2 3
a

Turgut Pura Vakfı 40.Yıl Heykel Yarışması-2023

Turgut Pura Vakfı 40.Yıl Heykel Yarışması

Turgut Pura Vakfı 40.Yıl Heykel Yarışma

Yarışmanın Amacı

Turgut Pura Fotoğraf Heykel Vakfı Yarışmaları, vakfı tanıtmak ve sanatçı Turgut Pura’ nın adını yaşatmak amacıyla düzenlenen ülkemizin en uzun soluklu gelenekselleşmiş yarışmalarından biridir. Sanatçılar ve sanat eğitimi gören öğrencileri destekleyen, özendirici bir yarışmadır. Yarışma, 2023 senesinde plastik sanatların heykel branşında Vakfın 40. Yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirilecektir.

Heykel Yarışması Müracaat Koşulları

 • Yarışma, plastik sanatlar eğitimi almış sanatçılar, sanat eğitimine devam eden öğrenciler ve bu alanda emek harcamaları bulunan her insana açıktır.
 • Mevzu serbesttir, araç-gereç ve teknik mevzusunda sınırlama bulunmamakla beraber, yeni yaklaşımlar önermek özgür olup yarışmacılardan dayanıklı araç-gereç ile üretilmiş yapıtlar beklenmektedir.
 • Yarışmaya katılan yapıtların ölçüsü 100 santimetre’yi geçmemelidir.
 • Yarışmaya katılan yapıtlar daha ilkin ulusal ya da internasyonal herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır, yarışmacılar bir (1) tane yapıtla katılım sağlayabilir.
 • Yarışma iki aşamadan oluşacaktır. Seçici kurul, başvuruda bulunan yapıtları birinci aşama olarak çevrimiçi değerlendirilecektir. Seçici kurul birinci aşamada başvuruları değerlendirecek ve 40 yapıt seçecektir. Bu 40 yapıt sergilenmek suretiyle seçilen yapıtlar olacaktır. Yarışma başvuruları tpvyarisma@gmail.com adresine yapılmalıdır.
 • Seçilen 40 yapıt ikinci aşama seçimleri için hemen sonra belirtilecek adrese elden teslim edilmelidir.
 • Teslim edilen 40 yapıt arasından seçici kurulun yapacağı değerlendirmeyle 40. Yıl Başarı Ödülü, Genç Sanatçı Başarı Ödülü, Başarı Ödülleri, Jüri {Özel} Ödülleri ve Mansiyon Ödülü belirlenecektir.
 • Yarışma organizasyonu sergilenen eserlere her türlü özeni gösterecekse de meydana gelecek hasar ve kayıplardan görevli olmayacaktır.
 • Yarışmaya gönderilen yapıtların değerlendirilmesi Turgut Pura Vakfı’nca duyuru edilen seçici kurul tarafınca yapılacaktır.
 • Yarışma seçici kurulu ödüllerin tamamını ya da bir kısmını verip vermeme mevzusunda yetkilidir.

Müracaat Şekli ve Süreci

Ön eleme, tpvyarisma@gmail.com adresine gönderilen yapıtların seçici kurulun çevrimiçi (online) ortamda değerlendirilmesiyle gerçekleşecektir.

Yapıt görsellerinin net, yüksek çözünürlüğünde olan ve anlaşılabilir (jpg ve 300 dpi) olmasına itina gösterilmelidir. Görsellerin hepsinde sanatçı adı, çalışmanın adı yazılmalıdır.

Minimum 3 (üç) en fazla 5 (beş) tane görsel gönderilmeli, minimum iki görsel yapıtın tekniği ve dokusunu gösterecek şekilde detay fotoğrafı olmalıdır.

Yapıtların anlaşılabilirliği için en fazla 1 (bir) dakikalık video hazırlanabilir. Videolar 16:9 (1920X1080) full Hd, MOV, MP4 formatında olmalıdır.

Seçici Kurul

 • Caner ÇOBAN – Sanatçı – İzmir Büyükşehir Belediyesi temsilcisi
 • Cem SAĞBİL – Sanatçı
 • Ertuğ ATLI – Sanatçı – Akademisyen – Yıldız Teknik Ünv. Sanat ve Tasarım Fak.
 • Mehmet YILMAZ – Sanatçı, Akademisyen – Hacı Bayram Veli Ünv. Sonbahar. San. Fak.
 • Müjde UNUSTASI – Sanat Tarihçi, Arkas Kültür ve Sanat direktörü
 • Neda İsmail ATAR – Sanatçı, Akademisyen – Dokuz Eylül Ünv. Sonbahar. San. Fak.
 • Selçuk YILMAZ – Sanatçı, Akademisyen – Anadolu Ünv. Sonbahar. San. Fak.
 • Serpil GEDİK BİRSİN – Sanatçı, Sanat Galerileri ve Müzeleri Sorumlusu Konak Belediyesi temsilcisi
 • Varol TOPAÇ – Sanatçı, İzmir Fotoğraf Heykel Müzesi ve Galerisi Müd. Yard., Turgut Pura Vakıf Başk.

Öteki Hususlar

Yapıt sahibi, yarışmada ödül alan yapıtın mülkiyeti ile fikri, içsel ve mali hakları da dâhil olmak suretiyle tüm haklarının ve tutum yetkisinin Turgut Pura Vakfı’na ilişik bulunduğunu kabul ve beyan eder. Turgut Pura Vakfı, sergilenen tüm eserleri, her türlü tanıtım malzemesi olarak kullanma hakkına haiz olacaktır. Vakıf, 40.yıl Başarı Ödülü kazanan yapıtı kendi koleksiyonuna kaydedecek, öteki Başarı Ödülü ve Jüri {Özel} Ödülüne kıymet bulunan yapıtları sponsor kurumlara tüm haklarıyla devredecektir.

Sanatçılar yarışmada sergilemeye hak kazanmış yapıtlarını sergi bitiminden en geç 15 gün içinde geri almadıkları taktirde Vakıf hiçbir mesuliyet kabul etmeyecektir. İstedikleri taktirde yapıtları vakfımız bağış olarak kabul edebilecektir.

Yapıt sahibi, şartnamede belirtilmeyen ya da tereddütte düşülen mevzularda Turgut Pura Vakfı‘nın vereceği kararın kendisi için de bağlayıcı olacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Yarışmaya katılan tüm sanatçılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

Turgut Pura Vakfı 40.Yıl Heykel Yarışma Ödülleri

TPV 40. Yıl Başarı Ödülü : 30.000 ₺

Genç Sanatçı Başarı Ödülü : 30.000 ₺

Başarı Ödülü : 20.000 ₺

Başarı Ödülü : 20.000 ₺

Jüri {Özel} Ödülü : 15.000 ₺

Jüri {Özel} Ödülü : 15.000 ₺

Mansiyon Ödülü : 10.000 ₺

Sergi İçin Seçilen Eserler İçin: 1.000 ₺ (40 Tane)

Yarışma Takvimi

Son Müracaat Zamanı: 21 NİSAN 2023 Saat: 18.00

Turgut Pura Vakfı 40.yıl Heykel Yarışması Sergisine Seçilen 40 Yapıtın Açıklanması: 24 NİSAN 2023

Netice Açıklanma Zamanı: 8 MAYIS 2023

Sergi ve Ödül Töreni: 12 MAYIS 2023

Turgut Pura Vakfı 40.Yıl Heykel Yarışma Detaylı Data ve Müracaat için: https://turgutpuravakfi.org/turgut-pura-vakfi-40-yil-heykel-yarismasi-sartnamesi/

Turgut Pura Vakfı 40.Yıl Heykel Yarışması-2023

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TÜRKTOB “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tohumculuğun…-2023

HIZLI YORUM YAP