>

#Sınav #LGS (Merkezi Sınav) Kapsamındaki İkinci Nakillerde Öğrencilerin Yüzde 98’i…


Özer, 2020 LGS (Merkezi Sınav) kapsamındaki merkezi yerleştirme sürecinin 2. atama sonuçlarının açıklanması ile beraber tamamlanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Bu yıl LGS (Merkezi Sınav) kapsamında liselere yerleştirmelerde hem öğrenci sayısı artışının hem de Kovid-19 salgın sürecinin iki mühim dezavantaj olduğuna işaret eden Özer, “Bilhassa 8. derslik öğrenci sayısında ortalama 500 binlik öğrenci artışının sisteme yüklediği aşırı yük, mahalli olarak bütün illerdeki kayıt bölgelerinde her lise türünde kafi saptanca oluşturmamızla rahatça çözüldü. 2019 senesinde da olduğu şeklinde yerleştirme sürecinin merkezi meydana getirilen kısmı başarı göstermiş bir halde tamamlandı ve yerleştirmeye temel ikinci atama sonunda öğrencilerin yüzde 98’i tercih ettikleri okullara yerleştiler.” diye konuştu.

Süreç sonunda hepimiz yerleştirilecek
Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, ikinci yerleştirmeye temel atama sonunda da hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve atama komisyonlarınca başvuruların bugünden başlayarak 26 Ağustos’a kadar alınacağını ve 28 Ağustos’ta yerleştirme sürecinin tamamlanacağını söylemiş oldu.

Mesleki eğitime yerleşen öğrenci sayısında 2018’e gore yüzde 63 artış
Öğrencilerin, mesleki eğitime yönelimlerinin giderek arttığının altını çizen Özer, şunları kaydetti: “Son iki yılda mesleki eğitimde meydana getirilen iyileştirmeler artık öğrencilerimizin de dikkatini çekti. 2020 senesinde hem mesleki eğitim öğrenci sayısında hem de mesleki eğitimde başarı dilimlerinde ağırbaşlı iyileşme oldu. 2020 senesinde yerleştirmeye temel ikinci atama sonunda mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısı 446 bin 632’ye terfi etti. Böylece 2020 senesinde mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısında 2019 yılına gore yüzde 50’lik bir artış sağlanmış oldu. 2018 yılına gore ise mesleki eğitimde öğrenci sayısı artışı yüzde 63. Sadece öğrenci sayısında ağırbaşlı artış olmadı, bununla birlikte sınavla öğrenci alan mesleki ve teknik Anadolu liselerinin taban ve tavan puanlarında da mühim artışlar gerçekleşti. Sonuç olarak attığımız adımlar meyvelerini verdi.”Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

#Sınav #2020-YKS Adaylarımızın Dikkatine!

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.