>

#Sınav #Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Okullarda imtihan yapılması konusunu gündeme…

ANKARA (AA) – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda haftada iki gün yapılacak yüz yüze eğitime ilişkin, “Temelde pazartesi-salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Bu diyelim ki ‘al, yeşil yada mavi grup’ olur. İkinci grup da ‘mavi’ grup olarak perşembe-cuma gelsin, çarşamba günü ve hafta sonu bir fasıla verelim istiyoruz.” dedi.

Selçuk, A Haber televizyonunda diri gösterilen “Memleket Meselesi Programı”nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu, soruları yanıtladı.

Evladı okul öncesi yada ilköğretim 1. sınıfa giden bir veli olsa çocuğunu okula gönderip göndermeyeceği sorulan Selçuk, bunun bir aile mevzusu olmasının yanında toplumsal ve global bir mevzu olduğuna işaret ederek, bu tür bir sonucu veriye dayalı olarak vermeyi her vakit tercih edeceğini söylemiş oldu.

Velilerin bu mevzuda kaygı duymasının fazla tabii bulunduğunu dile getiren Selçuk, lüzumlu koşulların sağlanabilmesi, riskin en üye indirilmesi ve kontrollü seviyede tutulabilmesi açısından okullarda yüz yüze eğitim kararının okul öncesi ve ilköğretim 1. sınıflarla, yalnız iki günle sınırı olan olacak şekilde alındığına dikkati çekti.

Selçuk, Bilim Kurulu Toplantısı’nın arkasından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın okullarda eğitimi “2 artı 5 gün” olarak formülize ettiğinin anımsatılması üstüne, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini fazla önemsediklerini ve kararları da istişare ederek aldıklarını söylemiş oldu.

Bu kararın gerekçelerine değinen Selçuk, “2 gün okula gidip de 5 gün okula gidilmediğinde o 5 gün ailede, çevrede, servis şöföründe, öğretmende belirtilerin ortaya çıkıp çıkmamasıyla ilgili bir boyuta da haiz. O nedenle şimdilik 2 artı 5 gün fakat koşullar değişirse elbet günler de sayılar da değişmiş olur.” ifadelerini kullandı.

Hiç kimseyi zorlamak istemediklerini, bunun yalnız bilimsel nitelikli bir karar değil psikolojik, sosyolojik bir karar bulunduğunu belirten Selçuk, bu anlamda velilerin güveninin oluşmasının da önemine vurgu yapmış oldu.

“Okullarımız kamuya açık mekanlarda en güvenilir alanlardan birisi”

Bakan Selçuk, okulların alınan tedbirlerle ilgili velileri bilgilendirdiğini, resmi okullardaki ortalama 60 bin ilköğretim 1. derslik öğretmeninin veli toplantıları düzenlediğini dile getirerek, Avrupa ülkelerinin tamamına yakınının bütün sınıfları tam zamanlı olarak açtığına dikkati çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  #Sınav #2020 KPSS lise müracaat kılavuzu yayımlandı

“Okullarımız kamuya açık mekanlarda en güvenilir alanlardan birisi. Zira devamlı denetim, dezenfekte işlemi, takip var.” diyen Selçuk, kontrollü şekilde okulları açma kararını da sıhhat uzmanlarına danışarak aldıklarını söylemiş oldu.

“Pazartesi-salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz”

Bakan Selçuk, “Karşı karşıya eğitimde 2 gün hangi günler olacak? Bütün Türkiye‘de aynı günler olarak mı düşünülüyor yoksa bu illere ya da okul yöneticilerine mi bırakılacak?” sorusu üstüne, “Temelde pazartesi-salı günleri sınıfın yarısının gelmesini istiyoruz. Bu diyelim ki ‘al, yeşil yada mavi grup’ olur. İkinci grup da mavi grup olarak perşembe-cuma gelsin, çarşamba günü ve hafta sonu bir fasıla verelim istiyoruz. Niye ikiye bölüyoruz, bölmezsek toplumsal mesafeyi sağlayamıyoruz.” dedi.

İkili sıralarda tek çocuk oturacak şekilde etiketlerin yapıştırıldığını dile getiren Selçuk, bu yolla sınıfta toplumsal mesafeyi rahatça sağlayabildiklerini açıkladı.

Selçuk, çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler dikkate alındığında da derslik sayılarının azalacağına dikkati çekerek, “Biz sınıflarımızda yaptığımız hazırlıktan eminiz, öğretmenlerimizin becerisinden, birikiminden nihayet aşama eminiz.” diye konuştu.

Çocuğunu okula gönderecek velilere imzalatılacak “veli taahhütnamesi” ile ilgili soruya karşılık Selçuk, bunun bazı yerlerde fena bir halde yorumlandığını, taahhütnamenin asla veli için “bundan sen sorumlusun” anlamına gelmediğini söylemiş oldu.

Ziya Selçuk, bunun veliye bilgilendirme yapıldığına dair bir tasdik formu bulunduğunu açıkladı.

HES takibiyle olay bilgisinin anlık olarak alınacağı sistem kuruldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, şöyleki devam etti:

“HES takibiyle herhangi bir pozitif vakanın söz mevzusu olması halinde, tüm veliler, öğretmenler, servis şöförleri için söylüyorum, esasen anlık olarak bu bilgiyi alıyoruz. Bu şekilde bir sistem kurduk, bugün tamamlandı. İlk kez açıklıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak bir emek vermesi bu. Tüm velilerimizin takip edeni mevzusunda, eğer herhangi bir ailede bir pozitif olay durumu söz mevzusu ise o çocuğumuzun bulunmuş olduğu sınıfta öğretmenle, çocuklarla ilgili bir önlem alıyoruz. Yani o sınıfı uzaktan eğitime çağrı ediyoruz. Çocuğumuzla ilgili bir bilgiyi aldığımız anda özel bir odaya alacağız, anne-babasına, sıhhat kurumuna haber vereceğiz. Gereken bir prosedür var o uygulanacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  #Sınav #Aöf #İtfaiyeHaftası dolayısıyla başta yüzler...

Çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler için uzaktan eğitim seçeneğinin devam edeceğini, çocuğunu okula göndermek isteyenlerin de söz mevzusu formu onaylayacağını özetleyen Selçuk, çocuğunu bu sene okul öncesi eğitime gönderip göndermemekte kararsız kalan bir velinin sorusunun yayında sorulması üstüne, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Benim önerim doğal ki göndermeleri bu sebeple o yaşlar fazla eleştiri yaşlar, ‘alıcı ıslak’ dediğimiz yaşlar. Dolayısıyla evlatlarımızın kaçırılmış olduğu şeyleri azaltmamız lazım. Yani eğitimle daha fazla yüz yüze gelmesi lazım. Bir yıl bekleyebilir fakat buna karşın göndermesini tavsiye ederim. Çocuklarımız okul öncesinde esas kavramları almadığında ilköğretim 1’de daha güçlük çekiyorlar. O açıdan tavsiye ederim.”

Selçuk, “İlkokul 1. derslik öğrencileri için iki gün kafi olur mu?” sorusuna karşılık, bu sürenin kafi olamayacağını fakat art kalan günlerde yapılacak çalışmalarla veli ve öğrencilere destek olacaklarını söylemiş oldu.

İlk kez okul ortamına giren ilköğretim 1. derslik öğrencilerinin öğretmenleriyle, okullarıyla bağ kurmasının önemine işaret eden Selçuk, çocuklar asla okula gitmezlerse bu bağın oluşmayacağına dikkati çekti.

Selçuk, “İki gün de olsa bizim duygusal bağ, sosyalleşme, okul ortamını tanıma hedefimiz var orada. Yani hedefimiz o iki günde yalnız bilimsel nitelikli değil. Aslında hedefimiz daha fazla çocuğun ortama alışması, ahenk sürecini süratli atlatması ve öğretmeniyle tanışması. Asıl hedefimiz bu. Zira ilk kez görüyor. İlk kez gördüğünüz, asla tanımadığınız biriyle ekrandan bağ oluşturmak fazla güç. Bu nedenle ilköğretim 1 fazla mühim. Geçen yıl ilköğretim 1’de mart ayına kadar okulda kalıp da sonrasında okula gidemeyen çocuklarımızı bile bir an evvel devreye almak istiyoruz. Zira onlar da yarım kaldı.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, eksiklikleri de müfredatı tam olarak EBA TV benzer biçimde kanallardan çocuklarla paylaşarak tamamlayacaklarını açıkladı.

“Diğer sınıflarla ilgili birkaç hafta sonrasında yine bir değerlendirme yapılacak”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitimin başka kademelerde ne vakit başlayacağına ilişkin soruya şöyleki cevap verdi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2020 Açıköğretim DGS Kontenjanları

“Diğer sınıflarla ilgili birkaç hafta sonrasında yine bir değerlendirme yapılacak. Bir takvim yok, olması imkansız bu sebeple olay sayısının seyrini bilemiyorum. Bilim Kurulu’nun bir ay sonrası için ne diyeceğini bilemiyorum, onlar da izliyorlar, onlar da şu an bilmiyorlar. Bunu bilmezken ‘şöyleki olacak’ demek fazla doğru değil. Biz büyük bir mesuliyet altındayız ve bu mesuliyet altında da fazla dikkatli karar vermeliyiz. Amacımız, dileğimiz hepsini açmak.”

Selçuk, başka kademelerle ilgili de kademeli ve seyreltilmiş bir model mi düşünüleceği sorusu üstüne şu an için bu şekilde düşünüldüğünü söylemiş oldu. Selçuk, il hıfzıssıhha kurulları eğitimle ilgili tavsiyede bulunursa bunu dikkate alacaklarını belirtti. Selçuk, “Her ilde her şey aynı olacaktır, bu şekilde bir katiyetle konuşamayız. Biz duruma bakarak esnek bir değerlendirme yapmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

“Okullarda imtihan yapılması konusunu gündeme getiriyoruz”

Sınavlara hazırlanan 8. ve 12’nci sınıflar için bir müfredat düzenlemesi olup olmayacağına ilişkin sual üstüne Selçuk, “Bu yıl öğrencilerimizin, müfredatın tamamından görevli olmasını ve ölçme değerlendirme açısından okullarda imtihan yapılması konusunu gündeme getiriyoruz. Resmi açıklamayı yakında yapacağız. İlkokulda imtihan yok, ortaokullar, liseler için doğrusu mevzuatta imtihan muhatabı olan tüm çocuklarımız için sınavlarımızı okullarda yapacağız.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, bu durumun uzaktan eğitim devam etse de geçerli olacağını belirtti.

Ders imtihanlarının nasıl ne şekilde olacağının sorulmasına karşılık da Bakan Selçuk, “Randevulu sistemle imtihan yapmak durumundayız. Zira bütün öğrencileri aynı gün okula çağıramayız. Diyelim ki 7’nci sınıfların imtihanı var ise, onların günü, saati ayrı olabilir, biri sabah biri öğleden sonrasında gelebilir. Bunları okullar ayarlar. Bunlarla ilgili çerçeve hazır.” bilgisini paylaştı.

Bakan Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS (Merkezi Sınav)) kapsamında meydana gelen merkezi sınavların bu sene da haziranda yapılacağını belirterek, tarihe ilişkin kararın o günkü şartlara nazaran verileceğini bildirdi.

Selçuk, öğrencilerin, lüzumlu şartlar sağlandığı takdirde derslerde isterlerse maskelerini çıkarabileceklerini de sözlerine ekledi.Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

#Sınav #2020-YKS Ek Yerleştirme Tercihlerinin Alınması 19511/2020-yks-ek-yerlestirme-te…

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.