h Dolar 7,4294 %0.98
h Euro 8,9820 %0.98
h BIST100 1.471,39 %-1.13
a İkindi Vakti 16:27
İstanbul 12°
  • Adana
  • Adıyaman
  • Afyonkarahisar
  • Ağrı
  • Amasya
  • Ankara
  • Antalya
  • Artvin
  • Aydın
  • Balıkesir
  • Bilecik
  • Bingöl
  • Bitlis
  • Bolu
  • Burdur
  • Bursa
  • Çanakkale
  • Çankırı
  • Çorum
  • Denizli
  • Diyarbakır
  • Edirne
  • Elazığ
  • Erzincan
  • Erzurum
  • Eskişehir
  • Gaziantep
  • Giresun
  • Gümüşhane
  • Hakkâri
  • Hatay
  • Isparta
  • Mersin
  • istanbul
  • izmir
  • Kars
  • Kastamonu
  • Kayseri
  • Kırklareli
  • Kırşehir
  • Kocaeli
  • Konya
  • Kütahya
  • Malatya
  • Manisa
  • Kahramanmaraş
  • Mardin
  • Muğla
  • Muş
  • Nevşehir
  • Niğde
  • Ordu
  • Rize
  • Sakarya
  • Samsun
  • Siirt
  • Sinop
  • Sivas
  • Tekirdağ
  • Tokat
  • Trabzon
  • Tunceli
  • Şanlıurfa
  • Uşak
  • Van
  • Yozgat
  • Zonguldak
  • Aksaray
  • Bayburt
  • Karaman
  • Kırıkkale
  • Batman
  • Şırnak
  • Bartın
  • Ardahan
  • Iğdır
  • Yalova
  • Karabük
  • Kilis
  • Osmaniye
  • Düzce
a
X

Sözleşmeli personel Youtube kanalı kurarak gelir elde edebilir mi? 2021

Memur veya sözleşmeli personelin göreviyle ilgili olmayan konularda Youtube üzerinden yayın yapabileceğini, karşılığında yayımcı kuruluş Youtube ile aralarındaki sözleşmeye dayalı olarak gelir elde edebileceğini, bu gelirin 5846 sayılı Kanun kapsamında telif ücreti olarak kabul edilmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Sözleşmeli personel Youtube kanalı kurarak gelir elde edebilir mi? 2021

sozlesmeli personel youtube kanali kurarak gelir elde edebilir mi

sozlesmeli personel youtube kanali kurarak gelir elde edebilir mi

Soru: Merhaba, sözleşmeli personelim. 657’ye gore Devlet memurlarının tecim yapmasının yasak bulunduğunu biliyorum fakat orada işine engel olacak şekilde diye bir tümce var. Şimdi ben işime engel olmayacak şekilde Youtube içerikleri hazırlasam ve bundan gelir etsem benim için mesele teşkil eder mi?

Cevap: Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların 8. maddesine gore sözleşmeli personelin dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapması bazı istisnalar haricinde yasaklanmış sadece kazanç getirici faaliyetin kapsamı belirlenmemiştir. Bu noktada kazanç getirici faaliyetlere ilişkin kapsamın belirlenmesinde 657 sayılı Kanunun 28. maddesinin temel alınması icap ettiğini düşünüyoruz. Memurların memuriyet haricinde yapabilecekleri ve yapamayacakları işler 657 sayılı Kanunun 28. maddesi ile özel kanunlarda belirlenmiştir. Mezkur madde hükmünde, “Memurlar Türk Ticaret Kanununa gore (Tacir) yada (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, tecim ve endüstri müesseselerinde vazife alamaz, ticari mümessil yada ticari vekil yada kollektif şirketlerde ortak yada komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler dış). Memurlar, mesleki faaliyette yada özgür iş icrasında bulunmak suretiyle ofis, ofis, muayenehane ve benzeri bölgeler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine yada halk kurumu niteliğindeki iş kuruluşlarına ilişkin herhangi bir iş yerinde yada vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, halk kurumu niteliğindeki iş kuruluşları ve kanunla yada Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, kontrol ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır. Eşleri, reşit olmayan yada mahcur olan evlatları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.” denilmektedir. Madde hükmü ile yasaklanan işleri memurun kendisi yapamayacağı benzer biçimde eşi, reşit olmayan yada mahcur evlatları bu faaliyetleri meydana getiren memurlar da kurumlarına bildirimde bulunma yükümlülüğüne doğal olarak tutulmuştur. 28. maddede sayılanlar haricinde memurlar misal olarak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında telif tutarı alabilmekte, kurumlarının izniyle 5580 sayılı {Özel} Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında özel öğretim kurumlarında ders verebilmekte, hakemlik ve bilirkişilik yapabilmektedir.

5846 sayılı Kanunun 1/B maddesinde, yapıt, “Sahibinin hususiyetini taşıyan ve bilim ve yazın, musiki, güzel sanatlar yada beyazperde eserleri olarak sayılan her nevi düşünce ve sanat mahsulleri” olarak tanımlanmış, 2. maddesinde ise “Herhangi bir halde lisan ve {yazı} ile ifade olunan eserler ve her şekil altında anlatılan bilgisayar programları ve bir sonraki aşamada program sonucu doğurması koşuluyla bunların hazırlık tasarımları,” bilim ve yazın eserleri içinde sayılmıştır. Kanunun 18 inci maddesinde ise “Bir eserin yapımcısı yada yayımcısı, sadece eserin sahibi ile yapacağı sözleşmeye gore mali hakları kullanabilir.” hükmü yer verilmiştir. Kamu görevlileri 5846 sayılı Kanun kapsamında telif tutarı kazancı elde ettikleri faaliyetlerin başlangıcında yazarlık gelmektedir. Bu kapsamda kitap, yazı yada köşe yazarlığı bulunmaktadır. Ayrıca müzik icrası, radyo ve tv programlarına misafir olarak katılma da 5846 sayılı Kanun kapsamındaki faaliyetler olarak değerlendirilmelidir.

Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus bu faaliyetler (1) hizmet akdine ilgili olarak yapılmamalı, (2) mesai saatleri haricinde icra edilmeli, (3) anlatılan fikirler personelin göreviyle ilgili olmamalıdır. Diğer taraftan Youtube vatan dışı kökenli dünya genelinde görüntülü gösterim hizmeti sunan bir toplumsal medya platformu olup, kişiler yada kurumlar Youtube nin belirlediği koşullarda bu platformda kanal açabilmekte yada kanal açmaksızın içerik yükleyebilmekte, yüklenen içeriklerden görüntülenme sayısı dikkate alınarak gelir elde edilmektedir. Söz mevzusu platforma video yükleyebilmek için Youtube’nin hizmet şartlarınının kabul edilmesi ve elektronik ortamda onaylar verilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, memur (işgören) yada sözleşmeli personelin göreviyle ilgili olmayan mevzularda Youtube üstünden gösterim yapabileceğini, karşılığında yayımcı müessese Youtube ile aralarındaki sözleşmeye dayalı olarak gelir elde edebileceğini, bu gelirin 5846 sayılı Kanun kapsamında telif tutarı olarak kabul edilmesi icap ettiğini değerlendirmekteyiz.

Kaynak: Memurlar.net

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

30 OCAK 2021 TARİHLİ ATAMA VE GÖREVDEN ALMA KARARLARI

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.