>

İkiz Üçüz Doğumda Memurun Doğum Analık İzni 2020

İkiz Üçüz Doğumda Memurun Doğum Analık İzni

 

İkiz Üçüz Doğumda Memurun Doğum Analık İzni 2020
 

657 sayılı kanuna tabii olarak olarak çalışan hanım memurların doğum yapması halinde ilgili kanunun 104. maddesinde yer edinen düzenlemelere gore analık izni kullanma hakları bulunmaktadır.

Memurun Analık İzin Süresi Ne Kadar dır?

Bayan memurların doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonrasında ise 8 hafta olmak suretiyle toplamda 16 hafta analık izin hakları bulunmaktadır.Bayan işgören beklenen doğum tarihinden önce doktor raporu almak şartı ile nihayet üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir.Doğum öncesi kullanılmayan bu analık izin hakları ise doğum sonrası döneme aktarılır.

İkiz Üçüz v.b Çoğul Gebeliklerde Analık İzni Ne Kadardır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 104’üncü maddesinin (A) bendinde yer edinen  “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonrasında sekiz hafta olmak suretiyle toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir.” hükmünden sonrasında ikiz üçüz v.b şekilde çoğul gebelik durumlarına ilişkin analık izin süresinin ne olduğu açıklanmıştır.İlgili açıklamaya gore tekil doğumda toplam 16 hafta olan analık izin süresi çoğul gebelikte doğum öncesi döneme eklenecek 2 hafta ile 18 haftaya çıkmaktadır.

Buna gore Çoğul gebelik durumunda hanım Memur  10 hafta Doğum Öncesinde 8 Hafta Doğum Sonrasında olmak suretiyle toplamda 18 hafta analık izni kullanma hakkına haizdir.

Çoğul Gebeliklerde Doğum Sonrası Döneme Aktarılacak Analık İzni Ne Kadardır?

Memurun bir tek doktor raporuna dayanarak doğumdan önce Kurumunda fiilen çalmış olduğu süreler  doğum sonrası analık izni süresine eklenecektir. Sağlık durumunun çalışmaya uygun bulunduğunu doktor raporu ile belgelendirmeden bu süre içinde Kurumunda çalışmaya devam eden memurun fiilen çalmış olduğu süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenmeyecektir. Memur beklenen doğum tarihinden önce en fazla üç haftaya kadar emek vermesi mümkün olduğundan ve çoğul ikiz üçüz gebelikte doğum öncesi analık izni 10 hafta olduğundan ikiz üçüz çoçuğa hamile olan memurların en fazla 7 haftalık doğum izinleri doğum sonrasına aktarılabilir.

 

Kaynak Mevzuat

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KPSS A da hangi kurum için hangi alan soruların… 2020

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat