2 3
a

İlkyaz Genç Yazarlar 2023 Kısa Öykü Başvurusu ve Şiir Başvurusu 2023

İlkyaz Genç Yazarlar 2023 Kısa Öykü Başvurusu ve Şiir Başvurusu

İlkyaz Genç Yazarlar 2023 Kısa Öykü Başvurusu ve Şiir Başvurusu

Mühim: Sevgili genç yazarlar. İlkyaz bir yarışma değildir, internasyonal bağlantıları olan bir genç yazarlar ailesidir. Bundan dolayı lütfen çalışmalarınızı “yarışma” notuyla değil “İlkyaz Genç Yazarlar Kısa Öykü Başvurusu” ya da “İlkyaz Genç Yazarlar Şiir Başvurusu” başlığıyla ilkyaz2018@gmail.com e-posta adresine biyografinizle beraber iletiniz.

PEN International Internasyonal Yazarlar Birliği’nin desteğiyle gösterim hayatına başlamış olan İlkyaz Platformu Türkiye’den 35 yaş altı genç yazar ve şairlere çağrıda bulunuyor. Proje kapsamında her üç ayda bir seçilen 3 (üç) genç yazarın kısa eserleri (şiir yada kısa öykü) İlkyaz tarafınca ilkin İngilizceye, arkasından o ay iş birliği meydana getirilen PEN Merkezine gore değişen ikinci bir dile çevriliyor. Böylece genç yazar ve kısa eserinin internasyonal düzeyde tanıtımının yapılması da sağlanıyor.

Ne şekilde Başvuracaksınız?

Kurucusu ve gösterim yönetmeni Ege Dündar, yöneticisi Irmak Ertaş olan, Danışma Kurulu ise Halil Gediz ve Özge Sargın isimlerinden oluşan İlkyaz’a ilkyaz2018@gmail.com e-posta adresi üstünden isim, soy isim ve yaşınızla beraber yazılarınızı ulaştırarak müracaat sağlayabilirsiniz. Piyasaya çıkan yazıların ve öteki kazanımların basılmasının ve bununla beraber etkinliklerde de tanıtılmasının düşündüğü platformda, ek olarak yazısı kabul edilen yazarlara honorarium adı altında 50 euroluk bir ödeme de yapılıyor. Detaylı data için:

İlkyaz Nedir?

Önceki aylarda ne oldu? 2018’in Aralık ayında bu işbirliğine Norveç PEN merkezi öncülük etmişti. Ocak ayı için aynı görevi PEN Almanya merkezi üstlendi, Şubat’ta işbirliğimiz Belçika/Flemen PEN ile devam etti. Mart ayı yazıları için aynı görevi PEN Fransız Merkezi üstlendi ve bir ay süresince okurlarına ve üyelerine genç yazarlarımızı Fransızca’da tanıttı. Nisan ayı yazılarını tanıtma görevi ise PEN Cenup Afrika’daydı. Mayıs ayında yazarlarımızı İskoçya’da, İskoç PEN ile tanıtıldı. Haziran ayı yazarlarımızın yazıları ise Katalan PEN merkezinin dinlence olması ve ağır siyasal gelişmelerden süregelen yoğunluğu sebebiyle Katalunya’da Ekim ayında yayımlandı. Temmuz yazılarımız ve yazarlarımızın sınır ötesi seslerini yükseltmek için ortaklığımız PEN Moskova Merkezi ile yapılmış oldu. Ağustos’ta PEN Kanada, Eylül’de PEN Venezuela, Ekim yazıları içinse PEN Hırvatistan ile çalıştıktan sonrasında Kasım ayı eserleri için partnerimiz Galler PEN, Aralık eserleri içinse PEN Danimarka oldu! Ocak ayında ise yazarlarımızın eserleri İngilizcenin yanında Belarusçaya da çevrilerek Belarus PEN Merkezi tarafınca tanıtılmıştı.

İKİNCİ YILIMIZ VE ÖNÜMÜZDEKİLER

Türkiye’de genç edebiyatı yüceltmek adına toplamda hem 15 hem 35 yaşın altına uzanan 163 genç yazara yer açtık, 85 yazarın İngilizceye çevirisini gerçekleştirdik, değişik ülkelerdeki 14 PEN Merkezi ile tercüme ve gösterim işbirliğimiz yardımıyla yazarlarımızı geniş bir dil ve okur kitlesine ulaştırarak 124 değişik ülkeden insana ulaştık.

Okur sayımız ayda averaj 5.6 bin kişiye ulaştı! Dünyadan ve Türkiye’den önde gelen 20 yazardan gençlere kitap önerileri topladık, edebiyat tarihinde yer edinmiş 21 usta yazarın “İlkyaz’ılarından” dosyalarla örnekler verdik.

Tüm bu tarz şeyleri yaparken de sıkı dostlar kazanarak, gittikçe genişleyen bir genç yazar ailesinin temellerini attık. Dünyanın topluca hazin zorluklardan geçmiş olduğu bu zamanlarda önümüzdeki yıl içinde yazarlarımızın karşı karşıya olmasa da sanal ortamda birbirleriyle buluşabilecekleri alanlar yaratmaya, genç edebiyatı yüceltmeye ve İlkyaz’ın gösterdiği bu başarıyı büyütmek adına çalışmaya devam edeceğiz.

PEN, kuşkusuz ki 100 senelik tarihinde dünyanın en geniş edebiyat ağlarından birini oluşturmayı başardı ve bugün sağlam bir halde ayakta tutuyor. Böylesi bir proje için onların desteğini alabilmek bizim için bir onur, bunun için minnettarız. Bu başarıyı mümkün kılan destekçilerimiz Internasyonal PEN, PEN Türkiye ve PEN Norveç’e, canla başla çalışan sınırı olan takımımıza (Irmak Ertaş, Halil Gediz, Özge Sargın ve Berkan Yüceer) katkıda bulunan tüm yazarlarımıza, ilgi gösteren tüm okurlarımıza, sitemizi tasarlayan Alkamanas’a ve 14 ülkedeki PEN partnerimize bizlere yer açtıkları için gönülden teşekkür ediyoruz! Ümit ederim önünü açtığımız bu genç yazar beraberliğini katkılarınızla kollayıp, yeşerteceğiz. Yazılarınızı ve düşüncelerinizi heyecanla bekliyoruz. İlkyaz’a hoş geldiniz!

????️ Yarışmanın son müracaat zamanı: 31 Aralık 2023

İlkyaz Genç Yazarlar 2023 Kısa Öykü Başvurusu ve Şiir Başvurusu-2023

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2. Süreyya Ağaoğlu Makale Yarışması 2023

HIZLI YORUM YAP