>

#Sınav Okulda imtihan yapılacak mı? MEB kararını verdi

Anaokulu ve 1inci sınıfların okullarda yüz yüze eğitimi devam ederken başka kademeler uzaktan eğitim almaya devam ediyor. Bu süreçte en fazla dört gözle beklenen konulardan biri de sınavların nasıl ne şekilde yapılacağıyla ilgiliydi.

Sabah gazetesinden Ceyda Karaaslanın haberine bakılırsa; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ders imtihanlarının okullarda yapılmasına karar verdi. Her kademedeki öğrencilerin sınavları kendi okullarında yapılacak. Öğrenciler, randevulu sistemler bölünerek sınava alınacak. Yani seyreltilmiş öğrencilerle sınavlar yüz yüze yapılacak. Konuyla ilgili bütün illere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla “Karşı karşıya eğitime ilişkin açıklamalar” başlıklı bir ova gönderildi. Yazıda, 2020-2021 eğitim ve öğretim senesinin yüz yüze ve uzaktan eğitim imkanlarının beraber kullanılması ile sürdürüleceği açıklandı. Karşı karşıya eğitime 21 Eylül 2020 tarihinde okul öncesi ve ilköğretim birinci sınıflar ile başlandığı vurgulanan yazıda, başka kademelerle ilgili kararın salgının seyrine bakılırsa duyurulacağı hatırlatıldı. İşte 2020- 2021 Eğitim Öğretim Senesinde sınavların nasıl ne şekilde yapılacağına ilişkin bütün detaylar:

Öğrenciler geçen eğitimöğretim döneminde uzaktan eğitimdeki konulardan muaf tutulmuş, herhangi bir dersten ölçme-değerlendirme ya da sınava doğal olarak tutulmamıştı. Ancak bu dönem öğretim programlarının tamamı, okullar açılsa bile uzaktan eğitimle desteklenmeye devam edecek. Öğrenciler artık uzaktan eğitimdeki konulardan da görevli olacak.

Karşı karşıya eğitim döneminde her dersin imtihanı kaç kez yapılıyorsa bu zamanda de aynı şekilde uygulanacak. Mesele 9uncu sınıflar Tarih dersinden ayda 2 kez imtihan oluyorsa, bu dönem de aynı şekilde 1 ayda 2 kez okula çağırılarak yüz yüze sınava tutulacaklar.

Okulun fiziki şartları göz önünde bulundurularak ölçme ve değerlendirme uygulamaları bir sınıfta yer edinen öğrencilerin gruplara ayrılarak uygulanması şeklinde gerçekleştirilecek.

Karşı karşıya eğitim faaliyetleri ile ölçme ve değerlendirme uygulamalarının tamamında Kovid-19 salgını ile ilgili tedbirler eğitim müdürlükleri ve okul yönetimleri tarafınca alınacak.

CANLI DERSLERE SAAT SINIRLAMASI

Bu arada bakanlık diri dersler için de saat sınırlaması getirdi. Canlı dersler ilkokullarda günlük toplam 4 saat, ortaokullarda ise günlük 6 ders saati aşamayacak. Öte taraftan 1inci sınıflar için de diri ders uygulaması başlıyor. Şu anda 1inci sınıflar Türkçe, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerini yüz yüze alıyor. Müzik, gövde eğitimi ve oyun ile görsel sanatlar dersleri ise diri ders uygulaması ile verilecek.

BAKANDAN UYARI: EBAYI KAÇIRMAYIN

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katılmış olduğu bir tv programında öğrencileri uzaktan eğitimdeki dersleri kaçırmaması yönünde uyardı. Bakan Selçuk “Çocuklarımıza şunu rahatça söyleyebilirim, okullarında imtihan olacakları ve müfredattan görevli oldukları için, İzlemesem de olur, Boş versem de olur demeleri halinde bu sınavlarda hakikaten mesele yaşarlar. EBA TVyi kaçırmasınlar” dedi.Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

#Sınav #Aöf Edebiyata olan ilgini bu alanda uzmanlaş…

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.