>

LGS (Merkezi Sınav) tercih başvuruları yarın başlıyorBAŞLIYOR LGS (Merkezi Sınav) tercih başvuruları yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 LGS (Merkezi Sınav) tercih ve yerleştirme kılavuzunu meb.gov.tr adresinde yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk kez 2019’da oluşturduğu ve öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla hazırladığı yüzdelik dilimlerine nazaran tercih robotunu güncelledi.

Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de diyar düzeyinde mektep listelerini ve okullarla ilgili detaylı detayları görebiliyor. Robotta mektep türleri, il, ilçe ve 2019 yıllına ilişkin yüzdelik dilimlerine nazaran arama yapılabiliyor.

Merkezi yerleştirmede öncelik

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, özel program ve proje tatbik eden eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi imtihan puanı üstünlüğüne nazaran yapılacak.

MEB, bu sene merkezi sınavla öğrenci alan okullara yönelik tercih sayısını 5’ten 10’a çıkarttı.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi imtihan puanının eşitliği halinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık meydana getirilen gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum evveliyatına nazaran yaşı ufak olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Bütün öğrenciler mahalli yerleştirme tercihi meydana getirecek

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere nazaran oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, mektep başarı puanları ve devam-devamsızlık benzer biçimde kriterler göz önünde tutularak yapılacak.

Sınava giren ve merkezi imtihan puanına haiz olan öğrenciler iç bütün öğrenciler mahalli yerleştirme ile öğrenci alan mektep tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  MEB Şube Müdürlüğü Sözlü Imtihan Puanları Tartışma Yarattı

Özel ortaöğretim kurumlarına ve kabiliyet imtihanı ile öğrenci alan okullara kati kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacak.

Öğrenciler, merkezi imtihan puanı ile öğrenci alan okullar, mahalli yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak suretiyle üç grupta tercih yapabilecek.

Merkezi sınava girmeyen öğrenciler ise mahalli yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak suretiyle iki grupta tercih yapabilecek.

İlk ekran mahalli yerleştirme için açılacak

Öğrenciler, ilk olarak mahalli yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en çok 5 mektep tercihi gerçekleştirebilecek.

Tercihlerde, aynı mektep türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en çok 3 mektep seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en çok 10 mektep; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en çok 5 mektep olmak suretiyle toplamda 20 mektep tercihinde bulunabilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranındaki “yeşil” renk öğrenci için ikamet adresinin bulunmuş olduğu kayıt alanındaki okulları; “mavi” renk komşu kayıt alanında yer edinen okulları; “al” renk ise il içindeki başka kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını tanım edecek.

Nakiller iki dönem sürecek

Geçen yılki LGS (Merkezi Sınav) yerleştirmelerinde iki dönemde meydana getirilen yerleştirmeye temel nakiller, bu sene da iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezi imtihan puanı ile öğrenci alan okullar için en çok 3, mahalli yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en çok 3, pansiyonlu okullar için de en çok 3 mektep tercihi yapılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  #Sınav #DGS'ye 390 bine yakın aday katılacak

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye temel atama tercih dönemlerinde kayıt alanından mektep ve değişik tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye temel atama tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en çok 3 mektep tercihinde bulunabilecek.

Yapılan tercihlerde aynı mektep türünden en çok 2 mektep seçilebilecek.

Sonuçlar 10 Ağustos’ta açıklanacak

Bakanlığın takvimine nazaran, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, kabiliyet sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları 16 Temmuz’da başlamış olacak ve 29 Temmuz’da tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

Yerleştirme neticeleri, 10 Ağustos 2020 tarihinde “http://www.meb.gov.tr” adresinden duyuru edilecek.  Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber.net'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.net'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.