>

Sehiv Secdesi nedir, nasıl yapılır, lüzum getiren hallar nelerdir?

Sehiv Secdesi, namazın kusurlu olması hâlinde, bu eksikliği düzeltmek maksadı ile namazın sonucunda yani son oturuşta (Tahıyyat okuduktan sonra) uygulanan secdedir. Kusur genelde namazda farzın te’hiri, vâciblerden birinin unutularak yapılmaması (terki), ya da sonraya bırakılması (te’hiri), ya da da zamankinden evvel yapılması (takdimi) amacıyla meydana çıkar. Namaz içersinde bu yanlışlıklar hatırlanırsa namaz sonucunda sehiv secdesi yapılır. Sehiv secdeleri vâcibdir.

Sehiv Secdesi Nedir ?

Sehiv Secdesi, namazın kusurlu olması hâlinde, bu eksikliği düzeltmek maksadı ile namazın sonucunda yani son oturuşta (Tahıyyat okuduktan sonra) uygulanan secdedir. Kusur genelde namazda farzın te’hiri, vâciblerden birinin unutularak yapılmaması (terki), ya da sonraya bırakılması (te’hiri), ya da da zamankinden evvel yapılması (takdimi) amacıyla meydana çıkar. Namaz içersinde bu yanlışlıklar hatırlanırsa namaz sonucunda sehiv secdesi yapılır. Sehiv secdeleri vâcibdir.

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır ?

Cemaate namaz kıldırıyor ise (imam ise) son oturuşta Tahıyyatı okuduktan sonra yalnızca sağ yönüne selam sunar, Yalnız kılan ise iki yönüne da selam sunar ve derhal sonrasında “Allahu Ekber” diyerek iki defa secde yapar.İkinci secdeden sonra doğrularak oturur ve yine Tahıyyat,salli,barik ve duları okuyarak selam sunar. Bu şekilde sehiv secdesi yapılmış olur.

 Namaz kılan kimse şayet selâm verdikten sonra yanıldığını hatırlarsa, yönünü kıbleden çevirmemiş ve şimdilik konuşmamış ise, sehiv secdesini yapabilir. Ancak yerinden kalkmış, yönünü kıbleden çevirmiş ya da konuşmuş ise, bundan sonra sehiv secdesi yapamaz. Namaz sahihtir, fakat sehiv secdesi yapılmadığı amacıyla sevabı noksandır. Vâciblerden biri, terkedilecek olursa namaz geçerli olur. Ancak vacibi terketmekten ötürü günah geçmiş olur.

Hanefi Mezhebine Göre Sehiv Secdesi’ni Gerektiren Haller;

1- Namaz’da Fâtiha suresinden sonra zamm-ı sure okumayı unutarak rüku’ya gitmek. Rüku’da Fâtiha suresinin okunmadığı hatırlanırsa, doğrulunur ve zamm-ı sure okunarak yine rüku’ya gidilir. Namaz’ın sonucunda da sehiv secdesi yapılır.

2- Unutularak Fâtiha’nın iki kere okunması.

3- Vitir namazlarında tekbir getirmeyi ve kunut duasını okumayı unutmak. Rüku’da hatırlanırsa, doğrulup kunut duası okunmaz. Namaz’ın sonucunda sehiv secdesi yapılır.

4- Dört rekat olarak kılınan namazlarda ikinci rekat’ta oturmayı unutarak üçüncü rekata kalkmak, (ilk oturuşu unutmak), [Bu halde ilk oturuşun unutulduğu farkedilirse 3. rekat’a kalkılırken oturmaya yakın ise oturulur ve namaza devam edilir namazın sonucunda da sehiv secdesi yapılmaz. Eğer tam olarak kalkılmış ise ya da kalkmaya daha yakın ise yine oturulmaz, namaza devam edilir ve namaz sonucunda sehiv secdesi yapılır. Tam olarak kalktıktan sonra otururulur ise namaz bozulur.

İLGİLİ HABER OKU:  Mirasyedi nasıl yazılır? TDK'ya nazaran mirasyedi mi, miras yedi mi?

5- Dört rekat namazlarda İlk oturuşta Tahıyyât okunduktan sonra salâvatları ve duaları okumak ya da bir rükün edâ edecek kadar gecikmek. Bu halde şayet salâvattan bir cümle okunur ise (Allahümme salli alâ Muhammedin demek gibi) namazın sonucunda sehiv secdesi lüzumir. Ancak okunan kısım bir cümle teşkil etmemiş ise sehiv secdesi yapılmasına lüzum yoktur.

6- Dört rekatlı farz namazlarda, son rekat’ta oturmayı unutarak beşinci rekat’a kalkmak ve beşinci rekat’ın kıyam,kırâet ve rüku’u tamamlanarak secdeye gidilmedikçe, yine oturulur ve Tahıyyat okunduktan sonra selam verilerek sehiv secdesi yapılır. Çünkü farz olan son oturuş te’hire uğramıştır. Ancak beşinci rekat amacıyla secde yapılmış ise namaz nâfile namaza döner ve bir rekat daha ek edilerek altı rekatlık bir nafile namaz kılınmış olur. Bu hal sehiv secdesini lüzummez. Farz namazı yine kılınır.

7- Dört rek’atlı farz namazın son ka’desinde teşehhüd miktarı oturduktan sonra kalkılırsa, derhal oturularak selâm verilir. Tekrar Tahıyyat okunmasına lüzum yoktur. Hâtta oturmadan ayakta bile selâm verilebilir. Çünkü farz olan oturuşu yapılmıştır. Ancak ayakta selâm verilerek sünnet terkedilmiş olur. Sonunda ilaveten sehiv secdesi de lâzımdır. Çünkü selâm te’hire uğramıştır.

8- İmama sonradan yetişilir ve sonra namazı tamamlamak amacıyla kılınan rekat’lar içersinde hata yapılırsa o hata amacıyla sehiv secdesi yapılır.

9- Namaz’da Fâtiha suresini okunduktan sonra hangi sure’nin okunacağını bir müddet tefekkür etmek sehiv secdesini lüzumtirir. Çünkü vâcib te’hire uğramaktadır. Bu süre/müddet’te bir ayet okumak kadar ya da bir rüku ya da secde yapılacak kadar bekleme zamanı temel alınır. (Bir rüknü ya da bir vacibi yerine getirirken meydana istikbal bir dalgınlık ve bir kanaat ise, sehiv secdesi lüzumtirmez.)

İLGİLİ HABER OKU:  Maalesef nasıl yazılır? TDK'ya nazaran maalesef mi, malesef mi?

10- Ta’dîl-i erkâ’nı terketmekte sehiv secdesini lüzumtiren hallardandır.

11- Namaz’da sehiv secdesini lüzumtiren bir kaç hal yaşandığı takdirde tek sehiv secdesinin yapılması yeterlidir.

12- Namaz’ın bir rüknünü yine etmek, sehiv secdesini lüzumtiren hallardandır. Bir rekat’ta üç defa secde ya da iki defa rüku yapılması da bu hallardandır. Birinci ve ikinci rekatlarda Fâtiha’nın ard arda okunması ya da rukü edereken ya da secde yaparkan ya da teşehhüdde Kur’an okunmasıda böyledir. Ancak üçüncü ve dördüncü rekatlarda Fâtiha suresinin iki defa okunması ya da bunlarda Fâtiha suresi ile diğer bir surenin okunması ya da yalnız bir surenin okunması sehic secdesini lüzumtirmez. Çünkü bu takdirde bir vacib terk edilmiş ya da geciktirilmiş ve Kur’an da yasal olan yerin diğersında okunmuş olmaz.

Sehiv secdesinde, iki secde ike Tahıyyât okunması ve selam verilmesi vâcib’tir. Tahıyyât’dan sonra salâvat ve duaların ve secdedeki tekbirler ve tesbihler sünnettir.

Namaz kıldıktan sonra kuşkuye yer yoktur. Namaz noksan kılındığı net olarak anlaşılırsa namaz yine kılınır.

Bir namaz amacıylace, rekat’lar sayısında kuşku edilmesi halunda, namaz kılan şahıs vesveseli değilse namazı iptal eder ve yine kılar.

Vakit varken, namazı kılıp kılmadığından emin olmayan şahıs de o namazı kılar.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ÖĞLE YEMEĞİ ÜCRETİ NE KADAR?

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
MEBhaber.net'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber.net'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.