>

MEB’den LGS (Merkezi Sınav) ve YKS’ye girenlere ‘danışmanlık’…

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS (Merkezi Sınav)) kapsamında uygulanan merkezi imtihan ile Yükseköğretim Kurumları Imtihanı’na (YKS) katılan öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti sunulacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, küçüklere netice odaklılık yerine süreç odaklı olmanın öğretilmesi icap ettiğini belirterek aslına bakarsak en büyük ödülün, yolculuğun kendisi olduğuna dikkati çekti.

Geçen günlerde LGS (Merkezi Sınav) merkezi imtihanı ve YKS’nin yapıldığını anımsatan Selçuk, şunları kaydetti:

“Bu sınavların neticeleri ve tercih aşamalarında çocuklarımızla birlikteliğimize devam ediyoruz. Bakanlığımıza bağlı resmi okullarımız ile Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimizde ‘tercih danışmanlığı birimleri’ kuruyoruz. Bu birimlerde, LGS (Merkezi Sınav) ile YKS’ye katılan öğrencilerimize tercih danışmanlığı hizmeti vereceğiz. Tercih danışmanlığı birimlerimiz, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üstünden hizmet verecek. Mezun durumda olan ya da web erişimi bulunmayan öğrencilerimize, koordinasyon kurullarının planlaması doğrultusunda RAM’lar (Rehberlik ve Araştırma Merkezi) tarafınca tercih danışmanlığı hizmeti verilecek. Biz bu rehberlik süreciyle, ailelerimizin koşulları da dikkate alınarak evlatlarımızın bir üst tahsil kurumuna yerleştirilmesinde her bir öğrenci için en sıhhatli ve doğru kararın verilmesine katkı sunmayı amaçlıyoruz.”

Tercih Danışmanlığı Birimlerinin kurulmasına ilişkin rehber, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün web sitesinde yayımlandı. Buna bakılırsa, birimler vasıtasıyla, öğrencilere alaka, kıymet ve kabiliyetleri doğrultusunda bir üst tahsil kurumuna geçiş sürecinde rehberlik edilecek. Öğrenci ve velilere, karar verme sürecinde ihtiyaç duyulan rehberlik hizmetleri verilecek. Birimlerin çalışma takvimi ondan sonra açıklanacak.Haber Kaynağı

İLGİLİ HABER OKU:  #Sınav #Auzef Mezuniyet İşlemleri Süreci #istanbulüniversitesi #auzef
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

LİSE VE ÜNİVERSİTE SINAVLARINA GİREN ÖĞRENCİLERE “TERCİH DANIŞMANLIĞI” DESTEĞİ

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
MEBhaber.net'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.net'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.