>

#Sınav ÖSYM sual hazırlama uzmanı, imtihan sorularının sızdırıldığını söylemiş oldu

Eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir’in “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği” ve “zincirleme şekilde görevi kötüye” kullanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Demir ile avukatı katıldı.

Önceki fasıla karar gereği dava dosyasına gelen evrak okundu, buna ilişkin tarafların beyanı alındı.

Daha sonrasında Ali Demir’in ÖSYM Başkanı olduğu dönemde sual hazırlama uzmanı olarak vazife icra eden Y.G, şahit sıfatıyla dinlendi.

Demir’den evvel ÖSYM’de imtihan sorularının tek merkezden toplanmadığını, bunun yerine soruların her alana ayrılan “giz aleti” olarak adlandırılan dijital belleklerde tutulduğunu özetleyen Y.G, bu sistemde uzmanların yalnız kendi alanlarıyla ilgili sorulara ulaşabildiklerini açıkladı.

Demir’in ÖSYM Başkanı olmasının arkasından havuz sistemine geçildiğini sadece bu sistemle soruların sızdırılmasının önünün açıldığını belirten Y.G. şu şekilde devam etti:

“Ali Demir döneminde getirilen bu havuz sisteminde de hazırlanan tüm sorular tek bir yerden toplanıyordu. Önceki sistemde ise her alanın soruları 14-15 ayrı yerde bulunduruluyordu. Yani soruları çalmak isteyen biri tüm alanlara girmek zorundaydı sadece Demir’in getirmiş olduğu soruların tek bir yerde toplandığı havuz sisteminde ise soruları çalmak isteyen şahıs bir alana girerek sonuca ulaşacaktı. Havuz sistemi şaibeli olan 2012 KPSS’den sonrasında güvenlik önlemi için yapılmıştı sadece görüldü ki {hiç de} güvenilir değilmiş.”

2012 KPSS’ye ilişkin bazı soruların Dicle Haber Ajansında yayımlandığı görülünce şaşkınlık yaşandığını, söz mevzusu soruların kitapçık şeklinde olmadığını özetleyen Y.G, şu beyanlarda bulunmuş oldu:

“2012 KPSS sorularının sızdırıldığı aşikar olmasına karşın devrin ÖSYM yönetimi buna yönelik bir tedbir almadı. O dönem meydana getirilen İdari Hakimlik Imtihanı’nda yüksek not alanların karı koca olması gerekçe gösterilerek imtihan iptal edildi sadece KPSS ise soruların sızdırılmasına ilişkin onlarca gelişme varken iptal edilmedi. Zira ÖSYM Yönetim Kurulunun imtihanı iptal etme yetkisi vardı. 2012 KPSS’den sonrasında ÖSYM imtihan sistemine kuşku ile yaklaşmaya başladım. O dönem kesinlikle sorular sızdırıldı.”

Tanık beyanın arkasından fasıla kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Ali Demir ve avukatının, eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın da aralarında bulunmuş olduğu adların şahit olarak dinlenmesine ilişkin talebin bir sonraki oturum değerlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Haber Kaynağı

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

#Sınav BİLSEM imtihan neticeleri için art sayım başladı

Hızlı Yorum Yap

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

MEBhaber – Meb Haber – Öğretmen Haberleri – Meb Son Dakika – Meb Personel'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.