>

Lise için LGS (Merkezi Sınav) tercihleri bugün başlıyorBAŞLIYOR Lise için LGS (Merkezi Sınav) tercihleri  bugün başlıyor

LGS (Merkezi Sınav) tercih işlemleri 20-29 Temmuz tarihleri içinde e Okul üstünden yapılabilecek. Online ortamda gerçekleştirilecek olan LGS (Merkezi Sınav) tercihleri mektep müdürlüklerinin onayı olmadan işleme konulmayacak. Peki, LGS (Merkezi Sınav) tercihleri nasıl ne şekilde yapılır? Merak edilen bütün detaylar haberimizde.

LGS (Merkezi Sınav) TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

LGS (Merkezi Sınav) tercih kılavuzunun erişime açılmasıyla heyecanlı maratonun da startı verilmiş oldu. Lise tercihi meydana getirecek öğrenciler evvel LGS (Merkezi Sınav)’de ter döktüler. Geçtiğimiz sene adaylar, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en çok beş, ‘Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en çok beş, ‘Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranından da en çok beş olmak suretiyle toplamda 15 lise tercihinde bulunabildiler. Tercihler, öğrenci ve velisi tarafınca e-Okul üstünden yada herhangi bir ortaokul, imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabildi. Tercihler, ne olursa olsun ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatıldı.

TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde piyasaya sürülen tercih listelerine gore, öğrenci velisi tarafınca 20-29 Temmuz 2020 (17.00’ye kadar) tarihleri içinde yapılacaktır.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2019-2020 eğitim ve öğretim senesinde ortaokul yada imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını başarıyla tamamlamış yada geçici eğitim merkezlerinden ya da Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; mahalli yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna gore il/ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, mektep başarı puanları ve devamdevamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr web adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme neticeleri 10 Ağustos 2020 tarihinde duyuru edilecektir.Haber Kaynağı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ÖSYM GİS : 1 yeni sınav görevi
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber.net'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.net'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.