2 3
a

İzmir’e Renk Ol Uluslararası İllüstrasyon Yarışması-2023

İzmir’e Renk Ol Uluslararası İllüstrasyon Yarışması

İzmir’e Renk Ol Internasyonal İllüstrasyon Yarışması

Yarışma Amacı ve Mevzusu

Yarışmanın mevzusu ve amacı İzmir’in “Farklı olan şeylerle Uyum” temasıyla gündeme gelmesi ve daha sık konuşulmasını sağlamak amacına yönelik olarak, İzmir’in simgesi Saat Kulesi özelinde tanıtıcı, anlaşılabilir, emsalsiz, güzel duyu, akılda kalıcı bir halde “Görsel Tasarım” yapılması ve topluma aktarılmasıdır. Temmuz 2023 ve 19 Kasım 2023 içinde her insanın katılımına açıktır. Ulusal ve internasyonal fark gözetmeksizin bireysel yada toplu olarak hepimiz yarışabilir.

İZMİR SAAT KULESİ siluetinden başlayarak yaratın: yürekli, orijinal ve emsalsiz olun! Çalışmanız sizi ve illüstrasyon tutkunuzdan yansıtsın. Risk almaktan ve dünyaya eşi olmayan kabiliyetinizi göstermekten korkmayın!

“Farklı olan şeylerle Uyum” teması ile Saat Kulesinin silueti üstünde yapılacak çalışmalarda teknik yönden (Grafk, İllüstrasyon, karikatür, fotoğraf, çizim, sketch vb.) sınırlama yoktur, sadece genel ahlaka aykırı içeriğe haiz yada herhangi bir siyasal yada dini görüşle bağdaştırılabilecek tasarımlar değerlendirilmeye alınmazlar. Seçici Kurulun değerlendirmesine alınacak tasarımların seçiminde İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İzmir Planlama Ajansı yetkili ve mesuldür.

Yarışmanın Türü ve Şekli

Yarışma, 4734 sayılı kamu İhale kanununun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ’Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Kent ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak; İZPA tarafınca özgür, internasyonal ve tek aşamalı bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır. Yarışma Dünya genelinde her insana açıktır. Yarışmaya kayıt ve katılım parasızdır. Yarışma süresi ve işleyişi dijital ortamda gerçekleşecektir. Ödüle ve sergilenmeye kıymet görülen eserler, beizmir.org web sayfasında yayınlanacaktır.

Yarışma Dokümanının Temini

Yarışma şartnamesi, ülke çapında İZPA tarafınca belirlenecek kurum ve kuruluşlara bedelsiz olarak gönderilmekte olup yarışma şartnamesi ve saat kulesi silueti https://beizmir.org/gerekli-dokumanlar web sayfasından temin edilebilmektedir.

Katılım ve Değerlendirme Esasları

 • Yarışma yurtiçi ve yurtdışından dileyen her insanın katılımına açıktır. Bireysel ve grup olarak katılımına açık olan (Ödül alınması halinde gruptan yalnızca bir kişiye ödeme yapılır) yarışmaya 18 yaşından küçükler katılamaz.
 • Sunulan saat kulesi illüstrasyon önerileri yayınlanmamış ve orijinal olmalıdır.
 • Saat Kulesi illüstrasyon önerileri herhangi bir dijital, vektör, px yada manuel teknikte (kağıt / karton üstüne) yapılabilir, (kolaj, fotoğraf yada üç boyutlu nesneler) hemen sonra taranmalı, fotoğrafanmalı ve / yada sayısallaştırılmalıdır.
 • Yarışmaya en fazla üç (3) tasarım ile katılabilirsiniz. Ekte sunulan İzmir Saat Kulesi Silueti formu çalışmanın temeli olarak kabul edilmelidir. Öteki saat kuleleri ile karıştırılamaz, saat kulesinin şeklinin temel silueti https://beizmir.org/gerekli-dokumanlar adresinde de mevcuttur.
 • Sunulan saat kulesi önerileri; ekte verilen temel siluet referans alınarak, meydana getirilen çalışmanın siluet dışına taşıp taşmayacağı mevzusunda tamamen serbesttir, herhangi bir engelleme yoktur.
 • Seçici Kurul emek harcamaları değerlendirirken a) Çalışmanın özgünlüğü ve yaratıcılığı; b) Çalışmanın değişik kontakt materyallerinde uyarlanabilirliği dikkate alınacaktır.
 • Tasarımlarda renk, fon ve teknik yönünden herhangi bir engelleme yoktur. Tasarımları değişik ürünlerde (burada belirtilenlerle sınırı olan olmamak suretiyle her türlü basılı materyal, rozet, maskot, anahtarlık, afş, billboard, tişört, hediyelik eşya, promosyon ürünleri vb. şeklinde) uygulanabilecek şekilde tasarlanmalıdır.
 • Tasarımlar elle çizilmiş yada taslak olarak siteye yüklenmiş şekilde kabul edilmez. Tasarımlar vektörel formatta RGB yada CMYK renk modunda, en fazla (A3) 29,7cm x 42cm boyutlarında Adobe İllustrator, Photoshop vb. şeklinde benzeri programlarından biri ile hazırlanmış, her tasarımın 72 PPI çözünürlükteki JPEG, PDF, PNG versiyonu https://beizmir.org/basvuru adresindeki uygulama vasıtasıyla yüklenmelidir. Eklenen tasarımlar maksimum 4MB’dan büyük olmaması gerekmektedir. Jüri seçimi sonucu ödül alması durumunda, çalışmanın yüksek çözünürlüğünde olan (300 PPI) ve 29,7 santimetre (1:1 ölçek) boyutlarında sanatçıdan talep edilecektir.
 • Yarışmaya sunulan tasarımların emsalsiz olması gerekmektedir. Katılımcılar sundukları tasarımların kendilerine ilişik bulunduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Tasarımların daha ilkin başka yarışmalarda ödül almamış ve/yada yayımlanmamış olması gerekmektedir. Tespiti halinde verilen ödül geri talep edilecektir.

Yarışma Aşamaları

Aşama 1: Eserlerin alınması ve şartname kriterlerine uygunluğunun değerlendirmesi. Aşama 2: Sergileme ve ödüle layık olanlar ile şehir içinde sergilenmek suretiyle çalışmaların seçilmesi.

Aşama 3: Sonuçlar, E-Posta ve / yada telefon görüşmeleri kanalıyla kontakt oluşturmak. Aşama 4: Neticeleri https://beizmir.org/ web sitesi, Beizmir (Feysbuk), Beizmirorg (Instagram, Twitter) sayfalarında duyurmak.

 • Katılımcılar yarışma ile ilgili tüm sorularını yazılı olarak info@beizmir.org E-Posta adresine iletebilirler. Cevaplar yazılı olarak verilecektir. E-Posta ile verilen cevaplar da yazılı yanıt yerine geçecektir. Ek olarak web sayfasında yer edinen sıkça sorulan sorular sayfasında da cevaplar bulabilirler.
 • Yarışmaya katılacak tasarımların daha ilkin tescil edilmemiş ve tescil için başvurusu yapılmamış olması gerekmektedir. Tasarımların tescil başvurusu hakkı İZDOĞA AŞ’ye ilişik olacaktır.
 • Sergiye seçilen 20 Yapıt İzmir ve ilçeleri genelinde sergilenecektir.
 • Katılımcılar bu şartnamede belirtilen ödüller haricinde herhangi bir ödül yada ücret talep edemezler. Yarışmaya katılmak ve eserlerini göndermekle tüm koşulları ve Seçici Kurul kararlarının tamamını kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Müracaat Şekli ve Süreci

 • Tasarımlar online olarak kabul edilecektir. beizmir.org adresinden en geç 19 Kasım 2023 tarihinde saat 17:30’a (TSİ) kadar yüklenmiş olmalıdır.
 • Tasarımlarını beizmir.org adresindeki internet sayfasına sistemsel arıza yada herhangi bir nedenle yükleyemeyenler gerekirse info@beizmir.org e-mail adresine gönderilebilir.

Yarışma Seçici Kurulu

 • Gürcan Özkan – Karikatürist, illustratör
 • Ömer Durmaz – İletişim Tasarımcısı, Akademisyen
 • Sedat Girgin – Ressam, illüstratör
 • İlker Türe – İllustratör, Grafker
 • Ömer Çam – Karikatürist, Grafİker
 • Tarık Tolunay – Kentçizer
 • Betül Çeçen – İllustratör, Grafker
 • Sevda Firar etti – İllustratör, Akademisyen

İzmir’e Renk Ol Internasyonal İllüstrasyon Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 30.000 ₺
İkincilik Ödülü: 25.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 20.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 5.000 ₺ (3 Tane)
Sergileme: 2.000 ₺ (En fazla 20 tane)

Yarışma Takvimi

Son Müracaat Zamanı: 19 KASIM 2023 Saat: 17.30

Netice Izahat Zamanı: 8 ARALIK 2023

İzmir’e Renk Ol Internasyonal İllüstrasyon Yarışması Detaylı Data ve Müracaat için: https://beizmir.org/yarisma-kapsami

İzmir’e Renk Ol Uluslararası İllüstrasyon Yarışması-2023

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2023-2023

HIZLI YORUM YAP