h Dolar 7,2437 %-2.49
h Euro 8,7298 %-2.49
h BIST100 1.505,92 %2.35
a İkindi Vakti 16:28
İstanbul
  • Adana
  • Adıyaman
  • Afyonkarahisar
  • Ağrı
  • Amasya
  • Ankara
  • Antalya
  • Artvin
  • Aydın
  • Balıkesir
  • Bilecik
  • Bingöl
  • Bitlis
  • Bolu
  • Burdur
  • Bursa
  • Çanakkale
  • Çankırı
  • Çorum
  • Denizli
  • Diyarbakır
  • Edirne
  • Elazığ
  • Erzincan
  • Erzurum
  • Eskişehir
  • Gaziantep
  • Giresun
  • Gümüşhane
  • Hakkâri
  • Hatay
  • Isparta
  • Mersin
  • istanbul
  • izmir
  • Kars
  • Kastamonu
  • Kayseri
  • Kırklareli
  • Kırşehir
  • Kocaeli
  • Konya
  • Kütahya
  • Malatya
  • Manisa
  • Kahramanmaraş
  • Mardin
  • Muğla
  • Muş
  • Nevşehir
  • Niğde
  • Ordu
  • Rize
  • Sakarya
  • Samsun
  • Siirt
  • Sinop
  • Sivas
  • Tekirdağ
  • Tokat
  • Trabzon
  • Tunceli
  • Şanlıurfa
  • Uşak
  • Van
  • Yozgat
  • Zonguldak
  • Aksaray
  • Bayburt
  • Karaman
  • Kırıkkale
  • Batman
  • Şırnak
  • Bartın
  • Ardahan
  • Iğdır
  • Yalova
  • Karabük
  • Kilis
  • Osmaniye
  • Düzce
a
X

Memura anne ve babasının ölmesi halinde ölüm uçurum… 2021

Memura anne ve babasının ölmesi halinde ölüm yardımı yapılır mı?

Memura anne ve babasının ölmesi halinde ölüm uçurum… 2021

Bilindiği suretiyle devlet memuru olarak vazife yapanların kendilerinin vefat etmesi durumunda kanunda sayılan yakınlarına yada memurun yakınlarının ölmesi halinde memura ölüm yardımı ödemesi yapılmaktadır.Ölüm yardımı ödeneği ile ilgili olarak  dört gözle beklenen hususlardan biriside memurun anne ,baba yada kardeş benzer biçimde yakınlarının ölmesi halinde memurun ölüm yardımı ödeneğinden faydalanıp faydalanmayacağı hususundadır.

Memurun ebeveyn ve kardeşlerinin ölmesi halinde memura ölüm yardımı ödeneği verilip verilmeyeceğini mevzuat hükümleri doğrultusunda açıklayalım.

Memur Hangi Yakınlarının Ölümü Halinde Ölüm Yardımı Alır?

Devlet Memurları kanununun 208. maddesine bakılırsa

-Devlet memurunun  memur (işgören) olmayan eşi ile aile yardımı ödeneğine müstehak evladı öldüğü takdirde memura

– Memurun ölümü halinde  ise memurun sağlığında ölüm yardımı ödeneğinin kime ödeneceğini bildirmiş ise ona ,memur (işgören) her hangi bir bildirim yapmamış ise memurun  eşine ve çocuklarına,

-Ölen memurun eşi ve evladı bulunmuyorsa memurun anne  ve babasına, bunlar da yoksa memurun kardeşlerine  ölüm yardımı ödeneği verilir.

Yukarıda yer edinen mevzuat hükümlerinden de anlaşılacağı suretiyle memurun anne ve babasının ölmesi halinde memura ölüm yardımı ödeneği ödenmesi mümkün değildir.

Ancak memurun kendisinin ölmesi ve memurun bekar olması durumunda eş ve çocuğunun olmaması durumunda memurun ölümünden dolayı ödenecek olan ölüm yardımı memurun ebeveyn yada kardeşine ödenir.

Kaynak Mevzuatinyeri.com

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

EK DERS ÜCRETİNİN 2021 YILINDAKİ MİKTARI

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.