>
  • MEBhaber.net
  • Sınavlar
  • MEB, LGS (Merkezi Sınav) için EBA üstünden tercih danışmanlığı meydana getirecek

MEB, LGS (Merkezi Sınav) için EBA üstünden tercih danışmanlığı meydana getirecekDANIŞMANLIĞI MEB, LGS (Merkezi Sınav) için EBA üstünden tercih danışmanlığı meydana getirecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS (Merkezi Sınav)) kapsamında merkezi imtihan, mahalli ve pansiyonlu mektep yerleştirme sürecine katılacak öğrenciler için yarından başlayarak Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üstünden online tercih danışmanlığı hizmeti başlatılacağını belirterek, “Bu hizmet, diri sınıfların yapıldığı dijital platformlar üstünden gerçekleştirilecek.” dedi.

Selçuk, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, LGS (Merkezi Sınav) kapsamındaki merkezi imtihan sonuçlarının açıklanmasının arkasından merkezi imtihan, mahalli yerleştirme ya da pansiyonlu okullar arasından hangi liseyi tercih edeceğine dair soruları bulunan aileler ve öğrenciler için tercih danışmanlığı hizmetini başlatacaklarını açıkladı.

Bu süreçte, her sene olduğu benzer biçimde bu sene da tercih danışmanlığı hizmeti ile öğrencilerin alaka, kıymet ve kabiliyetleri doğrultusunda en uygun üst öğretim kurumlarına yerleşmelerine katkı vermeyi amaçladıklarını dile getiren Selçuk, şu detayları verdi:

“Kurulan tercih danışmanlığı birimlerimiz öğrencilere EBA üstünden online tercih danışmanlığı hizmeti verecek. Bu hizmet, diri sınıfların yapıldığı dijital platformlar üstünden gerçekleştirilecek. Rehberlik ve araştırma merkezlerimizde (RAM) kurulan tercih danışmanlığı birimlerimizce de internete erişimi olmayan LGS (Merkezi Sınav) tercihinde bulunacak öğrencilerimize telefonla tercih danışmanlığı hizmeti verilecek. Öğrencilerimizin 20-29 Temmuz tarihleri içinde tercih danışmanlığı hizmetini ne vakit alacakları mevzusunda, mektep müdürlükleri öğrencilerimizi bilgilendirecek. Öğrencilerimizi ve velilerinizi tercih danışmanlığı hizmetinden yararlanmaya çağrı ediyoruz.”

– 13 binin üstünde rehber öğretmen vazife alacak

Bakan Selçuk, tercih danışmanlığı hizmeti için rehber öğretmenlerin yarından başlayarak vazife alacağına değinerek, “Bu süreçte ortalama 13 binin üstünde rehber öğretmenimiz, EBA üstünden öğrencilerimize online danışmanlık meydana getirecek. Öğretmenlerimiz, EBA üstünden vazife alacakları sınıftaki öğrencilerle yarın sabahtan başlayarak iletişime geçecek.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yükseköğretim Kurumları Imtihanı’nın (YKS) açıklanmasının arkasından da sınava katılan öğrencilere tekrar rehber öğretmenler tarafınca tercih danışmanlığı hizmetinin başlatılacağını sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  #Sınav #Ambulansı bekledi. Gelmeyince, KPSS'ye giremedi

Bakanlıkça, LGS (Merkezi Sınav) kapsamındaki merkezi imtihan sonuçlarının açıklanmasının arkasından tercih süreci yarından başlayarak 29 Temmuz’a kadar sürecek.Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber.net'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.net'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.