şişli eskort - izmir eskort

>

Memur Hastalık İznini Memuriyet Mahalli Haricinde … 2020

Memur Hastalık İznini Memuriyet Mahalli Dışında Geçirebilir mi?

 

Memur Hastalık İznini Memuriyet Mahalli Haricinde … 2020




 

Memurların hastalanmaları halinde sağlık raporu alarak hastalık izni kullanma hakları bulunmaktadır. Memurların hastalık iznini memuriyet mahalli haricinde geçirmek istediklerinde bu hususta mevzuat olarak bir engel olup olmadığı memurlar içinde merak mevzusu olmaktadır.

Memur olarak görev yapmakta olanların hastalık izinlerinde sağlık kurum ve kuruluşlarından alacakları sağlık raporlarına istinaden kullanacakları hastalık izinlerine ilişkin düzenleme Devlet Memurları Kanununun 105. maddesinde yapılmış mevzuya ilişkin olarak detaylı düzenleme  Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikle yapılmıştır.İlgili kanun maddesi ve yönetmelik hükümlerine bakıldığında ise hastalık izni alan memurların hastalık izinlerini nerede geçireceğine ilişkin bir yargı yer almamaktadır.Bu nedenle hastalık izni alan memurların  hastalık iznini memuriyet mahallinde yada memuriyet mahalli haricinde geçirmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.Devlet Personel Başkanlığınca 22.01.2013 tarih ve 497 sayılı {{yazı}} ile verilen görüşte bu yöndedir.Devlet personel başkanlığının ilgili görüşü yazımız ekinde yer almıştır.

ÖZET: Memuriyet mahallinden alınmış hastalık rapor emekleri sonucunda memura verilen hastalık izinlerinin memuriyet mahalli haricinde kullanılıp kullanılmayacağı hk. (22.01.2013-497)
Genel Müdürlüğünüz emrinde görev oluşturan işgören ve 399 sayılı KHK’ya tabii olarak sözleşmeli personelin memuriyet mahallinden almış oldukları hastalık rapor emekleri sonucunda verilen hastalık izinlerini memuriyet mahalli haricinde kullanıp kullanamayacakları mevzusunda görüş talep eden ilgi {{yazı}} incelenmiştir.
Bilindiği suretiyle, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin “Hastalık ve doğum izni” başlıklı 9 uncu maddesinde; “Sözleşmeli personelin hastalık izinleri ile ücretli yada parasız doğum izinleri ile ilgili kadroları ekli 1 sayılı cetvelde gösterilen personelin tabii olarak olduğu hükümler uygulanır. ” hükmüne yer verilmiştir.
Bu itibarla, gerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda gerekse de mezkur Kanunun 105 inci maddesine dayalı olarak çıkarılan Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te memuriyet mahallinden usulüne uygun olarak alınmış hastalık rapor emekleri sonucunda verilen hastalık izinlerinin memuriyet mahalli haricinde kullanılamayacağına dair bir düzenleme bulunmadığından söz mevzusu personelin hastalık izinlerini memuriyet mahalli haricinde kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Kaynak Mevzuat

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Memurun Refakat İzni Hakkında Bilinmesi Gerekenl… 2020

HIZLI YORUM YAP

MEBhaber.NET'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.NET'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

küçükçekmece araç kiralama eyüp evden eve nakliyat