2 3
a

Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması-2023

Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması

{Yapay} Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması

Yarışma Hakkında

İnsan Hakları Akademisi, geniş mezun ağı ve seçkin eğitmen ekibiyle ulusal ve internasyonal düzeyde kurslar düzenlemektedir. İHA, forumlar, imalathane emekleri, kurslar ve açık dersler vasıtasıyla güncel gelişmelerin insan hakları üstündeki tesirini çeşitli yönleriyle ele almıştır. Şimdi de “{Yapay} Zeka ve İfade Özgürlüğü: Dijital Sanat Yarışması’nı düzenleyerek etkinliklerine bir yenisini daha ekliyoruz.

Yarışma Amacı

{Yapay} zeka ilerlemeye devam ettikçe, ifade özgürlüğü ve gazetecilik alanını etkilemesi kaçınılmazdır. {Yapay} zeka, insan hakkı ihlallerini öngörmek ve önlemekten marjinal topluluklar için adalete erişimi iyileştirmeye kadar insan hakları mevzularına yaklaşımımızda çığır açma potansiyeline haizdir. Bununla beraber, önyargı, mahremiyet ve hesap verebilirlikle ilgili endişeleri de bununla beraber getirmektedir. Bu yarışma, dijital hakların önemini vurgulamayı ve değişen teknolojinin çevrimiçi hak ve özgürlüklerimizi ne şekilde etkilediği mevzusunda bir münakaşa başlatmayı amaçlamaktadır. Yarışma, {yapay} zekanın topluma yarar elde eden yaratıcı bağlamlarda kullanılmasını teşvik ederek, {yapay} zekanın toplumsal hakkaniyet ve insan haklarını destekleme potansiyelini göstermeyi hedeflemektedir.

Katılımcılar tarafınca sunulan sanat eserleri vasıtasıyla, sanatçıların dijital haklar konularının karmaşıklığını ve çeşitliliğini ifade etmek için {yapay} zekayı ne şekilde kullanabileceklerini sergileyecek ve sanatçılar, teknoloji meraklıları, ifade özgürlüğü ve insan hakları savunucuları da dahil olmak suretiyle geniş bir kitleyi dijital haklar ve bunların cemiyet üstündeki tesirleri hakkında konuşmalara dahil etme fırsatı sunacaktır. Seçilen eserler, Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’nde düzenlenecek bir açık oturum çerçevesinde sergilenecek. Yarışmanın kazananları da açık oturum öncesinde görsellerinin hikayelerini anlatma fırsatı bulacaktır.

Yarışma Müracaat Koşulları

• Yarışmaya katılım parasızdır.

• Müracaat sahipleri birden fazla fotoğraf gönderebilirler. Her emek verme için ayrı bir müracaat yapılması gerekmektedir. Bir şahıs toplamda 3 (üç) yaratı gönderebilir. Üçten fazla yaratı gönderilmesi durumunda yalnızca ilk üç yaratı dikkate alınacaktır.

• Müracaat sahipleri, dijital haklar yada {yapay} zekanın ifade özgürlüğü üstüne tesiri temalı ve {yapay} zeka tarafınca oluşturulmuş bir görsel sunmalıdır. Görselin mevzusu “dijital haklar” ve/yada “{yapay} zekanın ifade özgürlüğü üstündeki tesiri” olmalıdır.

• Başvuruların 14 Mayıs 2023 geçmişine kadar İnsan Hakları Akademisi internet sayfası

(insanhaklariakademisi.org) üstünden yapılması gerekmektedir.

• Görüntü̈ bir {yapay} zeka aracı yada algoritması kullanılarak oluşturulmalıdır.

• Resimler orijinal olmalı ve daha ilkin sergilenmemiş olmalıdır.

• {Yapay} zeka tarafınca oluşturulan görseller için bazı kırmızı çizgilerimiz var. Lütfen saldırgan, ayrımcı yada nefret söylemini teşvik eden içeriklerden kaçının. Sertlik, çıplaklık yada kaba dil içeren görseller kabul edilmeyecektir. Bu yönergeleri ihlal eden herhangi bir eseri diskalifiye etme hakkı saklı tutulur.

{Yapay} Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 2.500 ₺ (12 Tane)

Yarışma Takvimi

Son Müracaat Zamanı: 14 HAZİRAN 2023
Netice Açıklanma Zamanı: 2023

{Yapay} Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması Detaylı Data ve Müracaat için: https://www.insanhaklariakademisi.org/news/0cb6c77c-f2b4-4b2f-9aa5-7f960c61b9fa

Yapay Zeka ve İfade Özgürlüğü Dijital Sanat Yarışması-2023

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gençlere Alan Açık Resim Yarışması-2023

HIZLI YORUM YAP