>

#Sınav #2011 KPSS soruşturması:50 şahıs yakalandıkişi #Sınav #2011 KPSS soruşturması:50 şahıs yakalandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2011’de meydana getirilen Kamu Personel Seçme Imtihanı (KPSS) sorularının Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarına sızdırılmasına ilişkin soruşturması kapsamında haklarında gözaltı sonucu çıkartılan 100 şüpheliden 50’si yakalandı.

AA muhabirinin almış olduğu bilgiye bakılırsa, 2011 KPSS’deki usulsüzlüklere ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca yürütülen soruşturma kapsamında, soruları sızdırdıkları tespit edilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalarda ikinci operasyon sabah erken saatlerde 40 ilde eş zamanlı olarak yapılmış oldu.

Haklarında gözaltı sonucu verilen 100 şüphelinin yakalanması için harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, öncesinden tespit edilen adreslere baskın düzenledi. Operasyonda 50 şüpheli gözaltına alındı.

Haklarında gözaltı sonucu verilen şüphelilerden 16’sının başka dosyadan tutuklu olduğu, 22’sinin değişik soruşturmalardan arandığı ve kanun dışı yollardan vatan dışına kaçtıkları tespit edildi. Firari 12 şüphelinin yakalanması için ise emekler sürüyor.

– Şüphelilerin tespitinde itiraflar mühim rol oynadı

Sınav soruşturmalarında daha öncesinden yakalanan ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak bildiklerini soruşturmacı birimlerle paylaşan şüphelilerin ifadeleri yeni zanlıların tespitinde büyük rol oynadı.

Öte taraftan, aralarında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in yeğeni Muhammet Sait Gülen’in de yer almış olduğu itirafçıların ifadeleri, terör örgütünün soruları nasıl ne şekilde sızdırdığını ve üyelerin vicdanlarını rahatlatmak için nasıl ne şekilde kandırdıklarını ortaya koydu.

İtiraflarda teşkilat yöneticilerinin soruları verdiği kişileri ikna etmek için “Bu size hizmetin bir lütfu, yanlış bir şey yapmıyorsunuz, sizin şeklinde insanların daha iyi yerlerde olması lazım. Kurumlarda fazla yoruluyorsunuz, daha iyi hizmet edebilecek ve daha fazla zaman bulabilecek yerlerde çalışmanız lazım.” şeklindeki ifadeleri de kayıtlara geçti.

– Şüphelilerin tamamı başka imtihan soruşturmalarının da zanlısı

Sınav operasyonlarını düzenleyen Mali Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekiplerinin emek harcamaları, nihayet operasyonda haklarında gözaltı sonucu verilenlerin 2010-2014 dönemindeki KPSS, KPDS, ALES ve YDS sınavlarında da şüpheli olduklarını ortaya çıkardı.

Çalışmalarda, operasyonun hedefindeki 100 şüpheliden, aralarında 14 mahrem imamın da bulunmuş olduğu 61’inin 2010 KPSS soruşturmasının da zanlısı olduğu tespit edildi.

Gözaltına alınan kişiler içinde 2010 KPSS soruşturması kapsamında yakalanan ve FETÖ firarisi Adil Öksüz’ün kuzeninin eşi olarak malum Sahure Öksüz’ün de bulunmuş olduğu öğrenildi.

– İlk operasyonda 83 şahıs gözaltına alınmıştı

2011 KPSS soruşturması kapsamında Mali Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekiplerince 15 Kasım 2019’da düzenlenen operasyonda, haklarında gözaltı sonucu verilen 122 şüpheliden 83’ü gözaltına alınmıştı.

Şüphelilerden 13’ü etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmış, emniyetteki işlemlerinin arkasından adliyeye sevk edilen 70 şüpheliden 8’i tutuklanmış, 62’si ile ilgili da adli denetim sonucu verilmişti.Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

#Sınav #YÖK Atlas DGS tercih robotu 2020! DGS taban puanları başarı sıralamala…

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.