 232 497 10 10 E-posta: melike.selcuk@izmirfair.com.tr https://ifwedding.izfas.com.tr/tr Yarışma ile ilgili tüm iletişimlerde yukarıdaki kontakt detayları kullanılacaktır. Kargo süresince meydana gelebilecek gecikmelerden İZFAŞ mesuliyet kabul etmeyecektir.

Değerlendirme Aşaması

Yarışma Jüri Üyeleri tarafınca 29 Eylül’de yapılacak ön eleme sonucunda 15 yarı finalist ve 3 yedek finalist belirlenecektir. Belirlenen yarı finalistler, internet adresinden duyurulacaktır.

Yarı finale kalan yarışmacılarla 06.10.2023 tarihinde bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Finalistlerin bu toplantıya iştirakı zorunludur.

Yarı finalistler, tasarımlarını daha evvelinde İZFAŞ tarafınca e-posta ile duyurulan, yarı finalin yapılacağı mekana duyurulan saatte getirmek zorundadır. Yarı finalistler tarafınca zamanında ve uygun koşullarda getirilmeyen gelinlikler teslim alınmayacağı şeklinde finalde de yarışmasına izin verilmeyecektir. Bu durumda oluşacak her türlü maddi ve içsel sorumluk yarışmacıya aittir. Yarışmacı İZFAŞ ve EGSD’ nin bu mevzuda her hangi bir sorumluluğunun olmadığını kabul ve taahhüt etmektedir.

Değerlendirme Esasları

Sunulan tasarımların değerlendirilmesinde kullanılacak temel esaslar aşağıdaki gibidir:

 • Tasarımcının yaratıcılık düzeyi,
 • Tasarımın özgünlüğü ve yeniliği,
 • Tasarımın üretilebilir ve giyilebilirliği,
 • Ürün tasarımında araç-gereç seçimi ve malzemelerin uyumu,
 • Ürünün katma kıymetini arttırıcı ve teknik özelliklerini geliştirici özelliği,
 • Ürünün yarışma temasına uygun olması,
 • Kullanılan aksesuarların tasarımlarla uyumu,

Tasarım Hakları ve Anlaşmazlıkların Çözülme Şekli

 • Yarışmaya katılan her tasarım için “özgünlük” şartı aranacaktır. Tasarımın daha ilkin başka bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
 • Tasarımlar Türk Patent Enstitüsü’nce daha ilkin korunmaya alınmamış ve tescil başvurusu yapılmamış, daha ilkin bir yerde kullanılmamış ya da yayınlanmamış olmalıdır. Jüri Üyeleri tarafınca kopya olduğu anlaşılan tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır. Tasarımın kopya bulunduğunun anlaşılması halinde ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü derhal iade edecektir. Oluşacak her türlü probleminin hukuki yaptırımı ve süreçlerin maddi yaptırımı yarışmacıya ilişik olup, doğabilecek sorunlardan İZFAŞ ve EGSD görevli tutulamaz. Yarışmaya katılan tasarımların emsalsiz olmamasından doğacak yasal sorumluluklar, İZFAŞ ve EGSD’yi ilgilendirmez. Tüm mesuliyet yarışmacıya aittir. Bu şeklinde durumlarda, lüzumlu tespitler sonrasında, yarışmanın ödülü iptal edilerek, kendisine verilenler geri alınacaktır.
 • Fikri iyelik haklarını ihlal eden tasarımlar diskalifiye edilecektir. Üçüncü kişilerin tüm yasal girişimlerinin muhataplığı ve sorumluluğu yarışmacıya aittir. Sunulan proje ile fikri iyelik haklarının ihlal edilmiş olduğu yarışma sonuçlandıktan sonrasında anlaşılsa dahi, ödül geri alınacaktır. İZFAŞ ve EGSD bu mevzuda herhangi bir araştırma yada araştırma yapmayacaktır.
 • Herhangi bir yerde yayımlanmış yada herhangi bir şahıs ya da kuruluşa ilişik tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu durumun yarışmanın sona ermesinden sonrasında anlaşılması hâlinde, verilmiş bir ödül var ise, geri alınacaktır.
 • İZFAŞ ve EGSD yarışmaya katılan eserlerin tamamını; kurumsal kimlik çalışmalarının bir parçası olarak, İZFAŞ ve/yada EGSD’yi temsil edecek yada informasyon, duyuru amaçlı her türlü basılı materyal ve dijital ortamda, medya ve reklam emekleri ile promosyon ürünleri, kırtasiye malzemeleri, antetli kağıt, faks, pankart ve benzeri ortam ve faaliyetlerde kullanıp çoğaltabilecektir. Bu bağlamda, yarışmacılar kazandıkları ödül haricinde herhangi bir telif hakkı talep etmeyecektir. Teslim edilecek her türlü malzemenin devredilebilir tüm fikri iyelik hakları, teslimle beraber İZFAŞ ‘a devredilmiş sayılacaktır.
 • Yarışmacılar yarışmaya katılmakla ve taahhütname (EK1) vermekle, katılım koşullarını harfiyen kabul ettiklerini ve koşulları yerine getirdiklerini kabul ve beyan etmiş sayılırlar.
 • Müracaat formunun yarışmacı tarafınca imzalanmasıyla bu biçim, yarışmacı ve İZFAŞ içinde yapılmış bir antak kalma olarak kabul edilecektir.
 • Dereceye giren finalistler, verilecek ödüller haricinde İZFAŞ, EGSD ve destekleyen öteki kurumlardan hiçbir talepte bulunamazlar. İZFAŞ ve EGSD yarışma ile ilgili destek vermemektedir. Ihtimaller içinde sponsorluk oluşması durumunda yarışmacı bulmuş olduğu sponsor ile iş takibini kendisi elde edecektir.
 • Dereceye giren yarışmacılar İZFAŞ’ın söz mevzusu tasarımları yayımlama, arşivleme, yurt içinde ve haricinde sergileme ve müddetsiz kullanma hakkı bulunduğunu kabul eder. Fikri haklara ilişkin yukarıda yer edinen hükümler saklıdır.
 • Yarışmacılar, bu şartnamenin belirlediği tüm koşulları kabul etmiş sayılırlar.
 • Bu şartnamede belirtilen standart dışındaki ve tamamlanmamış evrakla meydana getirilen ve/yada son teslim tarihinden sonrasında ulaşan başvurular ve tasarımın herhangi bir yerinde sahibini belirten bir işaret bulunan tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • İZFAŞ yarışmayı iptal ve erteleme hakkını saklı meblağ.

Performans Defilesi Yükümlülükleri 

 • Seçilen yarışmacı IF Wedding Fashion 2024 yılı Performans Defilesi için hazırlayacağı koleksiyon paftalarını ve kullanacağı kumaşları fuar tarihinden 6 ay öncesinde İZFAŞ’a sunmakla yükümlüdür.
 • Gelinlik Tasarım Yarışması
 • Seçilen yarışmacı bir sonraki yıl düzenlenecek Performans Defilesi hakkından feragat etmesi durumunda yazılı olarak İZFAŞ’a bildirmekle yükümlüdür.
 • Yarışmacının performans defilesi hakkından feragat etmesi durumunda 2. olarak seçilen yarışmacı isterse bu haktan faydalanabilir. Bu hakkı kullanımı durumunda performans defilesi için verilen tüm haklara haiz olacaktır.
 • Yarışmacı İZFAŞ’ın sağlamış olduğu hizmetler haricinde herhangi bir talebi olması durumunda kendisi karşılayacaktır.
 • İZFAŞ Performans Defilesi kapsamında yarışmacıya dikim hizmeti elde edecektir.
 • İZFAŞ ve EGSD, Performans Defilesi Kumaş Sponsoru bulunması mevzusunda lüzumlu emekleri meydana getirecek, sponsor bulunmaması halinde ilgili mal alımını elde edecektir.
 • Defilede lüzumlu kumaşların tedarik edilmesi için yarışmacı kumaş özelliklerini ve miktarını İZFAŞ ile IF Wedding Fashion 2024 fuarından 6 ay ilkin paylaşmakla yükümlüdür.
 • İZFAŞ Performans Defilesi kapsamında koreografi hizmeti elde edecektir.
 • Seçilen yarışmacı verilecek hizmetler haricinde İZFAŞ, EGSD ve destekleyen öteki kurumlardan hiçbir talepte bulunamazlar. Ihtimaller içinde sponsorluk oluşması durumunda yarışmacı bulmuş olduğu sponsor ile iş takibini elde edecektir.
 • İZFAŞ giyim gösterisi sonrası ürün fotoğraflarını toplumsal mecralarda yayınlama ve web sitelerinde arşiv amaçlı gizleme ve kullanma hakkına haizdir.
 • Yarışmacı, İZFAŞ’ın sunmuş olduğu hizmetler haricinde (kumaş, taş, {özel} üretim ve kesim teknikleri, {özel} taş, {özel} ayakkabı ve üretimleri vb…) şeklinde tasarım için lüzumlu görmüş olduğu malzemeleri kendi temin etmekle yükümlüdür.

Yarışma kontakt

Adres: Zafer Mahallesi 840 Sokak Fuar Alanı No:2 Gaziemir / İZMİR
Telefon: +90 (232) 497 10 00

If Wedding Fashion İzmir 2023 Gelinlik Tasarım Yarışması Ödülleri

Birincilik ödülü: 40.000 + IF WEDDING FASHION İZMİR 2024’de Performans Defilesi Organizasyon Hakkı/ (Ödül İZFAŞ tarafınca verilmektedir.)
İkincilik ödülü: 30.000 (Ödül EGSD tarafınca verilmektedir.)
Üçüncülük ödülü: 20.000 (Ödül İZFAŞ tarafınca verilmektedir.)

Yarışma Takvimi

Yarışma Son Müracaat Zamanı: 15 EYLÜL 2023
Ön Eleme: 29 EYLÜL 2023
Yarı Finalist İlanı: 02 EKİM 2023
Finalist Bilgilendirme Toplantısı: 06 EKİM 2023
Yarı Final: 19 KASIM 2023
Final ve Ödül Töreni: 21 KASIM 2023

If Wedding Fashion İzmir 2023 Gelinlik Tasarım Yarışması Detaylı Data ve Müracaat için: https://ifwedding.izfas.com.tr/tasarim-yarismalari-tasarim-yarismalari-tr

If Wedding Fashion İzmir 2023 Gelinlik Tasarım...-2023

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

SteelPRO Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması 2023-2023

HIZLI YORUM YAP